Salon Booking Wordpress Plugin - Free Version - en to sv_SE translation catalogue (803 entries)

en:  hours
sv_SE: timmar

en: %d hours and %d minutes
sv_SE: %d timmar och %d minuter

en: 1. Rollback your database to the %s version
sv_SE: 1. Återställa databasen till %s version

en: 2. Download Salon Booking %s
sv_SE: 2. Ladda ner Salon Bokning %s

en: 3. Upload Salon Booking %s folder on your server
sv_SE: 3. Ladda upp Salon Bokning %s mappen på din server

en: <p>A new <strong>"Salon"</strong> section has been created into the left sidebar<br/>Three new pages has been created: "Booking", "Booking my account" and "Thank you page"<br/>We have also added some "services" and "bookings" for demo purpose. Feel free to delete them<br/>Go to <a href="/wp-admin/admin.php?page=salon-settings"><strong>"Salon > Settings"</strong></a>section to setup your Salon Booking System</p>
sv_SE: <p> En ny <strong> "Salon" </strong> har skapats i det vänstra sidofältet <br/> Tre nya sidor har skapats: "Booking", "Booking my account"  och "Thank you page"<br/> Vi har också lagt till några "tjänster" och "bokningar" för demo ändamål. Känn dig fri att ta bort dem <br/> Gå till <a href="/wp-admin/admin.php?page=salon-settings"> <strong> "Salon> Inställningar" </strong> </a> avsnittet för att ställa in ditt Salon Booking System </p>

en: <strong>Congratulation!</strong> Salon Booking is now active.
sv_SE: <strong>Gratulerar!</strong> Salong Booking är nu aktiv.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
sv_SE: <strong>ERROR</strong>: Den här e-postadressen är redan registrerat, välj en annat.

en: <strong>The BASIC</strong> one sets a fixed duration for each booking and it doesn't care about the number and the duration of the booked services. <br />You are able to set a fixed duration using the "Session average duration" option.<br /><br /><strong>The ADVANCED</strong> mode is more complex and complete as it takes in count the duration of each services booked for every single reservation. <br />We suggest to use this one.<br /><br /> <strong>THE HIGH END</strong> allows you to control the availability of a single assistance assigned to a specific service at a specific time. <br /><br />But you need to set first for each services the "execution order". <br /><br /> Once done the system is able to know what time an assistant has been booked and how long he will be busy with a specific service. <br /><br />This method is very precise but could be a little bit strict in some cases. <br /><br />We suggest you to test it first on a development website.
sv_SE: <strong>Basic</strong> sätter en fast varaktighet för varje bokning och bryr sig inte om antalet och varaktigheten av de bokade tjänsterna.<br/>Du kan ställa in en fast varaktighet med hjälp av "Behandlingens genomsnittliga tid" alternativet.<br/><br/><strong>Advanced</strong> läget är mer komplex och komplett då det räknar med varaktigheten för alla tjänster bokade för varje enskild bokning.<br/>Vi föreslår att denna används<br/><br/><strong>High End</strong> gör det möjligt att styra tillgängligheten för en medarbetare som tilldelats en specifik tjänst vid en viss tidpunkt.<br/><br/>Men du måste först ställa in för varje tjänst "utförande av order".<br/><br/>När detta är gjort vet systemet vilken tid en medarbetare har bokats och hur länge han kommer att vara upptagen med en specifik tjänst.<br/><br/>Denna metod är mycket exakt, men skulle kunna vara lite strikt i vissa fall.<br/><br/>Vi föreslår att du förste testar den i en utvecklingsmiljö

en: A database update is required for this version. Please make a back-up of your database before proceed.
sv_SE: En databasuppdatering krävs för denna version. Gör en säkerhetskopia av din databas innan ni fortsätter med uppgraderingen.

en: A very short description of this assistant. It is optional
sv_SE: En kort beskrivning av medarbetaren. Detta är valfritt.

en: A very short description of this service. It is optional
sv_SE: En kort beskrivning av servicen. Detta är valfritt

en: ASSISTANTS
sv_SE: Assistenter

en: Accept
sv_SE: Acceptera

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Add Assistant
sv_SE: Lägg till Medarbetare

en: Add Booking
sv_SE: Lägg till bokning

en: Add Customer
sv_SE: Lägg till kund

en: Add Discount
sv_SE: Lägg till rabatt

en: Add New Assistant
sv_SE: Lägg till ny medarbetare

en: Add New Booking
sv_SE: Lägg till ny bokning

en: Add New Discount
sv_SE: Lägg till ny rabatt

en: Add New Service
sv_SE: Lägg till ny service

en: Add New Service Category
sv_SE: Lägg till ny Servicekategori

en: Add Service
sv_SE: Lägg till Service

en: Add booking
sv_SE: Ny bokning

en: Add new
sv_SE: Skapa Ny

en: Add new rule
sv_SE: Lägg till en ny regel

en: Add service
sv_SE: Lägg till tjänst

en: Address
sv_SE: Adress

en: Address can't be empty
sv_SE: Adressen kan inte vara tom

en: Administration notes
sv_SE: Administrations meddelande

en: Advanced (evaluates also booking duration)
sv_SE: Advanced (Tar även hänsyn till bokningens också varaktighet)

en: After the last appointment
sv_SE: Efter sista mötet

en: Ajax steps <span>This allows loading steps via ajax</span>
sv_SE: Ajax steg <span> Detta använder laddning med Ajax </span>

en: All
sv_SE: Alla

en: All Service Categories
sv_SE: Alla Servicekategorier

en: All attendants
sv_SE: Alla skötare

en: All days
sv_SE: Alla dagar

en: All statuses
sv_SE: Alla statusar

en: All users name
sv_SE: Alla användarnamn

en: Allow users to pay in advance using PayPal.
sv_SE: Tillåt kunder betala i förskott

en: Allow users to pay in advance.
sv_SE: Tillåt kunder betala i förskott

en: Always
sv_SE: Alltid

en: Amount
sv_SE: Summa

en: Amount of reservations
sv_SE: Belopp av reservationer

en: An account will be automatically created
sv_SE: Ett konto skapas automatiskt

en: An assistant for selected services can't perform this service
sv_SE: Medarbetaren för vald tjänster kan inte utföra just denna tjänst

en: Apply
sv_SE: Verkställ

en: Apply from
sv_SE: Ansök från

en: Are you satisfied by our <strong>Salon Booking plugin</strong>? <br />Consider to leave a 5 stars rating on wordpress.org
sv_SE: Är du nöjd med vårt <strong>Salong Booking plugin</strong>? <br /> Överväg att lämna ett 5 stjärningt omdömme på wordpress.org

en: Assistant
sv_SE: Medarbetare

en: Assistant Description
sv_SE: Medarbetare beskrivning

en: Assistant Details
sv_SE: Medarbetareinformation

en: Assistant Google Calendar
sv_SE: Medarbetares Google Kalender

en: Assistant description
sv_SE: Medarbetare beskrivning

en: Assistant draft updated.
sv_SE: Medarbetarutkast uppdaterad

en: Assistant published.
sv_SE: Medarbetaren publiserad

en: Assistant restored to revision from %s
sv_SE: Medarbetare återställd från %s

en: Assistant saved.
sv_SE: Medarbetaren sparad

en: Assistant scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
sv_SE: Medarbetaren bokad: <strong>%1$s</strong>.

