Salon Booking Wordpress Plugin - Free Version - en to tr_TR translation catalogue (681 entries)

en: Coupon is not valid
tr_TR: Kupon geçerli değil

en: Coupon was applied
tr_TR: Kupon uygulandı

en: Customer
tr_TR: Müşteri

en: Booking date
tr_TR: Randevu tarihi

en: Booking amount
tr_TR: Randevu tutarı

en: Booking discount
tr_TR: Randevu indirimi

en: Coupon code
tr_TR: Kupon kodu

en: Automatic discount
tr_TR: Otomatik indirim

en: Discount details
tr_TR: İndirim detayları

en: Discount usage history
tr_TR: İndirim kullanma geçmişi

en: Discounted price
tr_TR: İndirimli fiyat

en: Type
tr_TR: Tip

en: Amount
tr_TR: Miktar

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Yes
tr_TR: Evet

en: No
tr_TR: Hayır

en: Search Discounts
tr_TR: İndirimleri Ara

en: Method not found
tr_TR: Yöntem bulunamadı

en: File not found
tr_TR: Dosya bulunamadı

en: Cannot create tmp file
tr_TR: tmp dosyası yaratılamıyor

en: Cannot write to tmp file
tr_TR: tmp dosyasına yazılamıyor

en: Filename not found
tr_TR: Dosya adı bulunamadı

en: Import data not found
tr_TR: İçeri alınacak veri bulunamadı

en: Data not found
tr_TR: Veri bulunamadı

en: Booking Rule
tr_TR: Rezervasyon kuralı

en: Holiday Rule
tr_TR: Tatil kuralı

en: bookings
tr_TR: rezervasyonlar

en: revenue
tr_TR: ciro

en: hrs
tr_TR: saatler

en: mns
tr_TR: dakikalar

en: available left
tr_TR: geriye kalan

en: You don't have access
tr_TR: Erişim yetkiniz bulunmamaktadır

en: Cancellation disabled
tr_TR: İptal devre dışı

en: Out of time
tr_TR: Zaman aşımı

en: The date is too near, the minimum allowed is:
tr_TR: Seçilen tarih çok yakın, minimum izin verilen tarih:

en: The date is too far, the maximum allowed is:
tr_TR: Seçilen tarih çok uzak, minimum izin verilen tarih:

en: We are unavailable at:
tr_TR: Şu anda çevrim dışıyız:

en: There are no time slots available today - Please select a different day
tr_TR: Bugün için zaman aralığı uygun değildir - Lütfen başka bir gün seçiniz

en: There are no time slots available for this period - Please select a  different hour
tr_TR: Bu periyod için zaman aralığı uygun değildir - Lütfen başka saat seçiniz

en: Multiple attendants selection is disabled. You must select one attendant for all services.
tr_TR: Birden fazla katılımcı seçimi devre dışı. Tüm hizmetler için bir katılımcı seçmelisiniz.

en: You can select up to %d items
tr_TR: En fazla %d bileşene kadar seçebilirsiniz

en: E-mail sent
tr_TR: E-posta gönderildi

en: Please specify an email
tr_TR: Lütfen bir e-posta adresi belirtin

en: User not found
tr_TR: Kullanıcı bulunamadı

en: User updated
tr_TR: Kullancı güncellendi

en: Set rating and comment
tr_TR: Değerlendirme ve yorum yapın

en: You don't have permissions
tr_TR: İzniniz yok

en: Weekly
tr_TR: Haftalık

en: Rating
tr_TR: Oylama

en: checking availability
tr_TR: Uygunluk kontrol ediliyor

en: Do you really want to cancel?
tr_TR: Gerçekten iptal etmek istiyor musunuz?

en: fill this field
tr_TR: bu alanı doldurun

en: Salon staff
tr_TR: Salon çalışanları

en: Salon customer
tr_TR: Salon müşterileri

en: Plivo: Please check your settings
tr_TR: Plivo: Lütfen ayarlarınızı kontrol edin

en: Salon Calendar
tr_TR: Salon Takvimi

en: Calendar
tr_TR: Takvim

en: Salon Customers
tr_TR: Salon Müşterileri

en: Customers
tr_TR: Müşteriler

en: Booking ID
tr_TR: Rezervasyon Kimliği

en: Booking Date
tr_TR: Rezervasyon Tarihi

en: Status
tr_TR: Durum

en: Attendant
tr_TR: Katıldı

en: Booking Price
tr_TR: Rezervasyon Fiyatı

en: Booking Services
tr_TR: Rezervasyon Hizmetleri

en: Booking Review
tr_TR: Rezervasyon İncelemesi

en: Customer ID
tr_TR: Müşteri Kimliği

en: First Name
tr_TR: Adınız

en: Last Name
tr_TR: Soyadınız

en: E-mail
tr_TR: E-posta

en: Telephone
tr_TR: Telefon

en: Total Reservations
tr_TR: Bütün Rezervasyonlar

en: Customer Value
tr_TR: Müşteri Değeri

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Search customers
tr_TR: Müşteri ara

en: Salon Reports
tr_TR: Salon raporları

en: Reports
tr_TR: Raporlar

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Yesterday
tr_TR: Dün

en: This Week
tr_TR: Bu hafta

en: Last Week
tr_TR: Geçen hafta

en: This Month
tr_TR: Bu hafta

en: Last Month
tr_TR: Önceki ay

en: This Quarter
tr_TR: Bu çeyrek

en: Last Quarter
tr_TR: Geçen çeyrek

en: This Year
tr_TR: Bu sene

en: Last Year
tr_TR: Geçen yıl

en: Custom
tr_TR: Özel

en: From
tr_TR: Kimden

en: To
tr_TR: Kime

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Reservations and revenues
tr_TR: Rezervasyonlar ve cirolar

en: Reservations and revenues by services
tr_TR: Hizmetlere göre rezervasyonlar ve cirolar

en: Reservations and revenues by assistants
tr_TR: Asistanlara göre rezervasyonlar ve cirolar

en: Top customers
tr_TR: En iyi müşteriler

en: Earnings (%s)
tr_TR: Kazançlar (%s)

en: Bookings
tr_TR: Rezervasyonlar

en: Earnings
tr_TR: Kar

en: Reservations in the selected time range
tr_TR: Seçilen zaman aralığındaki rezervasyonlar

en: Total
tr_TR: Toplam

en: No customers bookings
tr_TR: Hiç rezervasyon yok

en: Salon Settings
tr_TR: Salon Ayarları

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: remember to customize your settings
tr_TR: Kişisel ayarları hatırla

en: Reset completed with success
tr_TR: Sıfırlama işlemi başarılı olarak tamamlandı