en: Assistant selection
sv_SE: Val av assistent

en: Assistant submitted.
sv_SE: Medarbetaren uppdaterad

en: Assistant updated.
sv_SE: Medarbetaren uppdaterad

en: Assistants
sv_SE: Medarbetare

en: Assistants Archive
sv_SE: Medarbetare arkiv

en: Assistants view
sv_SE: Assistent visning

en: Assistants will receive an e-mail when selected for a new booking.
sv_SE: Medarbetare får ett e-post när denne är vald för en behandling

en: Attendant
sv_SE: Medarbetare

en: Attendant %s isn't available for %s service
sv_SE: Värdinnan %s är inte tillgänglig för %s tjänst

en: Attendant %s isn't available for %s service at %s
sv_SE: %s är inte tillgänglig för %s vid %s

en: Automatic discount
sv_SE: Automatisk rabatt

en: Automatic discount settings
sv_SE: Automatiska rabattinställningar

en: Automatic follow-up
sv_SE: Automatisk uppföljning

en: Automatically apply when the rules are met
sv_SE: Applicera automatiskt när reglerna är uppfyllda

en: Availability
sv_SE: Tillgänglighet

en: Availability mode
sv_SE: Tillgänglighetsinställning

en: Availability:
sv_SE: Tillgänglighet:

en: Available days checked and green.
sv_SE: Bocka i tillgängliga dagar som blir gröna.

en: Avoid spam asking your users to verify their identity with an SMS verification code during the first registration.
sv_SE: Undvik spam genom att be dina kunder verifiera sig med en SMS kod under första registreringen

en: BOOKING ID
sv_SE: BOKNINGS ID

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Basic (checks only the booking date)
sv_SE: Basic (kontrollerar endast datum på bokningen)

en: Before the appointment
sv_SE: Före bokningen

en: Before to contact us for support please consider to look at these resources:
sv_SE: Innan ni kontakta vår support, överväg att titta på dessa resurser:

en: Book an appointment
sv_SE: Boka en tid

en: Book now
sv_SE: Boka nu

en: Booked services
sv_SE: Bokade tjänster

en: Booking
sv_SE: Bokning

en: Booking Actions
sv_SE: Bokningsåtgärder

en: Booking Archive
sv_SE: Bokningsarkiv

en: Booking Canceled
sv_SE: Bokningen avbokad

en: Booking Confirmation
sv_SE: Bokningsbekräftelse

en: Booking Date
sv_SE: Datum

en: Booking ID
sv_SE: Boknings ID

en: Booking My Account
sv_SE: Mitt Bokningskonto

en: Booking Price
sv_SE: Pris

en: Booking Review
sv_SE: Omdömme

en: Booking Rule
sv_SE: Boknings regler

en: Booking Services
sv_SE: Behandling

en: Booking URL
sv_SE: Länk till bokningen

en: Booking amount
sv_SE: Bokningsbelopp

en: Booking cancellation
sv_SE: Möjlighet att avboka

en: Booking confirmation
sv_SE: Bokningsbekräftelse

en: Booking confirmed
sv_SE: Bokningen är bekräftad

en: Booking date
sv_SE: Bokningsdatum

en: Booking details
sv_SE: Bokningsdetaljer

en: Booking discount
sv_SE: Bokningsrabatt

en: Booking draft updated.
sv_SE: Bokningsutkastet sparat

en: Booking history
sv_SE: Bokningshistorik

en: Booking is not available at the moment, please contact us at
sv_SE: Bokning är inte möjlig just nu, var god kontakta oss på

en: Booking manual confirmation
sv_SE: Manuell bokningsbekräftelse

en: Booking notes
sv_SE: Bokningsnoteringar

en: Booking number
sv_SE: Bokningsnummer

en: Booking page
sv_SE: Bokningssida

en: Booking published.
sv_SE: Bokningen publicerad.

en: Booking restored to revision from %s
sv_SE: Bokning återställd från %s

en: Booking saved.
sv_SE: Bokningen sparad.

en: Booking scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
sv_SE: Bokningsschema för: <strong>%1$s</strong>.

en: Booking statistics
sv_SE: Boknings statistik

en: Booking status
sv_SE: Bokningsstatus

en: Booking submitted.
sv_SE: Bokningen inskickad

en: Booking summary
sv_SE: Summering av bokningar

en: Booking time range <span>Define the time range in wich customers may book an appointment</span><
sv_SE: Bokning tidsintervall <span> Definiera tidsintervallet som bokning för kunder är tillgängligt</span><

en: Booking updated.
sv_SE: Bokningen uppdaterad.

en: Booking was rated
sv_SE: Bokningen har fått ett omdömme

en: Bookings
sv_SE: Bokningar

en: Bookings status legend
sv_SE: Bokningsstatus

en: CREATED
sv_SE: Skapad

en: CSS on front-end
sv_SE: CSS på fronten

en: CUSTOMER EMAIL
sv_SE: Kundens e-postadress

en: CUSTOMER NAME
sv_SE: Kundens namn

en: CUSTOMER PHONE
sv_SE: Kundens telefonnummer

en: Calculate total
sv_SE: Beräkna totalen

en: Calendar
sv_SE: Kalender

en: Calendar is not configured
sv_SE: Kalender är inte konfigurerad

en: Calendars
sv_SE: Kalendrar

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cancel booking
sv_SE: Avboka

en: Canceled
sv_SE: Avbokad

en: Cancellation disabled
sv_SE: Avbokning inaktiverad

en: Cannot create tmp file
sv_SE: Kan inte skapa tmp-fil

en: Cannot write to tmp file
sv_SE: Kan inte skriva till tmp-filen

en: Change booking form steps order
sv_SE: Ändra bokningsformulärets ordning

en: Change order
sv_SE: Byt ordning

en: Check this option to test PayPal payments
    using your PayPal Sandbox account.
sv_SE: Markera det här alternativet för att testa PayPal betalningar
    med ditt PayPal Sandbox-konto.

en: Check this option to test PayPal payments using your PayPal Sandbox account.
sv_SE: Markera det här alternativet för att testa PayPal-betalningar med ditt PayPal Sandbox-konto.

en: Checkout
sv_SE: Kassa

en: Checkout as a guest
sv_SE: Utcheckning som gäst

en: Checkout options
sv_SE: Kassa alternativ

en: Choose among your Calendars
sv_SE: Välj bland dina kalenderar

en: Choose an assistant for me
sv_SE: Välj en assistent för mig

en: Choose the one that best fits your page
sv_SE: Välj den som bäst passar din sida

en: Click here to approve
sv_SE: Klicka här för att godkänna

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Code to be used
sv_SE: Kod som ska användas

en: Complete
sv_SE: Slutför

en: Confirm your password
sv_SE: Bekräfta ditt lösenord

en: Confirmed
sv_SE: Bekräftad

en: Consider that this option will affect the availability of your staff members that you have associated with this service.
sv_SE: Tänk på att det här alternativet kommer att påverka dina medarbetare som är associerade med den här tjänsten.

en: Contacts
sv_SE: Kontaktuppgifter

en: Copy and paste into a text file the informations of this field and provide them to Salon Booking support.
sv_SE: Kopiera och klistra in information i detta område i en textfil och skicka till Salong Boknings support.

en: Copy and paste into this field settings of the plugin to import settings into the current wordpress install.
sv_SE: Klistra in inställningarna för plugin för att importera inställningar i den aktuella wordpress installationen.

en: Copy this code and give it to your customers
sv_SE: Kopiera den här koden och ge den till dina kunder

en: Country code
sv_SE: Landskod

en: Coupon code
sv_SE: Kupongskod

en: Coupon expired
sv_SE: Kupong utgått

en: Coupon is not valid
sv_SE: Kupongen är inte giltig

en: Coupon was applied
sv_SE: Kupongen användes

en: Create a new user
sv_SE: Skapa en ny användare

en: Create one or more rules to limit online reservation to specific days and time range. <br />Leave blank if you want bookings available everydays at every hour
sv_SE: Skapa en eller flera regler för att begränsa online-bokning till specifika dagar och/eller tidsintervall. <br /> Lämna tomt om du vill att bokningar skall tillgängliga alla dag samt alla tider.