en: general settings are updated
tr_TR: Genel ayarlar güncellendi

en: Update completed with success
tr_TR: Güncelleme başarılı olarak tamamlandı

en: Test sms sent with success
tr_TR: Test sms i başarılı olarak gönderildi

en: booking settings are updated
tr_TR: rezervasyon ayarları güncellendi

en: payments settings are updated
tr_TR: ödeme ayarları güncellendi

en: try again
tr_TR: tekrar deneyin

en: Page verification failed
tr_TR: Sayfa doğrulama başarısız oldu

en: style settings are updated
tr_TR: Stil ayarları güncellendi

en: Google Calendar settings are updated
tr_TR: Google takvim ayarları güncellendi

en: Salon Tools
tr_TR: Salon Araçları

en: Tools
tr_TR: Araçlar

en: Reservations
tr_TR: Rezervasyonlar

en: from
tr_TR: kimden

en: to
tr_TR: kime

en: DATE/TIME
tr_TR: TARİH/ZAMAN

en: CREATED
tr_TR: YARATILDI

en: CUSTOMER NAME
tr_TR: MÜŞTERİ ADI

en: CUSTOMER EMAIL
tr_TR: MÜŞTERİ E-POSTA

en: CUSTOMER PHONE
tr_TR: MÜŞTERİ TELEFON

en: SERVICES
tr_TR: HİZMETLER

en: ASSISTANTS
tr_TR: ASİSTANLAR

en: TOTAL PRICE
tr_TR: TOPLAM FİYAT

en: STATUS
tr_TR: DURUM

en: already paid as deposit
tr_TR: depozit olarak zaten ödendi

en: Settings updated successfully!
tr_TR: Ayarlar başarılı olarak güncellendi

en: You have entered the wrong data
tr_TR: Yanlış bir bilgi girdiniz

en: Basic (checks only the booking date)
tr_TR: Temel ( sadece rezervasyon tarihini seçin )

en: Advanced (evaluates also booking duration)
tr_TR: Gelişmiş ( rezervasyonda süreleri de değerlendir )

en: High end (evaluates also service duration and priority)
tr_TR: Üst sınıf (rezervasyonda süre ve öncelikleri de değerlendir)

en: Pending payment
tr_TR: Ödeme bekleniyor

en: Pending
tr_TR: Bekliyor

en: Paid
tr_TR: Ödendi

en: Pay later
tr_TR: Sonra öde

en: Canceled
tr_TR: İptal edildi

en: Confirmed
tr_TR: Onaylandı

en: ERROR
tr_TR: HATA

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Confirm your password
tr_TR: Şifrenizi tekrar girin

en: First name
tr_TR: Adınız

en: Last name
tr_TR: Soyadınız

en: e-mail
tr_TR: e-posta

en: Mobile phone
tr_TR: Mobil telefon

en: Address
tr_TR: Adres

en: First name (not editable)
tr_TR: Ad (düzenlenemez)

en: Email address (not editable)
tr_TR: E-posta adresi (düzenlenemez)

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Use this if your column is at least 400px width
tr_TR: Kolon en az 400px genişliğinde ise bunu kullanın

en: Use this if your column is at least 600px width
tr_TR: Kolon en az 600px genişliğinde ise bunu kullanın

en: Use this if your column is at least 900px width
tr_TR: Kolon en az 900px genişliğinde ise bunu kullanın

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Large
tr_TR: Büyük

en: test (sms code is sent by mail to the admin)
tr_TR: test ( sms kodu yöneticiye mail olarak gönderilmiştir )

en: free
tr_TR: ücretsiz

en: hour
tr_TR: Saat

en: hours
tr_TR: Saatler

en: half hour
tr_TR: yarım saat

en: day
tr_TR: gün

en: days
tr_TR: günler

en: week
tr_TR: hafta

en: weeks
tr_TR: haftalar

en: month
tr_TR: ay

en: months
tr_TR: aylar

en: years
tr_TR: yıllar

en: This assistant is not available for the selected service
tr_TR: Seçilen hizmet için bu asistan uygun değildir

en: An assistant for selected services can't perform this service
tr_TR: Seçilen hizmetler için bu asistan hizmet veremez

en: No one of the attendants isn't available for %s service
tr_TR: Katılımcıların hiçbiri %s hizmeti için uygun değildir

en: This service is unavailable
tr_TR: Bu hizmet şuan uygun değildir

en: Availability:
tr_TR: Uygunluk durumu;

en: Not enough time for this service
tr_TR: Bu servis için kalan süre uygun değil

en: No assistants available for this service at
tr_TR: Bu hizmet için asistan mevcut değil

en: This attendant is unavailable
tr_TR: Bu katılımcı müsait değil

en: Always
tr_TR: Her zaman

en: All days
tr_TR: Bütün günler

en: Assistant Details
tr_TR: Asistan Detayları

en: Assistant Google Calendar
tr_TR: Asistanın Google Takvimi

en: Assistant description
tr_TR: Asistan açıklaması

en: Booking details
tr_TR: Rezervasyon detayları

en: First name can't be empty
tr_TR: Ad boş bırakılamaz

en: Last name can't be empty
tr_TR: Soyadı boş bırakılamaz

en: e-mail can't be empty
tr_TR: e-posta boş bırakılamaz

en: Mobile phone can't be empty
tr_TR: Mobil telefon boş bırakılamaz

en: e-mail is not valid
tr_TR: e-posta geçersiz

en: Booking Actions
tr_TR: Rezervasyon Hareketleri

en: Service details
tr_TR: Hizmet detayları

en: Service description
tr_TR: Hizmet açıklaması

en: Service Description
tr_TR: Hizmet Açıklaması

en: A very short description of this service. It is optional
tr_TR: Bu servis için kısa bir açıklama. Bu opsiyoneldir

en: Your payment has not been completed
tr_TR: Ödemeniz tamamlanmadı

en: Payment failed, please try again
tr_TR: Ödemeniz başarısız oldu, lütfen tekrar deneyiniz

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük resim

en: Skills
tr_TR: Beceriler

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Availability
tr_TR: Uygunluk durumu

en: All
tr_TR: Tümü

en: Enter the assistant name
tr_TR: Asistan adını girin

en: Assistant updated.
tr_TR: Asistan güncellendi

en: Assistant restored to revision from %s
tr_TR: asistan %s e geri döndürüldü revize edildi

en: Assistant published.
tr_TR: Asistan paylaşıldı.

en: Assistant saved.
tr_TR: Asistan kayıt edildi.

en: Assistant submitted.
tr_TR: Asistan ibraz edildi

en: Assistant scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
tr_TR: Asistan için zamanlandı: <strong>%1$s</strong>.

en: Assistant draft updated.
tr_TR: Asistan taslağı güncellendi

en: Assistants
tr_TR: Asistanlar

en: Assistant
tr_TR: Asistan

en: Salon Assistant
tr_TR: Salon Asistanları

en: Add Assistant
tr_TR: Asistan Ekle

en: Add New Assistant
tr_TR: Yeni Asistan Ekle

en: Edit Assistant
tr_TR: Asistan Düzenle

en: New Assistant
tr_TR: Yeni Asistan

en: View Assistant
tr_TR: Asistanı Göster

en: Search Assistants
tr_TR: Asistan Ara

en: No assistants found
tr_TR: Asistan bulunamadı

en: No assistants found in trash
tr_TR: Çöpte asistan bulunamadı

en: Assistants Archive
tr_TR: Asistan Arşivi

en: User name
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Enter booking name
tr_TR: Rezervasyon adı gir

en: Booking updated.
tr_TR: Rezervasyon güncellendi.

en: Booking restored to revision from %s
tr_TR: Rezervasyon %s e geri döndürüldü revize edildi

en: Booking published.
tr_TR: Rezervasyon yayınlandı.

en: Booking saved.
tr_TR: Rezervasyon kaydedildi.

en: Booking submitted.
tr_TR: Rezervasyon ibra edildi

en: Booking scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
tr_TR: Rezervasyon için zamanlandı: <strong>%1$s</strong>.

en: Booking draft updated.
tr_TR: Rezervasyon taslağı güncellendi

en: This is where bookings are stored.
tr_TR: Rezervasyonları kayıt altına alındığı yer

en: Booking
tr_TR: Rezervasyon

en: Salon Booking
tr_TR: Salon Rezervasyonları

en: Add Booking
tr_TR: Rezervasyon ekle

en: Add New Booking
tr_TR: Yeni rezervasyon ekle

en: Edit Booking
tr_TR: Rezervasyonu Düzenle

en: New Booking
tr_TR: Yeni Rezervasyon

en: View Booking
tr_TR: Rezervasyonu Görüntüle

en: Search Bookings
tr_TR: Rezervasyonları Ara

en: No bookings found
tr_TR: Rezervasyon bulunamadı

en: No bookings found in trash
tr_TR: Çöpte silinen rezervasyon bulunamadı

en: Booking Archive
tr_TR: Rezervasyon Arşivi

en: Add booking
tr_TR: Rezervasyon ekle

en: All statuses
tr_TR: Tüm durumlar

en: All users name
tr_TR: Tüm kullanıcı adları

en: All attendants
tr_TR: Tüm katılımcılar

en: Duration
tr_TR: Süre

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Secondary
tr_TR: İkincil

en: YES
tr_TR: EVET

en: Enter service name
tr_TR: Hizmet adını girin

en: Service updated.
tr_TR: Hizmet güncellendi.

en: Service restored to revision from %s
tr_TR: Hizmet %s e geri döndürüldü revize edildi

en: Service published.
tr_TR: Hizmet yayınlandı.

en: Service saved.
tr_TR: Hizmet kayıt edildi.

en: Service submitted.
tr_TR: Hizmet ibra edildi.

en: Service scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
tr_TR: Hizmet için zamanlandı: <strong>%1$s</strong>.

en: Service draft updated.
tr_TR: Hizmet taslağı güncellendi.

en: Services
tr_TR: Hizmetler

en: Service
tr_TR: Hizmet

en: Salon Service
tr_TR: Salon Hizmetleri

en: Add Service
tr_TR: Hizmet Ekle

en: Add New Service
tr_TR: Yeni Hizmet Ekle

en: Edit Service
tr_TR: Hizmeti Düzenle

en: New Service
tr_TR: Yeni Hizmet

en: View Service
tr_TR: Hizmeti Görüntüle

en: Search Services
tr_TR: Hizmetleri Ara

en: No services found
tr_TR: Hizmet bulunamadı

en: No services found in trash
tr_TR: Çöplükte hizmet bulunamadı

en: Services Archive
tr_TR: Hizmetlerin Arşivi

en: username can't be empty
tr_TR: kullanıcı adı boş geçilemez

en: password can't be empty
tr_TR: şifre boş geçilemez

en: Choose an assistant for me
tr_TR: Benim için bir asistan seç

en: E-mail exists
tr_TR: E-posta mevcut

en: Passwords are different
tr_TR: Şifre farklı

en: Address can't be empty
tr_TR: Adres boş bırakılamaz

en: You must choose at least one service
tr_TR: Hizmetlerimizden en az birini seçmelisiniz

en: Phone number wrong or not defined, you need to define a valid phone number
tr_TR: Telefon numarası yanlış ya da geçersiz, geçerli bir telefon girmelisiniz

en: Your verification code is not valid
tr_TR: Doğrulama kodunuz geçersiz

en: log-in with Facebook
tr_TR: Facebook ile giriş yap

[ctx: taxonomy singular name]
en: Service Category
tr_TR: Hizmet Kategorileri

en: Search Service Category
tr_TR: Hizmet kategorilerini ara

en: All Service Categories
tr_TR: Bütün hizmet kategorileri

en: Edit Service Category
tr_TR: Hizmet Kategorilerini Düzenle

en: Update Service Category
tr_TR: Hizmet Kategorilerini Güncelle

en: Add New Service Category
tr_TR: Yeni Hizmet Kategorisi Ekle

en: New Service Category Name
tr_TR: Yeni Hizmet Kategori Adı

en: Service Category
tr_TR: Hizmet Kategorileri

en: Not defined
tr_TR: Tanımlanmamış

en: You cannot modify this taxonomy.
tr_TR: Bu sınıflandırmayı değiştiremezsiniz.

en: Manage service categories
tr_TR: Hizmet kategorilerini yönetin

en: Operation completed!
tr_TR: Operasyon tamamlandı!

en: Google Client is not connected!
tr_TR: Google müşterisi bağlı değil!

en: Choose among your Calendars
tr_TR: Takvimleriniz arasında seçim

en: Customer name
tr_TR: Müşteri adı

en: Booked services
tr_TR: Rezerve edilmiş hizmetler

en: Booking notes
tr_TR: Rezervasyon notları

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Booking status
tr_TR: Rezervasyon durumu

en: Booking URL
tr_TR: Rezervasyon URL

en: %d hours and %d minutes
tr_TR: %d saat ve %d dakika

en:  hours
tr_TR: saatler

en: 1 day
tr_TR: 1 gün

en: New Customer
tr_TR: Yeni Müşteri

en: Add Customer
tr_TR: Müşteri ekle

en: Publish
tr_TR: Yayımla

en: Customer details
tr_TR: Müşteri detayları

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Personal note
tr_TR: Kişisel not