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Custom
sv_SE: Anpassat

en: Custom colors
sv_SE: Anpassad färg

en: Custom message (max 150 characters)
sv_SE: Anpassat meddelande (max 150 tecken)

en: Customer
sv_SE: Kund

en: Customer ID
sv_SE: Kund ID

en: Customer Value
sv_SE: Kund intäkt

en: Customer address
sv_SE: Kundens adress

en: Customer contacts
sv_SE: Kundens kontaktuppgifter

en: Customer details
sv_SE: Kundinformation

en: Customer habit
sv_SE: Kundvanor

en: Customer message:
sv_SE: Meddelande från kunden:

en: Customer name
sv_SE: Kundens namn

en: Customer's bookings
sv_SE: Kunders bokningar

en: Customers
sv_SE: Kunder

en: Customers per session
sv_SE: Kunder per session

en: DATE/TIME
sv_SE: Datum/Tid

en: Data not found
sv_SE: Data inte hittad

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date Format
sv_SE: Datumformat

en: Date and Time settings
sv_SE: Datum och tid inställningar

en: Date and time booked
sv_SE: Datum och tid bokade

en: Day
sv_SE: Dag

en: Dear
sv_SE: Bäste

en: Dear Administrator,
sv_SE: Bäste Adminstratör

en: Define your time-session average duration
sv_SE: Ange den genomsnittliga tiden för ett kundbesök

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete all Google Calendar Events
sv_SE: Radera alla händelser i Google Kalender

en: Delete unpaid reservations after
sv_SE: Ta bort obetalda reservationer efter

en: Deposit
sv_SE: Handpenning

en: Direct link
sv_SE: Direkt länk

en: Discount
sv_SE: Rabatt

en: Discount applied
sv_SE: Rabatt tillämpas

en: Discount details
sv_SE: Rabatt detaljer

en: Discount draft updated.
sv_SE: Rabattutkast uppdaterat

en: Discount published.
sv_SE: Rabatt publicerad

en: Discount restored to revision from %s
sv_SE: Rabatt återställd till revision från %s

en: Discount saved.
sv_SE: Rabatt sparad

en: Discount submitted.
sv_SE: Rabatt inlagd

en: Discount updated.
sv_SE: Rabatt uppdaterad

en: Discount usage history
sv_SE: Rabatt användnings historik

en: Discount usages
sv_SE: Rabatt användningar

en: Discounted price
sv_SE: Rabatterat pris

en: Discounts
sv_SE: Rabatter

en: Discounts Archive
sv_SE: Rabatter Arkiv

en: Dismiss this notice
sv_SE: Avfärda detta meddelande

en: Display if
sv_SE: Visa om

en: Do you have any message for us?
sv_SE: Har du något meddelande till oss?

en: Do you really want to cancel?
sv_SE: Vill du verkligen avboka?

en: Download
sv_SE: Nedladdning

en: Duration
sv_SE: Tid

en: E-mail
sv_SE: E-post

en: E-mail exists
sv_SE: E-post adressen finns redan registrerad

en: E-mail sent
sv_SE: E-post skickat

en: ERROR
sv_SE: FEL

en: Earnings
sv_SE: Inkomster

en: Earnings (%s)
sv_SE: Inkomster (%s)

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Assistant
sv_SE: Redigera Medarbetare

en: Edit Booking
sv_SE: Redigera Bokning

en: Edit Discount
sv_SE: Redigera rabatt

en: Edit Service
sv_SE: Redigera Service

en: Edit Service Category
sv_SE: Redigera Servicekategori

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email Notifications service
sv_SE: E-postmeddelanden tjänst

en: Email Subject
sv_SE: E-post ärende

en: Email Timing
sv_SE: E-post Timing

en: Email address (not editable)
sv_SE: E-postadress (ej redigerbar)

en: Email services
sv_SE: E-post tjänst

en: Enable "Pay later" option
sv_SE: Aktivera "Betalar på plats"

en: Enable Facebook login
sv_SE: Aktivera Facebook inloggning

en: Enable PayPal sandbox
sv_SE: Aktivera PayPal sandbox

en: Enable SMS verification
sv_SE: Aktivera SMS verifikation

en: Enable ajax steps
sv_SE: Aktivera Ajax steg

en: Enable assistant email on new bookings
sv_SE: Aktivera att medarbetaren får e-post vid en ny bokning.

en: Enable assistant selection
sv_SE: Tillåt kunder välja medarbetare

en: Enable cancellation
sv_SE: Aktivera avbokning

en: Enable force guest checkout
sv_SE: Aktivera tvingande gästutloggning

en: Enable guest checkout
sv_SE: Aktivera gästutloggningar

en: Enable multiple assistants selection
sv_SE: Aktivera val av flera medarbetare

en: Enable offset
sv_SE: Aktivera ledig tid mellan behandlingar

en: Enable online payments
sv_SE: Aktivera onlinebetalning

en: Enable reservation follow-up
sv_SE: Aktivera bokningsuppföljning

en: End at
sv_SE: Slutar

en: End on
sv_SE: Slutar

en: Enter booking name
sv_SE: Ange bokningsnamn

en: Enter discount name
sv_SE: Ange rabattnamn

en: Enter service name
sv_SE: Ange namn på Service

en: Enter the assistant name
sv_SE: Ange medarbetarens namn

en: Enter your PayPal e-mail address
sv_SE: Ange din PayPal e-post adress

en: Enter your Stripe publishable api key
sv_SE: Ange din publika Stripe API nyckel

en: Error! Something is gone wrong.
sv_SE: Fel! Något har gått fel.

en: Execution Order
sv_SE: Orderutförande

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export reservations into a CSV file
sv_SE: Exportera reservationer till en CSV-fil

en: Facebook application ID
sv_SE: Facebook applikations ID

en: Facebook login
sv_SE: Facebook inloggning

en: Favourite time
sv_SE: Favorit tider

en: Favourite week days
sv_SE: Favorit vardagar

en: File not found
sv_SE: Filer inte hittade

en: Filename not found
sv_SE: Filnamn hittades inte

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: Finalise
sv_SE: Slutför

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: First name
sv_SE: Förnamn

en: First name (not editable)
sv_SE: Förnamn (ej redigerbart)

en: First name can't be empty
sv_SE: Förnamn kan inte lämnas tomt.

en: First shift
sv_SE: Första skiftet

en: Firstname
sv_SE: Förnamn

en: Forgot password?
sv_SE: Glömt lösenord?

en: Friday
sv_SE: fredag

en: From
sv_SE: Från

en: Get authorization
sv_SE: Få godkännande

en: Give users the option to pay once they are at your salon.
sv_SE: Ge kunden möjlighet att betala på plats i din salong.

en: Go to daily view
sv_SE: Gå till daglig vy

en: Google API Error:
sv_SE: Google API Fel:

en: Google Calendar
sv_SE: Google Kalender

en: Google Calendar settings are updated
sv_SE: Google Calendar inställningar uppdaterades

en: Google Client is not connected!
sv_SE: Google klienten inte är ansluten!