en: Customer's bookings
tr_TR: Müşterinin rezervasyonları

en: Booking statistics
tr_TR: Rezervasyon istatistikleri

en: Reservations made and value
tr_TR: Yapılan rezervasyonlar ve değerleri

en: Reservations per month
tr_TR: Ay başına rezervasyon

en: Reservations per week
tr_TR: Hafta başına rezervasyon

en: Favourite week days
tr_TR: Haftanın favori günleri

en: Favourite time
tr_TR: Favori zamanlar

en: not avalable yet
tr_TR: henüz bulunmuyor

en: Booking history
tr_TR: Rezervasyon geçmişi

en: Select a column
tr_TR: Kolon seç

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Rollback to %s version
tr_TR: %s sürümüne geri al

en: 1. Rollback your database to the %s version
tr_TR: 1. Veritabanını%s sürümüne geri al

en: 2. Download Salon Booking %s
tr_TR: 2. %s Salon Booking i indirin

en: 3. Upload Salon Booking %s folder on your server
tr_TR: 3. Serverınızdaki %s klasörüne Salon Booking i yükleyin

en: Rollback database
tr_TR: Veritabanını geri yükle

en: Download
tr_TR: İndir

en: Go to daily view
tr_TR: Günlük görüntülemeye git

en: Day
tr_TR: Gün

en: Week
tr_TR: Hafta

en: Month
tr_TR: Ay

en: Year
tr_TR: Yıl

en: Assistants view
tr_TR: Asistan görünümü

en: no users found
tr_TR: Hiç kullanıcı bulunamadı

en: filter by service
tr_TR: hizmete göre filtrele

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Next
tr_TR: İleri

en: Export reservations into a CSV file
tr_TR: Rezervasyonları bir CSV dosyasına dışarı al

en: Export
tr_TR: Dışa Aktar

en: Bookings status legend
tr_TR: Rezervasyon durumu legend

en: or
tr_TR: ya da

en: Settings debug
tr_TR: Ayarlar hata ayıklama

en: Copy and paste into a text file the informations of this field and provide them to Salon Booking support.
tr_TR: Bu alandaki bilgileri text dosyasına kopyalayıp yapıştırın ve Salon Rezervasyona bunlarla destek olun

en: Just click inside the textarea and copy (Ctrl+C)
tr_TR: Sadece text alanının içini klikleyin ve kopyalayın (Ctrl+C)

en: Settings import
tr_TR: Ayarları aktar

en: Copy and paste into this field settings of the plugin to import settings into the current wordpress install.
tr_TR: Bu alan içerisindeki eklenti ayarlarını  kopyalayarak ve yapıştırarak geçerli wordpress yüklemenize aktarın

en: Import customers
tr_TR: Müşterileri içeri al

en: drag your csv file here to import customers
tr_TR: Müşterileri içeri almak için CSV dosyasını buraya sürükleyin

en: Well done! Your import has been successfully completed.
tr_TR: Tebrikler ! Aktarım başarıyla tamamlandı.

en: Error! Something is gone wrong.
tr_TR: Hata! Bir şey yolunda gitmedi.

en: download a csv sample file
tr_TR: Örnek bir csv dosyası indir

en: loading
tr_TR: yükleniyor

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

en: Import services
tr_TR: Hizmetleri içeri al

en: drag your csv file here to import services
tr_TR: Hizmetleri içeri almak için buraya sürükleyin

en: Import assistants
tr_TR: Asistanları içeri al

en: <strong>Congratulation!</strong> Salon Booking is now active.
tr_TR: <strong>Tebrikler!</strong> Salon Rezervasyonu şimdi aktif.

en: <p>A new <strong>"Salon"</strong> section has been created into the left sidebar<br/>Three new pages has been created: "Booking", "Booking my account" and "Thank you page"<br/>We have also added some "services" and "bookings" for demo purpose. Feel free to delete them<br/>Go to <a href="/wp-admin/admin.php?page=salon-settings"><strong>"Salon > Settings"</strong></a>section to setup your Salon Booking System</p>
tr_TR: <p>Yeni <strong>"Salon"</strong> bölümü soldaki alan içerisinde oluşturulmuştur<br/>3 Yeni sayfa oluşturuldu: "Booking", "Booking my account" ve "Thank you page"<br/>Bizler aynı zamanda biraz "hizmetler" ve "rezervasyonlar" için demo içerik ekledik. Bunları silmekten çekinmeyin<br/>Belirtilen adrese giderek <a href="/wp-admin/admin.php?page=salon-settings"><strong>"Salon > Ayarlar"</strong></a>menüsüne girerek Salon Salon Rezervasyon sistemini ayarlayın</p>

en: Dismiss this notice
tr_TR: Bu notu görmezden gel

en: Manage Bookings
tr_TR: Rezervasyonları Yönet

en: Dear
tr_TR: Sayın

en: Our address
tr_TR: Adresimiz

en: Contacts
tr_TR: İletişim

en: Important notes
tr_TR: Önemli notlar

en: Click here to approve
tr_TR: Onaylamak için buraya tıklayın

en: booking request.
tr_TR: rezervasyon talep edildi.

en: Your booking is pending, please await our confirmation.
tr_TR: Rezervasyonunuz bekliyor, lütfen onayımız için bekleyin.

en: This is an e-mail notification of a new booking
tr_TR: Bu e-posta yeni rezervasyon için uyarı bilgilendirmesidir

en: Please take note of the following booking details.
tr_TR: Belirtilen rezervasyon detaylarını lütfen not alın

en: Remind your booking at
tr_TR: da rezervasyonu tekrar hatırlat

en: This is an e-mail confirmation of your booking at
tr_TR: Bu e-posta rezervasyon onayı için uyarı bilgilendirmesidir

en: Customer address
tr_TR: Müşteri adresi

en: Customer contacts
tr_TR: Müşteri iletişim

en: Customer message:
tr_TR: Müşteri mesaj:

en: Please confirm or reject this booking from administration
tr_TR: Yönetimden bu rezervasyonu lütfen onaylayın ya da reddedin

en: View this booking into administration.
tr_TR: Bu rezervasyonu yönetim içerisinde göster.

en: Date
tr_TR: Terih

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Total amount
tr_TR: Toplam miktar

en: To confirm your booking click on the button and complete the payment
tr_TR: Butonu klikleyerek rezervasyonu onaylayın ve ödemeyi tamamlayın

en: Booking was rated
tr_TR: Rezervasyon derecelendirildi

en: Dear Administrator,
tr_TR: Sayın Yönetici,

en: your customers
tr_TR: müşteriniz

en: has submitted a new review on his last visit at
tr_TR: da onun son ziyareti için yeni inceleme yapılmıştır

en: READ THE FULL REVIEW
tr_TR: BÜTÜN İNCELEMEYİ OKU

en: Important notes,
tr_TR: Önemli notlar,

en: Payment for booking #%s has been confirmed
tr_TR: Rezervasyon için ödeme #%s onaylandı

en: We received the payment for your booking.
tr_TR: Rezervasyonunuz için ödeme aldık.