en: Here are the details of your booking:
sv_SE: Här är detaljerna i din bokning:

en: Here you have your next reservations with us, pay attention to the 'pending' reservations
sv_SE: Här har du dina nästa bokningar med oss, var uppmärksam på de "väntande" bokningarna

en: Here you have your past reservations, you can submit a review or re-schedule an appointment
sv_SE: Här har du tidigare bokningar, du kan skicka in en recension eller omplanera ett bokning

en: Hi
sv_SE: Hej

en: Hi, 
    this is you verification code on {salon}: 
    {code} 
    Thank you very much. 
    {salon} 
    {address} 
    {phone} 
    {email}
sv_SE: Hej,
    Detta är din verifieringskod hos {salon}:
    {code}
    Tack på förhand.
    {salon}
    {address}
    {phone}
    {email}

en: Hide
sv_SE: Göm

en: Hide Prices
sv_SE: Dölj priser

en: High end (evaluates also service duration and priority)
sv_SE: High end (utvärderar också varaktighet service och prioritet)

en: Holiday Rule
sv_SE: Regler vid helgdagar

en: Holidays days
sv_SE: Helgdagar

en: How many hours before the appointment the cancellation is still allowed
sv_SE: Hur många timmar innan bokningen är avbokning tillåten.

en: How many minutes lasts this Offset?
sv_SE: Hur länge varar denna tid mellan behandlingar?

en: How many people you can attend during a single time/session?
sv_SE: Hur många kunder kan ni ta emot samtidigt?

en: How was your expirience with us this time? (required)
sv_SE: Hur var din upplevelse hos oss denna gång? (obligatorisk)

en: I didn't received the code, please send it again
sv_SE: Jag har inte fått koden , vänligen skicka den igen

en: I'll pay later
sv_SE: Jag betalar senare

en: If after the install of the %s version of Salon Booking you realize that something goes wrong you can use this tool to restore the %s version. The rollack process consist into three steps:
sv_SE: Om det efter installationen av %s version av Salon Bokning blivit något gått fel kan du använda detta verktyg för att återställa %s versionen. Återställningsprocessen består av tre steg:

en: If enabled all users will checkout as a guest and no account will be created for them.
sv_SE: Om valet aktiveras, kommer alla användare checka ut som gäst och inget konto kommer skapas.

en: If enabled users can checkout as a guest and no account will be created for them.
sv_SE: Om valet aktiveras, kan användaren checka ut som gäst och inget konto kommer skapas.

en: If enabled you need to setup one of the available payments methods.
sv_SE: Om funktionen är aktiverad måste du ställa in ett av de tillgängliga betalningsmetoder.

en: If you don't receive any news from us or you need to change your reservation please call the %s or send an e-mail to %s
sv_SE: Om du inte får några meddelanden från oss eller om du behöver ändra din bokning, ring %s eller skicka ett e-postmeddelande till %s

en: If you need more assistance o report a bug follow these instructions:<br /><br /> - PRO users please send and email to <strong>support@wpchef.it</strong>, <br /><br /> - FREE users please post the problem on <a href="https://wordpress.org/support/plugin/salon-booking-system" target="blank">worpdress.org</a> official forum.
sv_SE: Om du behöver mer hjälp eller rapportera, gör så här: <br/> <br/> - PRO användare skicka ett e-post till <strong> support@wpchef.it </strong> <br/> <br/> - gratis användare posta din fråga på <a href="https://wordpress.org/support/plugin/salon-booking-system" target="blank"> worpdress.org </a> officiella forum.

en: If you need to add or manage your staff members.
sv_SE: Om du behöver lägga till eller ändra dina medarbetare.

en: If you need to change your reservation please call <strong>%s</strong> or send an e-mail to <strong>%s</strong>
sv_SE: Om du behöver ändra din bokning, ring <strong>%s</strong> eller skicka ett e-post till <strong>%s</strong>

en: If you set a break this service duration will be splitted up into two equals parts. That means that the during its break other reservations will be available.
sv_SE: Om du sätter in en paus kommer tjänsten att splittras upp i två lika delar. Det innebär att under under pausen kommer andra reservationer att finnas tillgängliga.

en: If you want a new currency to be added please send us an email to support@wpchef.it
sv_SE: Önskar ni lägga till en ny valuta skicka ett e-post till support@wpchef.it

en: If you want for example that your customer can make a reservation up to two days before the appointment date and from a maximum of one month before the appointment date use this range options to set your desired rule.
sv_SE: Om du vill till exempel att kunden skall kunna göra en reservation upp till två dagar före bokningsdagen och från högst en månad före bokningsdagen, använd detta områdes alternativ för att ställa in önskad regel.

en: If you want to integrate a new custom payment gateway please refere to <strong>custom_payment_gateway.txt</strong> file inside our plugin folder.
sv_SE: Om ni vill integrera en ny betalningsväxel, läs mer i <strong>custom_payment_gateway.txt</strong> filen i vår plugin mapp.

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import assistants
sv_SE: Importera assistent

en: Import assistants from other platforms using a csv file that respect our csv sample file structure
sv_SE: Importera assistenter från andra plattformar med en csv-fil som respekterar vår csv-filfilstruktur

en: Import customers
sv_SE: Importera kunder

en: Import customers from other platforms using a csv file that respect our csv sample file structure
sv_SE: Importera kunder från andra plattformar med en csv-fil som respekterar vår csv-filfilstruktur

en: Import data not found
sv_SE: Importerad data inte hittad

en: Import services
sv_SE: Importera tjänster

en: Import services from other platforms using a csv file that respect our csv sample file structure
sv_SE: Importera tjänster från andra plattformar med en csv-fil som respekterar vår csv-filfilstruktur

en: Important notes
sv_SE: Viktig information

en: Important notes,
sv_SE: Viktiga anteckningar,

en: In the future we'll provide more detailed information about this specific option.
sv_SE: I framtiden kommer vi att ge mer detaljerad information om detta specifika alternativ.

en: Invalid Email in Salon contact e-mail field
sv_SE: Ogiltig e-postadress i Salon-kontakt e-postfältet

en: JS on front-end
sv_SE: JS på framsidan

en: Just click inside the textarea and copy (Ctrl+C)
sv_SE: Klicka bara i textområdet och kopiera (Ctrl + C)

en: Large
sv_SE: Stor

en: Last Month
sv_SE: Förra Månaden

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Last Quarter
sv_SE: Förra Kvartalet

en: Last Week
sv_SE: Förra Veckan

en: Last Year
sv_SE: Förra Året

en: Last name
sv_SE: Efternamn

en: Last name can't be empty
sv_SE: Efternamn kan inte lämnas tomt.

en: Lastname
sv_SE: Efternamn

en: Leave a feedback
sv_SE: Lämna feedback

en: Leave a message
sv_SE: Lämna ett meddelande

en: Leave it blank for an unlimited times of usage
sv_SE: Lämna den tom för obegränsad användningstid

en: Leaving this field empty will cause the default site email  <strong>(%s)</strong> to be used
sv_SE: Lämnas detta fältet tomt kommer standard e-postadressen <strong>(%s)</strong> att användas.