en: Booking Canceled
tr_TR: Rezervasyon iptal edildi

en: Booking confirmed
tr_TR: Rezervasyon Onaylandı

en: Pending payment on booking
tr_TR: Rezervasyonda ödeme bekleniyor

en: New booking
tr_TR: Yeni Rezervasyon

en: New booking for
tr_TR: Yeni rezervasyon için

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Start at
tr_TR: Başlama

en: End at
tr_TR: Bitiş

en: Select a service
tr_TR: Bir hizmet seç

en: Select an assistant
tr_TR: Bir asistan seç

en: Add service
tr_TR: Hizmet ekle

en: Select or search one or more services
tr_TR: Bir ya da birden fazla hizmeti seçin ya da arayın

en: Assistant Description
tr_TR: Asistan Açıklaması

en: A very short description of this assistant. It is optional
tr_TR: Bu asistan için kısa bir açıklama. Bu opsiyoneldir

en: Calendar is not configured
tr_TR: Takvim ayarlanmadı

en: Calendars
tr_TR: Takvimler

en: Select a day
tr_TR: Gün seçin

en: Select an hour
tr_TR: Saat Seçin

en: OK! the date and time slot you selected is available
tr_TR: Tamam! Seçtiğiniz tarih ve zaman aralığı kullanılabilir

en: This booking waits for confirmation!
tr_TR: Bu rezervasyon onay bekliyor!

en: Accept
tr_TR: Kabul

en: Refuse
tr_TR: Geri çevir

en: Search for existing users
tr_TR: Geçerli kullanıcıyı ara

en: Start typing the name or email
tr_TR: Ad ya da e-posta girmeye başlayın

en: Firstname
tr_TR: Ad

en: Lastname
tr_TR: Soyad

en: Create a new user
tr_TR: Yeni kullanıcı oluştur

en: Calculate total
tr_TR: Toplamı hesapla

en: Deposit
tr_TR: depozit

en: n.a.
tr_TR: yok

en: Personal message
tr_TR: Kişisel mesaj

en: Administration notes
tr_TR: Yönetici notları

en: Re-send email notification to
tr_TR: E-posta duyurusunu tekrardan gönder

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Unit per hour
tr_TR: Her saat için değer

en: Select this if you want this service considered as secondary level service
tr_TR: İkincil hizmet olarak bu hizmetin dikkate alınmasını istiyorsanız seçin

en: Display if
tr_TR: Eğer böyleyse göster

en: always
tr_TR: her zaman

en: No assistant required
tr_TR: Asistan ihtiyacı yok

en: Direct link
tr_TR: Direkt bağlantı

en: Salon Data Update Required
tr_TR: Salon Bilgileri Güncellemesi Gerekli

en: Run the updater
tr_TR: Güncellemeyi çalıştır

en: Pay %s as a deposit with %s
tr_TR: %s ile depozit olarak %s öde

en: Pay with %s
tr_TR: %s ile öde

en: Paypal account informations
tr_TR: Paypal hesap bilgileri

en: Enter your PayPal e-mail address
tr_TR: Paypal e-posta adresinizi girin

en: Enable PayPal sandbox
tr_TR: Paypal sandbox etkinleştir

en: Check this option to test PayPal payments
    using your PayPal Sandbox account.
tr_TR: Paypal ödemelerini test etmek için bu seçeneği seçin 
    PayPal Sandbox hesabınızı kullanmak için.

en: Stripe account informations
tr_TR: Stripe hesap bilgileri

en: Enter your Stripe publishable api key
tr_TR: Stripe paylaşılabilir api anahtarınızı girin

en: To use this payment method you need an account with Stripe.
tr_TR: Bu ödeme metodunu kullanabilmeniz için Stripe hesabınızın olması gerekiyor.

en: This rule represents your open and close days, your open and close shift. Set carefully as it will affect your reservation system.
tr_TR: Bu kural sizin açık ve kapalı olduğunuz günleri, açık ve kapalı zaman aralıklarınızı temsil eder. Rezervasyon sisteminizi etkileyeceği için lütfen dikkatlice ayarlayın.

en: Rule
tr_TR: Kurallar

en: Available days checked and green.
tr_TR: Kullanılabilir günler seçili ve yeşil.

en: First shift
tr_TR: İlk çalışma aralığı

en: Second shift
tr_TR: İkinci çalışma aralığı

en: Apply from
tr_TR: Şuradan başvur

en: Until
tr_TR: Şu zamana kadar

en: Start on
tr_TR: Başlıyor

en: End on
tr_TR: Bitiyor

en: at
tr_TR: de

en: Availability mode
tr_TR: Kullanabilirlik modu

en: Select your favourite booking system mode.
tr_TR: Favori rezervasyon sistem modunuzu seçin

en: You need to choose which kind of booking algorithm want to use for your salon. Click over "i" icon to get more information about this option.
tr_TR: Salonunuz için hangi rezarvasyon algoritmasını kullanmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor. "i" ikonunun üzerini klikleyerek bu seçenek için daha fazla bilgi alabilirsiniz.

en: User booking cancellation
tr_TR: Kullanıcı rezarvasyon iptali

en: Booking cancellation
tr_TR: Rezervasyon iptali

en: Time in advance
tr_TR: Peşin için zaman

en: Booking manual confirmation
tr_TR: Rezervasyon manuel onaylama

en: Booking confirmation
tr_TR: Rezervasyon onaylanması

en: Select this option to manually confirm each booking.
tr_TR: Her rezervasyonu manuel onaylamak için bu seçeneği seçin.

en: Booking page
tr_TR: Rezervasyon sayfası

en: Select a page with the booking form.
tr_TR: Rezervasyon formu ile sayfayı seçin

en: Thank you page
tr_TR: Teşekkür ederiz sayfası

en: Select a page where to redirect your users after booking completition.
tr_TR: Rezervasyon tamamlandıktan sonra kullanıcınızın yönlenirileceği sayfayı seçin.

en: Change order
tr_TR: Sıra değiştir

en: Holidays days
tr_TR: Tatil günleri

en: Add new
tr_TR: Yeni ekle

en: Offset between reservations
tr_TR: Rezervasyonlar arasındaki ofset

en: Enable offset
tr_TR: Ofseti etkinleştir

en: Select this option to add an OFF interval between two sequencial reservations
tr_TR: Ard arda gelen iki rezervasyon arasındaki aralığa kapalı durumunu eklemek için bu seçeneği seçin

en: Offset duration
tr_TR: Ofset süresi

en: How many minutes lasts this Offset?
tr_TR: Bu ofset için ne kadar süre kaldı?

en: Note that during the Offset interval new reservations will not be available.
tr_TR: Ofset aralığı boyunca yeni rezervasyon girilemeyeceğini not olarak belirt

en: On-line booking available days
tr_TR: Online rezervasyonun geçerli olduğu günler

en: Online Booking status
tr_TR: Online Rezarvasyon durumu

en: Message on disabled booking
tr_TR: Etkinsizleştirilen rezarvasyon üzerinde mesaj

en: Booking is not available at the moment, please contact us at
tr_TR: Rezarvasyon şu an geçerli değildir, lütfen buradan bizimle iletişime geçin

en: Online bookings timing
tr_TR: Online rezervasyonların süresi

en: Booking time range <span>Define the time range in wich customers may book an appointment</span><
tr_TR: Rezervasyon zaman aralığı <span>Hangi müşterinin rezervasyon yapabileceği için zaman aralığı belirle</span><

en: Range starts
tr_TR: Aralık başlangıcı

en: Range ends
tr_TR: Aralık bitişi

en: Maximum
tr_TR: Maksimum

en: SMS services
tr_TR: SMS hizmetleri

en: SMS Verification service <span>Ask users to verify their identity with an SMS verification code</span>
tr_TR: SMS Doğrulama hizmeti <span>Kullanıcılara kimliklerini doğrulamaları için SMS doğrulama kodunu sor</span>

en: Enable SMS verification
tr_TR: SMS doğrulamasını etkinleştir

en: Avoid spam asking your users to verify their identity with an SMS verification code during the first registration.
tr_TR: İlk kayıt sırasında SMS doğrulama kodu ile kendi kimliğinizi doğrulamak için kullanıcılara sorulan spamları önlemek.

en: Select your service provider
tr_TR: Hizmet sağlayıcınızı seçin

en: Account ID
tr_TR: Hesap Kimliği

en: Auth Token
tr_TR: Kimlik Doğrulama belirteci

en: Country code
tr_TR: Ülke kodu

en: Sender's number
tr_TR: Gönderenin numarası

en: To use all the SMS features you need an active account with Plivo o Twilio providers. <br /><br />Please read carefully their documentation about how to properly set the options.
tr_TR: Bütün SMS özelliklerini kullanabilmeniz için Plivo o Twilio sağlayısındaki hesabınızı aktif etmelisiniz.<br /><br /> Lütfen seçeneklerin nasıl olması gerektiği hakkında bilgileri oluşturabilmek için dökümanları dikkatlice okuyun.

en: SMS Notifications service
tr_TR: SMS duyuru hizmeti

en: Send SMS notification on new bookings
tr_TR: Yeni rezervasyon üzerinde SMS duyurusu gönder

en: SMS will be sent to your customer and a staff member
tr_TR: Müşterinize ve çalışanınıza SMS gönderilecek

en: Staff member notification number
tr_TR: Çalışan duyuru numarası

en: Remind the appointment to the client with an SMS
tr_TR: Müşterilere rezervasyonlarını SMS ile hatırlat

en: SMS Timing
tr_TR: SMS Zamanlaması

en: Before the appointment
tr_TR: Rezervasyon öncesi

en: Send an SMS to selected attendant on new bookings
tr_TR: Yeni rezervasyon üzerinde seçili katılımcıya SMS gönder

en: Remember to set the mobile number of your staff members
tr_TR: Çalışanlarınızın mobil telefon numarasını girmeyi hatırla

en: SMS Test console
tr_TR: SMS Test konsolu

en: fill the fields and update settings
tr_TR: alanları doldurun ve ayarları güncelleyin

en: Number
tr_TR: Rakam

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Use this console just to test your SMS services. Fill the destination number without the country code, write a text message and click "Update settings" to send an SMS.
tr_TR: Bu konsolu sadece SMS hizmetinizi test etmek için kullanın.Hedef numarayı ülke kodu olmadan doldurun, text mesajını yazın ve "Ayarları güncelleye" klikleyerek SMS gönderin.

en: Customers per session
tr_TR: Her seans için müşteriler

en: How many people you can attend during a single time/session?
tr_TR: Yalnız zaman/seans süreci boyunca kaç tane insan katılabilir?

en: Set these options carefully because it will affect the number of bookings you can accept for the same <strong>time/session</strong>.
tr_TR: Bu seçenekleri dikkatli bir şekilde oluşturun çünkü aynı anda kabul edeceğiniz rezervasyon sayısını belirleyecektir<strong>zaman/periyod</strong>.

en: Session average duration
tr_TR: Seans ortalama süresi

en: Define your time-session average duration
tr_TR: Zaman-seans ortalama süresini belirle

en: Minutes per session
tr_TR: Her seans için dakika

en: Facebook login
tr_TR: Facebook ile giriş

en: Enable Facebook login
tr_TR: Facebook ile girişi devreye al

en: Facebook application ID
tr_TR: Facebook uygulama kimlik no

en: Enable
tr_TR: Etkinleştirme

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Support
tr_TR: Destek

en: Before to contact us for support please consider to look at these resources:
tr_TR: Destek için bizimle temasa geçmeden önce lütfen bu kaynaklara göz atmayı hesaba katın :

en: Rate us!
tr_TR: Bizi Değerlendirin!

en: Google Calendar
tr_TR: Google Takvimi

en: Google Client ID
tr_TR: Google Müşteri Kimliği

en: Google Client Secret
tr_TR: Google Müşteri Gizlilik Anahtarı

en: Redirect URI
tr_TR: Yönlendirme URL si

en: Your Google calendars
tr_TR: Google takvimleriniz

en: Synchronize Bookings
tr_TR: Rezervasyonları senkronize et

en: Delete all Google Calendar Events
tr_TR: Bütün Google Takvim Etkinliklerini sil

en: Get authorization
tr_TR: Yetki al

en: Google API Error:
tr_TR: Google API Hatası:

en: To get the list of your Google Calendar you need to log-in with Google OAuth. At the moment you are not logged-in.
tr_TR: Google Takviminizin listesini almak için Google da oturum açmanız gerekmektedir.  Şu anda oturum açmadınız.

en: Your salon name
tr_TR: Salon adınız

en: Leaving this field empty will cause the default site name <strong>(%s)</strong> to be used
tr_TR: Bu alanı boş bırakmanız geçerli site adını etkileyecektir.<strong>(%s)</strong> kullanılacak olan

en: Salon contact e-mail
tr_TR: Salon iletişim e-postası

en: Leaving this field empty will cause the default site email  <strong>(%s)</strong> to be used
tr_TR: Bu alanı boş bırakmanız geçerli site e-postasını etkileyecektir.<strong>(%s)</strong> kullanılacak olan

en: Salon telephone number
tr_TR: Salon telefon numarası

en: Salon address
tr_TR: Salon adresi

en: Provide the full address of your Salon
tr_TR: Salonunuzun açık adresini sağlayın

en: Upload your logo
tr_TR: Logonuzu yükleyin

en: remove this image
tr_TR: bu imajı kaldır

en: Use a transparent png file
tr_TR: Transparan bir png dosyası kullan

en: Use this field to provide your customers important infos about terms and conditions of their reservation.
tr_TR: Bu alanı müşterilerinizin rezervasyonları ile ilgili şartlar ve koşulların önemli bilgilerini belirtmek için kullanın.