en: Leaving this field empty will cause the default site name <strong>(%s)</strong> to be used
sv_SE: Lämnas detta fältet tomt kommer standardplatsens namn <strong> (%s) </strong> att användas

en: Let your customers choose their favourite staff member.
sv_SE: Låt era kunder välja sin favorit medarbetare

en: Limit of parallels bookings at
sv_SE: Gränsen för samtidiga bokningar vid

en: Login
sv_SE: Logga in

en: MAKE A NEW RESERVATION
sv_SE: GÖR NYA RESERVATION

en: Main color
sv_SE: Huvudfärg

en: Make more bookings to be able to use this coupon
sv_SE: Gör fler bokningar för att kunna använda denna kupong

en: Manage Bookings
sv_SE: Hantera bokningar

en: Manage service categories
sv_SE: Hantera servicekategorier

en: Manage staff
sv_SE: Hantera medarbetare

en: Manage your reservations accessing your personal page
sv_SE: Hantera dina bokningar med åtkomst till din personliga sida

en: Maximum
sv_SE: Max

en: Maximum uses limit
sv_SE: Max antal användningar

en: Message
sv_SE: Meddelade

en: Message on disabled booking
sv_SE: Meddelande då systemet är pausat.

en: Method not found
sv_SE: Metod inte hittad

en: Minutes per session
sv_SE: Minuter per tillfälle

en: Mobile phone
sv_SE: Mobilnummer

en: Mobile phone can't be empty
sv_SE: Mobilnummer kan inte lämnas tomt.

en: Monday
sv_SE: måndag

en: Month
sv_SE: Månad

en: Multiple attendants selection is disabled. You must select one attendant for all services.
sv_SE: Du måste välja minst en medarbetar för varje tjänst.

en: New Assistant
sv_SE: Ny Medarbetare

en: New Booking
sv_SE: Ny bokning

en: New Customer
sv_SE: Ny kund

en: New Discount
sv_SE: Ny rabatt

en: New Service
sv_SE: Ny Service

en: New Service Category Name
sv_SE: Nytt Servicekatagorinamn

en: New booking
sv_SE: Ny bokning

en: New booking for
sv_SE: Ny bokning för

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next appointments
sv_SE: Nästa uppdrag

en: Next step
sv_SE: Nästa

en: No
sv_SE: Nej

en: No assistant required
sv_SE: Ingen medarbetare krävs

en: No assistants available for the selected time/slot - please choose another one
sv_SE: Inga medarbetare är tillgängliga för den valda tiden - Välj en annan

en: No assistants available for this service at
sv_SE: Inga medarbetare är tillgänglig för denna tjänst på

en: No assistants found
sv_SE: Ingen medarbetare hittad

en: No assistants found in trash
sv_SE: Inga medarbetare i papperskorgen

en: No bookings
sv_SE: Inga bokningar

en: No bookings found
sv_SE: Inga bokningar hittade

en: No bookings found in trash
sv_SE: Inga bokningar funna i papperskorgen

en: No customers bookings
sv_SE: Inga kundbokningar

en: No discounts found
sv_SE: Inga rabatter hittades

en: No discounts found in trash
sv_SE: Inga rabatter hittades i papperskorgen

en: No more slots available until
sv_SE: Inga fler platser tillgängliga förrän

en: No one of the attendants isn't available for %s service
sv_SE: Ingen av medarbetare finns tillgängligt för %s

en: No one of the attendants isn't available for selected services
sv_SE: Ingen av medarbetarna finns tillgänglig för valda tjänster

en: No services found
sv_SE: Ingen service hittad

en: No services found in trash
sv_SE: Ingen service i papperskorgen

en: None
sv_SE: Ingen

en: Not defined
sv_SE: Inte definerad

en: Not enough time for this service
sv_SE: Inte tillräckligt med tid för den här tjänsten

en: Note that during the Offset interval new reservations will not be available.
sv_SE: Notera att under den lediga tiden mellan behandlingar kan ingen ny bokning ske.

en: Number
sv_SE: Nummer

en: Number of reservations
sv_SE: Antal reservationer

en: OK! the date and time slot you selected is available
sv_SE: OK! datum och tidsluckan du valt är tillgängligt

en: Offset between reservations
sv_SE: Ledig tid mellan behandlingar

en: Offset duration
sv_SE: Tid mellan behandlingar

en: On these specific date period
sv_SE: På denna specifika datumperiod

en: On these specific days of the week
sv_SE: På dessa specifika dagar i veckan

en: On-line booking available days
sv_SE: Tillgängliga dagar

en: On-line booking is disabled
sv_SE: Bokningssystemet är inaktiverat

en: Online Booking status
sv_SE: Bokningsstatus

en: Online bookings timing
sv_SE: Online boknings timing

en: Online payment<span>Allow users to pay in advance using one of the available payments methods.</span>
sv_SE: Online betalning <span> Tillåt kunderna betala i förskott genom att använda någon av de tillgängliga betalningssätten.</span>

en: Operation completed!
sv_SE: Bokningen avslutad!

en: Or
sv_SE: Eller

en: Our address
sv_SE: Vår adress

en: Out of time
sv_SE: Tiden är ute

en: Page verification failed
sv_SE: Verifiering av sidan misslyckades

en: Paid
sv_SE: Betald

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Passwords are different
sv_SE: Lösenorden är inte lika

en: Pause online booking service <span class="block">If ON the online booking form will be disabled and your users will see a message.</span>
sv_SE: Pausa bokningssystemet <span class="block"> Vid PÅ kommer online formuläret att inaktiveras och kunderna kommer att se ett meddelande. </span>

en: Pay %s as a deposit with %s
sv_SE: Betala %s som en handpenning med %s

en: Pay Now
sv_SE: Betala nu

en: Pay a deposit
sv_SE: Betala handpenning

en: Pay a deposit of
sv_SE: Betala handpenning på

en: Pay later
sv_SE: Betalar på plats

en: Pay with %s
sv_SE: Betala med %s

en: Payment failed, please try again
sv_SE: Betalning misslyckad. Var god försök igen

en: Payment for booking #%s has been confirmed
sv_SE: Betalning för bokning #%s har bekräftats

en: Payment method
sv_SE: Betalningsmetod

en: Payment methods
sv_SE: Betalningsmetoder

en: Paypal account informations
sv_SE: Paypal kontoinformation

en: Pending
sv_SE: Väntar

en: Pending payment
sv_SE: Väntar på betalning

en: Pending payment on booking
sv_SE: Väntar på betalning för bokning

en: Personal message
sv_SE: Personligt meddelande

en: Personal note
sv_SE: Personlig notering

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Phone number wrong or not defined, you need to define a valid phone number
sv_SE: Telefonnummer är felskrivet eller tomt, du behöver ange ett telefonnummer.

en: Please confirm or reject this booking from administration
sv_SE: Godkänn eller avböj denna bokning från administrationssidan

en: Please fill out the form to checkout
sv_SE: Vänligen fyll i formuläret för utcheckning

en: Please provide all requested columns
sv_SE: Vänligen ange alla begärda kolumner

en: Please specify an email
sv_SE: Var vänlig skriv en e-postadress

en: Please take note of the following booking details.
sv_SE: Vänligen notera följande bokningsinformation.

en: Please, log-in.
sv_SE: Var vänlig logga in.

en: Plivo: Please check your settings
sv_SE: Plivo: Kontrollera dina inställningar

en: Preview
sv_SE: Förhandsvisning

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Price
sv_SE: Pris

en: Prices visibility
sv_SE: Visa priser

en: Provide the full address of your Salon
sv_SE: Ange fullständig adress till er Salong

en: Publish
sv_SE: Publicera

en: READ THE FULL REVIEW
sv_SE: LÄS HELA RECENSIONEN

en: Range ends
sv_SE: Intervallet stoppas

en: Range starts
sv_SE: Intervallet startar

en: Rate our service (required)
sv_SE: Betygsätt vår service (obligatorisk)

en: Rate us!
sv_SE: Betygsätt oss!

en: Rating
sv_SE: Omdöme

en: Re-send email notification to
sv_SE: Skicka nytt e-postmeddelande till

en: Re-send payment link
sv_SE: Skicka betalnings länk igen

en: Redirect URI
sv_SE: Omdirigera URI

en: Refuse
sv_SE: Neka

en: Remember to set the mobile number of your staff members
sv_SE: Glöm inte ange mobilnummer för alla dina medarbetare

en: Remind the appointment to the client with an Email
sv_SE: Påminn kunden om bokningen med ett e-post

en: Remind the appointment to the client with an SMS
sv_SE: Påminn kunden om bokningen med ett SMS

en: Remind your booking at
sv_SE: Påminnelse för er bokning vid

en: Remove
sv_SE: Radera

en: Remove rule
sv_SE: Ta bort regeln

en: Reports
sv_SE: Rapporter

en: Required
sv_SE: Krävs

en: Reservation at [SALON NAME] has been modified
sv_SE: Bokning på [SALON NAME] har ändrats

en: Reservation has been modified
sv_SE: Bokningen har ändrats

en: Reservations
sv_SE: Reservationer

en: Reservations amount collected by a single customer
sv_SE: Bokningsbelopp som samlas in av en enskild kund

en: Reservations and revenues
sv_SE: Reservationer och intäkter

en: Reservations and revenues by assistants
sv_SE: Bokningar och inkomster per anställd

en: Reservations and revenues by services
sv_SE: Bokningar och inkomster per tjänst

en: Reservations collected by a single customer
sv_SE: Bokningar samlade av en enda kund

en: Reservations history
sv_SE: Bokningshistorik

en: Reservations in the selected time range
sv_SE: Bokningar i det valda tidsintervallet

en: Reservations made and value
sv_SE: Bokningar gjorda och värde

en: Reservations per month
sv_SE: Bokningar per månad

en: Reservations per week
sv_SE: Bokningar per vecka

en: Reset completed with success
sv_SE: Lyckad återställning genomförd

en: Reset settings
sv_SE: Återställ inställningar

en: Returning customer?
sv_SE: Återkommande kund?

en: Rollback database
sv_SE: Rulla tillbaka databas

en: Rollback to %s version
sv_SE: Återställer till %s version

en: Rule
sv_SE: Regel

en: Run the updater
sv_SE: Kör updatering

en: SERVICES
sv_SE: Tjänster

en: SMS Notifications service
sv_SE: SMS meddelanden tjänsten

en: SMS Test console
sv_SE: SMS Testkonsol

en: SMS Verification
sv_SE: SMS Verifiering

en: SMS Verification service <span>Ask users to verify their identity with an SMS verification code</span>
sv_SE: SMS Verifikations tjänst <span> Be era kunder verifiera deras identitet via en SMS kod</span>

en: SMS sent successfully.
sv_SE: SMS har skickats.

en: SMS services
sv_SE: SMS Tjänst

en: SMS will be sent to your customer and a staff member
sv_SE: SMS kommer skickas till dina kunder och medarbetare

en: STATUS
sv_SE: Status

en: Salon
sv_SE: Salong

en: Salon Assistant
sv_SE: Salong medarbetare

en: Salon Booking
sv_SE: Salong bokning

en: Salon Booking plugin is about to expire buy now a license
sv_SE: Salon booking plugin håller på att upphöra köper nu en licens

en: Salon Calendar
sv_SE: Kalender

en: Salon Customers
sv_SE: Kunder

en: Salon Data Update Required
sv_SE: Uppdatering av Salon Data krävs

en: Salon Discount
sv_SE: Salongrabatt

en: Salon Reports
sv_SE: Salon Rapporter

en: Salon Service
sv_SE: Salong service

en: Salon Settings
sv_SE: Inställningar

en: Salon Tools
sv_SE: Verktyg

en: Salon address
sv_SE: Salongens adress

en: Salon contact e-mail
sv_SE: Salongens e-post adress

en: Salon customer
sv_SE: Kund

en: Salon staff
sv_SE: Personal

en: Salon telephone number
sv_SE: Salongens telefonnummer

en: Saturday
sv_SE: lördag

en: Save
sv_SE: Spara

en: Search Assistants
sv_SE: Sök medarbetare

en: Search Bookings
sv_SE: Sök Bokning

en: Search Discounts
sv_SE: Sök rabatter

en: Search Service Category
sv_SE: Sök Servicekatagori

en: Search Services
sv_SE: Sök service

en: Search customers
sv_SE: sök efter kunder

en: Search for existing users
sv_SE: Sök efter existerande kund

en: Second shift
sv_SE: Andra skiftet

en: Secondary
sv_SE: Sekundär

en: Select a column
sv_SE: Välj en kolumn

en: Select a day
sv_SE: Välj dag

en: Select a page where to redirect your users after booking completition.
sv_SE: Välj sida dit kunderna skall vidarebefodras efter bokningen är genomförd.

en: Select a page where your users view their bookings.
sv_SE: Välj en sida där dina kunder ser sina bokningar

en: Select a page with the booking form.
sv_SE: Välj en sida med bokningsformuläret

en: Select a service
sv_SE: Välj en tjänst

en: Select an assistant
sv_SE: Välj en medarbetare

en: Select an hour
sv_SE: Välj en tid

en: Select for each column the corresponding one inside your file.
sv_SE: Välj för varje kolumn motsvarande i din fil.

en: Select one or more days of the week where the discount is valid
sv_SE: Välj en eller flera dagar i veckan där rabatten är giltig

en: Select or search one or more services
sv_SE: Välj eller sök en eller flera tjänster

en: Select this Option if you want to hide all prices from the front end.<br/>Note: Online Payment will be disabled.
sv_SE: Välj detta alternativ om du vill dölja alla priser webbsidan <br/> Anm. Förskottsbetalning inaktiveras .

en: Select this if you want this service considered as secondary level service
sv_SE: Välj det här om du vill att servicen skall erbjudas som ett tillägg till annan tjänst

en: Select this option if you want to automatically cancel unpaid reservations.
sv_SE: Markera det här alternativet om du vill automatiskt avbryta obetalda reservationer.

en: Select this option if you want your users able to cancel a booking from the front-end.
sv_SE: Välj detta alternativ om du vill att kunder skall kunna avboka en bokning från webbsidan.

en: Select this option to add an OFF interval between two sequencial reservations
sv_SE: Välj detta alternativ för att lägga till en ledig tid mellan två på varandra följande bokningar

en: Select this option to manually confirm each booking.
sv_SE: Välj detta val för att manuellt bekräfta varje bokning.

en: Select your assistant
sv_SE: Välj din medarbetare

en: Select your assistants
sv_SE: Välj dina medarbetare

en: Select your favorite booking form layout
sv_SE: Välj din favorit av bokningsformulär layout

en: Select your favourite booking system mode.
sv_SE: Välj önskat läge för bokningssystemet.

en: Select your favourite date and time format. Do you need another format? Send an email to support@wpchef.it
sv_SE: Välj ditt datum- och tidformat . Behöver du ett annat format? Skicka ett mail till support@wpchef.it

en: Select your service provider
sv_SE: Välj din operatör

en: Selecting this option the booking process will follow this order: A - Services B - Assistants C - Date/Time
sv_SE: Val av detta alternativ ger en bokningsorder som följer:  A - Tjänster B - Medarbetare C - Datum/Tid