en: Assistant selection
tr_TR: Asistan seçimi

en: Enable assistant selection
tr_TR: Asistan seçmeyi etkinleştir

en: Let your customers choose their favourite staff member.
tr_TR: Müşterileriniz kendi favori çalışanlarını seçsinler

en: Enable assistant email on new bookings
tr_TR: Yeni rezarvasyonlarda asistan e-postasını etkinleştir

en: Assistants will receive an e-mail when selected for a new booking.
tr_TR: Asistanlar yeni rezervasyon için seçildiklerinde e-posta alacaklar

en: Manage staff
tr_TR: Çalışanları yönet

en: If you need to add or manage your staff members.
tr_TR: Çalışanlarınızı yönetmek ya da eklemek ihtiyacınız varsa.

en: Email services
tr_TR: E-posta hizmetleri

en: Email Notifications service
tr_TR: E-posta hatırlatma hizmetleri

en: Remind the appointment to the client with an Email
tr_TR: Müşteriye rezervasyonunu e-posta ile hatırlat

en: Email Timing
tr_TR: E-posta süresi

en: Email Subject
tr_TR: E-posta Konusu

en: You can use [DATE], [TIME], [SALON NAME]
tr_TR: [DATE], [TIME], [SALON NAME] kullanabilirsiniz

en: Automatic follow-up
tr_TR: Otomatik takip

en: by Email
tr_TR: E-posta ile

en: by SMS
tr_TR: SMS ile

en: Timing
tr_TR: Zamanlama

en: Customer habit
tr_TR: Müşteri alışkanlıkları

en: After the last appointment
tr_TR: Son rezervasyondan sonra

en: Custom message (max 150 characters)
tr_TR: Özelleştirilmiş mesaj (en fazla 150 karakter)

en: Date and Time settings
tr_TR: Tarih ve Zaman ayarları

en: Date Format
tr_TR: Tarih Düzeni

en: Time Format
tr_TR: Zaman Biçimi

en: Select your favourite date and time format. Do you need another format? Send an email to support@wpchef.it
tr_TR: Favori tarih ve zaman formatınızı seçin. Başka bir formata mı ihtiyacınız var? support@wpchef.it a e-posta gönderin

en: Start week on
tr_TR: Haftanın başlangıç günü

en: Ajax steps <span>This allows loading steps via ajax</span>
tr_TR: Ajax adımları <span>Bu adımların ajax ile yüklenmesine izin verir</span>

en: Enable ajax steps
tr_TR: ajax adımlarını açın

en: This allows loading steps via ajax for a more smooth booking form transition.
tr_TR: Bu rezervasyon formları arasındaki geçişin daha yumuşak olması için bu adımların ajax ile yüklenmesine izin verir.

en: CSS on front-end
tr_TR: Ön yüzdeki CSS

en: JS on front-end
tr_TR: Ön yüzdeki JS

en: Administration rule
tr_TR: Yönetici kuralı

en: Enable Editors as administrator
tr_TR: Editörler Yöneticilik yapabilsin

en: Reset settings
tr_TR: Ayarları sıfırla

en: Use this option to restore all the original settings. All your actual settings will be lost. <br />This operation can't be undone.
tr_TR: Orjinal ayarlara dönmek için bu seçeneği kullanın. Geçerli bütün ayarlarınız kaybolacaktır. <br /> Bu eylem geri alınamaz.

en: Online payment<span>Allow users to pay in advance using one of the available payments methods.</span>
tr_TR: Online ödeme<span>Kullanıcılara peşin ödeme yapabilmeleri için kullanılabilir ödeme methodlarından birini seçmelerine izin ver.</span>

en: Allow users to pay in advance using PayPal.
tr_TR: Kullanıcıların PayPal kullanarak peşin ödemelerine izin ver.

en: If enabled you need to setup one of the available payments methods.
tr_TR: eğer açıksa kullanılabilir ödeme methodlarından birini kurmak zorundasınız

en: In the future we'll provide more detailed information about this specific option.
tr_TR: Bu spesifik seçenek için ileride daha detaylı bilgi sağlayacağız.

en: Give users the option to pay once they are at your salon.
tr_TR: Kullanıcılara salonunuzdayken bir defa ödeme için seçenek verin.

en: Pay a deposit
tr_TR: Depozit öde

en: Prices visibility
tr_TR: Fiyat görünürlüğü

en: Hide Prices
tr_TR: Fiyatları gizle

en: Select this Option if you want to hide all prices from the front end.<br/>Note: Online Payment will be disabled.
tr_TR: Başlangıç aşamasında bütün fiyatları gizlemek istiyorsanız bu seçeneği seçin.<br/>Not: Online ödeme kapanacaktır.

en: Unpaid reservations
tr_TR: Ödenmemiz rezervasyonlar

en: Enable cancellation
tr_TR: İptali devreye al

en: Delete unpaid reservations after
tr_TR: Ödemesi yapılmamış rezervasyonları şundan sonra sil

en: Currency
tr_TR: Para Birimi

en: Set your currency
tr_TR: Para biriminizi belirleyin

en: Set your currency position
tr_TR: Para biriminizin yerini belirleyin

en: on left side
tr_TR: sol tarafta

en: on right side
tr_TR: sağ tarafta

en: If you want a new currency to be added please send us an email to support@wpchef.it
tr_TR: Eğer yeni bir döviz cinsi eklemek istiyorsanız lütfen bize support@wpchef.it  e-posta gönderin

en: Decimal separator
tr_TR: Ondalık ayraç

en: Thousand separator
tr_TR: Binlik ayraç

en: Payment methods
tr_TR: Ödeme yöntemleri

en: If you want to integrate a new custom payment gateway please refere to <strong>custom_payment_gateway.txt</strong> file inside our plugin folder.
tr_TR: eğer yeni özel bir ödeme yöntemini sisteme entegre etmek istiyorsanız lütfen referans bilgilerine eklentiler klasörü içerisinde bulunan<strong>custom_payment_gateway.txt</strong> dosyasından ulaşın.

en: Enable online payments
tr_TR: Online ödemeyi aç

en: Allow users to pay in advance.
tr_TR: Kullanıcılara peşin ödeme için izin ver.