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Send SMS notification on new bookings
sv_SE: Skicka SMS meddelande om ny bokning

en: Send an SMS to selected attendant on new bookings
sv_SE: Skicka ett SMS till vald medarbetare vid nya bokningar

en: Send your review
sv_SE: Skicka din granskning

en: Sender's number
sv_SE: Avsändarnummer

en: Service Category
sv_SE: Servicekategori

en: Service Description
sv_SE: Service Beskrivning

en: Service break
sv_SE: Rast

en: Service description
sv_SE: Service beskrivning

en: Service details
sv_SE: Serviceinformation

en: Service draft updated.
sv_SE: Serviceutkast sparat

en: Service published.
sv_SE: Servicen publicerad.

en: Service restored to revision from %s
sv_SE: Service återställd från %s

en: Service saved.
sv_SE: Servicen sparad.

en: Service scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
sv_SE: Service bokad för: <strong>%1$s</strong>.

en: Service submitted.
sv_SE: Bokad behandlad

en: Service updated.
sv_SE: Service uppdaterad.

en: Services
sv_SE: Behandling

en: Services & Attendants
sv_SE: Tjänster & Besökare

en: Services Archive
sv_SE: Servicearkiv

en: Services booked
sv_SE: Tjänst bokad

en: Services booked per single reservation
sv_SE: Tjänster bokade per enskild bokning

en: Services selection limit
sv_SE: Tjänster val gräns

en: Services to be booked simultaneously
sv_SE: Tjänster som ska bokas samtidigt

en: Session average duration
sv_SE: Behandlingens genomsnittliga tid

en: Set one or more rules for your holidays.<br /> Users will not be able to make reservation during these periods
sv_SE: Ställ en eller flera regler för helgdagar. <br/> Kunder kommer inte att kunna göra bokningar under dessa dagar.

en: Set rating and comment
sv_SE: Ange omdöme och kommentera

en: Set the time range to complete the online payment.
sv_SE: Ställ in tidsintervallet för att slutföra online betalningen.

en: Set these options carefully because it will affect the number of bookings you can accept for the same <strong>time/session</strong>.
sv_SE: Överväg detta alternativ noga eftersom det kommer att påverka antalet bokningar du kan acceptera för samma <strong> tid / tillfälle </strong>.

en: Set this option if you want to limit the number of services bookable during a single reservation.
sv_SE: Ange det här alternativet om du vill begränsa antalet tjänster som kan bokas under en enda bokning.

en: Set your currency
sv_SE: Välj din valuta

en: Set your currency position
sv_SE: Vart vill du visa din valuta?

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings debug
sv_SE: Inställningar debug

en: Settings import
sv_SE: Importera inställningar

en: Settings updated successfully!
sv_SE: Inställningarna uppdaterades

en: Skills
sv_SE: Färdigheter

en: Small
sv_SE: Liten

en: Something more?
sv_SE: Någonting annat?

en: Sorry, you cannot cancel this booking online. Please call %s
sv_SE: Tyvärr, du kan inte avboka denna bokning online. Ring %s

en: Staff member notification number
sv_SE: Medarbetarens nummer för påminnelse

en: Start at
sv_SE: Börjar

en: Start on
sv_SE: Start

en: Start typing the name or email
sv_SE: Börja skriva namn eller e-post adress

en: Start week on
sv_SE: Vecka startar med

en: Stripe account informations
sv_SE: Stripe kontoinformation

en: Subtotal
sv_SE: Delsumma

en: Sunday
sv_SE: söndag

en: Synchronize Bookings
sv_SE: Synkronisera bokningar

en: TOTAL PRICE
sv_SE: Totala priset

en: Telephone
sv_SE: Telefon

en: Terms & conditions
sv_SE: Regler & villkor

en: Test sms sent with success
sv_SE: Test SMS har skickats

en: Text color
sv_SE: Textfärg

en: Thank you for your review. It will help us improving our services.
sv_SE: Tack för ditt omdöme, detta hjälper oss att förbättra vår service.

en: Thank you page
sv_SE: Tack för bokning sida

en: The booking has been cancelled
sv_SE: Bokningen har avbokats

en: The choice of assistant is not provided for this service
sv_SE: Denna medarbetare är tyvärr inte tillgänglig för den valda tjänst

en: The date is too far, the maximum allowed is:
sv_SE: Du har valt ett datum för tätt inpå dagens, närmaste tillåtna datumet är:

en: The date is too near, the minimum allowed is:
sv_SE: Du har valt ett datum som är för långt fram, max tillåtna datum är:

en: The payment is failed, please try again.
sv_SE: Betalning misslyckad. Var god försök igen

en: The service for %s is currently full
sv_SE: Det är fullt för %s för närvarande

en: There are no time slots available for this period - Please select a  different hour
sv_SE: Det finns inga lediga tider för valt datum - Välj en annan tid.

en: There are no time slots available today - Please select a different day
sv_SE: Det finns inga lediga tider denna dag - Välj en annan dag.

en: This Month
sv_SE: Denna Månad

en: This Quarter
sv_SE: Detta Kvartal

en: This Week
sv_SE: Denna Vecka

en: This Year
sv_SE: Detta År

en: This allows loading steps via ajax for a more smooth booking form transition.
sv_SE: Detta gör att bokningsformuläret använder Ajax för en mer smidig övergång.

en: This assistant is full at %s
sv_SE: Medarbetare är redan boka %s

en: This assistant is not available for the selected service
sv_SE: Denna medarbetare är tyvärr inte tillgänglig för den valda servicen

en: This attendant is unavailable
sv_SE: Medarbetare är inte tillgänglig

en: This booking waits for confirmation!
sv_SE: Denna bokning väntar på bekräftelse!

en: This coupon is not valid for selected services
sv_SE: Denna kupong är inte giltig för valda tjänster

en: This coupon is not valid on %s
sv_SE: Denna kupong är inte giltig på %s

en: This coupon was applied maximum number of times
sv_SE: Denna kupong har används maximalt antal gånger

en: This is a
sv_SE: Detta är en

en: This is an e-mail confirmation of your booking at
sv_SE: Detta är en e-postbekräftelse för din bokning hos

en: This is an e-mail notification of a new booking
sv_SE: Detta är ett e-postmeddelande för en ny bokning

en: This is where bookings are stored.
sv_SE: Det är här bokningarna sparas

en: This rule represents your open and close days, your open and close shift. Set carefully as it will affect your reservation system.
sv_SE: Denna regel representerar dina öppna och stängda dagar och eller dina skift. Välj noggrant eftersom det kommer att påverka hela ditt bokningssystem.

en: This service is exclusive. Please remove other services.
sv_SE: Denna tjänst är exklusiv. Ta bort andra tjänster.

en: This service is not available with exclusive service.
sv_SE: Denna tjänst är inte tillgänglig med exklusiv tjänst.

en: This service is unavailable
sv_SE: Denna service är inte tillgänglig

en: This service is unavailable w/o parent service
sv_SE: Den här tjänsten är inte tillgänglig utan w/o din förälders tillåtelse

en: This service is unavailable w/o primary service in the same category
sv_SE: Denna tjänst är inte tillgänglig utan w/o primärtjänst i samma kategori

en: Thousand separator
sv_SE: Tusentalsavgränsare

en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyr

en: Thursday
sv_SE: torsdag

en: Time
sv_SE: Tid

en: Time Format
sv_SE: Tidsformat

en: Time in advance
sv_SE: Tid i förväg

en: Timing
sv_SE: Klockan

en: To
sv_SE: Till

en: To confirm your booking click on the button and complete the payment
sv_SE: För att bekräfta din bokning, klicka på knappen och slutför betalningen

en: To get the list of your Google Calendar you need to log-in with Google OAuth. At the moment you are not logged-in.
sv_SE: För att få en lista över Google Kalender måste du logga in med Google OAuth. Just nu är du inte är inloggad.