en: Enable "Pay later" option
tr_TR: Daha sonra öde seçeneğini aç

en: Payment method
tr_TR: Ödeme metodu

en: Pay a deposit of
tr_TR: nin Depozitini öde

en: Choose the one that best fits your page
tr_TR: Sayfanıza en uygun olanı seçin

en: Custom colors
tr_TR: Özel renk

en: customize colors of the salon shortcode.
tr_TR: salon kısa koduna ait renkleri özelleştirin

en: Background color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Main color
tr_TR: Ana renk

en: Text color
tr_TR: Yazı rengi

en: No assistants available for the selected time/slot - please choose another one
tr_TR: Seçilmiş olan zaman/aralık için kullanılabilir asistan bulunmamaktadır - lütfen farklı bir tane seçin

en: Next step
tr_TR: Sonraki adım

en: Back
tr_TR: Geri

en: select a day
tr_TR: gün seçin

en: select an hour
tr_TR: saat seçin

en: Date and time booked
tr_TR: Tarih ve saat rezerve edildi

en: Services booked
tr_TR: Rezervasyon yapılan hizmetler

en: Do you have any message for us?
tr_TR: Bize iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

en: Leave a message
tr_TR: Mesaj bırakın

en: Terms & conditions
tr_TR: Şartlar ve Koşullar

en: Finalise
tr_TR: Sonuçlandırmak

en: Booking Confirmation
tr_TR: Rezervasyon Onaylaması

en: The payment is failed, please try again.
tr_TR: Ödemeniz başarısız oldu, lütfen tekrar deneyiniz

en: Your booking is pending
tr_TR: Rezervasyonunuz bekliyor

en: Your booking is completed
tr_TR: Rezervasyonunuz tamamlanmıştır

en: Booking number
tr_TR: Rezervasyon numarası

en: I'll pay later
tr_TR: Sonra ödeyeceğim

en: Or
tr_TR: Ya da

en: Complete
tr_TR: Tamamlandı

en: You will receive a confirmation of your booking by email.
tr_TR: Rezervasyonunuzun onaylanması için e-posta alacaksınız

en: If you don't receive any news from us or you need to change your reservation please call the %s or send an e-mail to %s
tr_TR: Eğer bizden herhangi bir haber alamıyorsanız ya da rezervasyonunuzu değiştirmeniz gerekiyorsa lütfen bizi %s den arayın ya da %s e e-posta gönderin

en: Subtotal
tr_TR: Aratoplam

en: Your free version is expired - upgrade to PRO
tr_TR: Ücretsiz sürümünüzün süresi doldu - PRO ya yükseltin

en: Book an appointment
tr_TR: Rezervasyon ayırtmak

en: Select your assistants
tr_TR: Asistanınızı seçin

en: Select your assistant
tr_TR: Asistanını seç

en: On-line booking is disabled
tr_TR: Online rezervasyon kapatıldı

en: No more slots available until
tr_TR: na kadar hiç aralık müsait değil

en: When do you want to come?
tr_TR: Ne zaman gelmek istersiniz?

en: Forgot password?
tr_TR: Şifrenizi mi unuttunuz?

en: Returning customer?
tr_TR: Geri gelen müşteri?

en: Please, log-in.
tr_TR: Lütfen, giriş yapınç

en: Login
tr_TR: Giriş

en: no account will be created
tr_TR: hiç bir hesap yaratılmayacak

en: Checkout as a guest
tr_TR: Ziyaretçi olarak alışverişi tamamla

en: An account will be automatically created
tr_TR: Hesabınız otomatik olarak oluşturulacaktır

en: Checkout
tr_TR: Kasaya git

en: When
tr_TR: Ne zaman

en: Action
tr_TR: İşlem

en: Leave a feedback
tr_TR: Öneri bırak

en: Book now
tr_TR: Hemen rezervasyon yap

en: Pay Now
tr_TR: Şimdi Öde

en: Cancel booking
tr_TR: Rezervasyonu iptal et

en: Welcome back %s!
tr_TR: Hoşgeldiniz %s!

en: Next appointments
tr_TR: Sonraki rezervasyonlar

en: Reservations history
tr_TR: Rezervasyon geçmişi

en: The booking has been cancelled
tr_TR: Rezervasyon iptal edildi

en: MAKE A NEW RESERVATION
tr_TR: YENİ BİR REZERVASYON YAP

en: No bookings
tr_TR: Rezervasyon yok

en: Hi
tr_TR: Merhaba

en: How was your expirience with us this time? (required)
tr_TR: Bu sefer bizimle olan deneyiminiz nasıldı? (zorunlu)

en: please, drop us some lines to understand if your expirience has been  in line  with your expectrations
tr_TR: Eğer deneyiminiz beklentinizi karşılamıyorsa lütfen, anlamamız için bize bir takım detaylar bırakın

en: Rate our service (required)
tr_TR: Servisimizi değerlendirin (zorunlu)

en: Send your review
tr_TR: İncelemeni gönder

en: Cancel
tr_TR: Vazgeç

en: Thank you for your review. It will help us improving our services.
tr_TR: İncelemeniz için teşekkür ederiz. Bu servislerimizi iyileştirmemize yardımcı olacaktır.

en: We hope to see you again at
tr_TR: da sizi tekrardan görmeyi umuyoruz

en: Something more?
tr_TR: Biraz daha?

en: What do you need?
tr_TR: Neye ihtiyacınız var?

en: SMS sent successfully.
tr_TR: SMS başarılı olarak gönderildi

en: SMS Verification
tr_TR: SMS Doğrulaması

en: We have sent an SMS text on your mobile phone.
tr_TR: Mobil telefonunuza sms mesajı gönderdik

en: Your telephone number is verified
tr_TR: Telefon numaranız doğrulanmıştır

en: digit your verification code
tr_TR: Onaylama kodunu giriniz

en: I didn't received the code, please send it again
tr_TR: Kod ulaşmadı, lütfen tekrar gönderin

en: Booking summary
tr_TR: Rezervasyon özeti

en: on
tr_TR: şunda

en: has booked at
tr_TR: şu zamanda rezervasyon yaptı

en: Hi, 
    this is you verification code on {salon}: 
    {code} 
    Thank you very much. 
    {salon} 
    {address} 
    {phone} 
    {email}
tr_TR: Merhaba,
    onaylama kodunuz {salon}:
    {kod}
    Çok teşekkür ederiz.
    {salon}
    {adres}
    {telefon}
    {e-posta}

en: <strong>Do you want a 30% discount? <a href="http://salon.wordpresschef.it/invite-friends-get-30-discount-first-purchase/" target="blank">INVITE YOUR FRIENDS!</a></strong></p>
tr_TR: <strong>Sizde %30 indirim ister misiniz ?<a href="http://salon.wordpresschef.it/invite-friends-get-30-discount-first-purchase/" target="blank">ARKADAŞLARINIZI DAVET EDİN!</a></strong></p>