en: To use all the SMS features you need an active account with Plivo o Twilio providers. <br /><br />Please read carefully their documentation about how to properly set the options.
sv_SE: För att kunna använda SMS funktioner behöver ni ett konto hos Plivo eller Twilio. <br/> <br/> Läs där dokumentationen om hur man korrekt ställer in alternativen.

en: To use this feature you need to generate an OAuth Client ID on Google Developers Console. Click on "i" icon to get more information on this feature.
sv_SE: För att kunna använda den här funktionen måste du skapa ett OAuth-klient-ID på Googles utvecklarkonsol . Klicka på ikonen "i" för att få mer information om den här funktionen.

en: To use this payment method you need an account with Stripe.
sv_SE: För att använda denna betalningsmetod behöver du ett konto hos Stripe

en: Today
sv_SE: Idag

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Top customers
sv_SE: Största kunder

en: Total Reservations
sv_SE: Totalt Bokningar

en: Total amount
sv_SE: Totalt belopp

en: Tuesday
sv_SE: tisdag

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type a message for your customer
sv_SE: Skriv ett meddelande till din kund

en: Type the amount of this discount
sv_SE: Ange summan för denna rabatt

en: Unit per hour
sv_SE: Enhet per timme

en: Unpaid reservations
sv_SE: Obetalda reserveringar

en: Until
sv_SE: Fram till

en: Update Service Category
sv_SE: Uppdatera Servicekategori

en: Update Settings
sv_SE: Uppdatera inställningarna

en: Update completed with success
sv_SE: Uppdateringen lyckades

en: Upload your logo
sv_SE: Ladda upp din logotyp

en: Use a number to give this service an order of execution compared to the other services.
sv_SE: Ange ett nummer för att rangordna denna tjänst mot andra

en: Use a transparent png file
sv_SE: Använd en transparent png-fil

en: Use it in case of conflicts with your theme
sv_SE: Använd det i händelse av konflikter med ditt tema

en: Use this console just to test your SMS services. Fill the destination number without the country code, write a text message and click "Update settings" to send an SMS.
sv_SE: Använd denna funktion för att testa din SMS-tjänster. Fyll i destinationsnummer utan landskod, skriv ett meddelande och klicka på "Uppdatera inställningar" för att skicka ett SMS.

en: Use this field to provide your customers important infos about terms and conditions of their reservation.
sv_SE: Använd detta fält för att ge kunderna viktig information om villkoren för sin bokning.

en: Use this if your column is at least 400px width
sv_SE: Använd detta om din kolumn är minst 400px bredd

en: Use this if your column is at least 600px width
sv_SE: Använd detta om din kolumn är minst 600px bredd

en: Use this if your column is at least 900px width
sv_SE: Använd detta om din kolumn är minst 900px bredd

en: Use this option to restore all the original settings. All your actual settings will be lost. <br />This operation can't be undone.
sv_SE: Använd detta alternativ för att återställa det till ursprungliga inställningarna. Alla nuvarande inställningar kommer att försvinna. <br />Denna åtgärd kan inte ångras.

en: User booking cancellation
sv_SE: Kund avbokningar

en: User name
sv_SE: Kundnamn

en: User not found
sv_SE: Hittar ingen kund

en: User updated
sv_SE: Kunden uppdaterad

en: Users can select more than one assistants for their booked services. Please set with care the "execution order" inside your services section.
sv_SE: Användare kan välja mer än en medarbetare för sina bokade tjänster. Ställ med omsorg "utförande av order" i din sektion tjänster.

en: Users once logged in inside the MY ACCOUNT BOOKING page will be able to see the list of their upcoming reservations and eventually Cancel them. An email notification will be sent to you and to the customers.
sv_SE: Kunder som loggar in under MITT KONTO på bokningssidan kommer att kunna se en lista över deras kommande bokningar och kan där avboka dom. Görs detta kommer ett e-postmeddelande kommer att skickas till dig och till kunden.

en: Valid from
sv_SE: Giltig från

en: View Assistant
sv_SE: Visa Medarbetare

en: View Booking
sv_SE: Se bokningen

en: View Discount
sv_SE: Visa rabatt

en: View Service
sv_SE: Visa Service

en: View this booking into administration.
sv_SE: Visa denna bokning på administrationssidan.

en: We are unavailable at:
sv_SE: Vi är ej tillgängliga:

en: We have sent an SMS text on your mobile phone.
sv_SE: Vi har skickat ett SMS meddelande till din mobil.

en: We hope to see you again at
sv_SE: Hoppas att vi ses snart igen

en: We received the payment for your booking.
sv_SE: Vi har mottagit betalningen för din bokning

en: We'll send a message two days before the <strong>next estimated booking</strong>
sv_SE: Vi skickar ett meddelande två dagar före <strong> nästa beräknade bokning </strong>

en: Wednesday
sv_SE: onsdag

en: Week
sv_SE: Vecka

en: Weekly
sv_SE: Veckovis

en: Welcome back %s!
sv_SE: Välkommen tillbaka %s!

en: Well done! Your import has been successfully completed.
sv_SE: Bra gjort! Din import har slutförts.

en: What do you need?
sv_SE: Vad behöver du?

en: When
sv_SE: När

en: When do you want to come?
sv_SE: När önskar du komma?

en: YES
sv_SE: JA

en: Year
sv_SE: År

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yesterday
sv_SE: Igår

en: You already selected service at
sv_SE: Du har redan val tjänsten vid

en: You applied this coupon maximum number of times
sv_SE: Du har användt denna kupong maximalt antal gånger

en: You can select up to %d items
sv_SE: Du kan välja upp till %d objekt

en: You can use [DATE], [TIME], [SALON NAME]
sv_SE: Du kan använda [DATE], [TIME], [SALON NAME]

en: You can use [NAME], [SALON NAME]
sv_SE: Du kan använda [NAME], [SALON NAME]

en: You can use this dynamic tags: [NAME], [SALON NAME]
sv_SE: Du kan använda dessa dynamiska taggar: [NAME], [SALON NAME]

en: You cannot modify this taxonomy.
sv_SE: Du kan inte redigera den här klassificering

en: You don't have access
sv_SE: Du har tyvärr inte access till denna sida.

en: You don't have permissions
sv_SE: Du har inte behörighet

en: You don't have upcoming reservations, do you want to re-schedule your last appointment with us?
sv_SE: Du har inga kommande reservationer, vill du omplanera din senaste möte med oss?

en: You have <strong>%s</strong> to complete your payment before this reservation being canceled
sv_SE: Du har <strong>%s</strong> för att slutföra din betalning innan den här bokningen avbryts

en: You have <strong>%s</strong> to complete your payment before this reservation is canceled
sv_SE: Du har <strong>%s</strong> för att slutföra din betalning innan den här bokningen annulleras

en: You have entered the wrong data
sv_SE: Du har angett fel data

en: You must choose at least one service
sv_SE: Du måste välja minst en service

en: You need to choose which kind of booking algorithm want to use for your salon. Click over "i" icon to get more information about this option.
sv_SE: Du måste välja vilken typ av boknings algoritm vill använda för din salong. Klicka över "i" ikonen för att få mer information om det här alternativet.

en: You need to match your CSV file data with Salon Booking database
sv_SE: Du måste matcha din CSV-fildata med Salons bokningsdatabas

en: You will receive a confirmation of your booking by email.
sv_SE: Du kommer att få en bekräftelse på din bokning via e-post.

en: Your Google calendars
sv_SE: Din Google kalender

en: Your PayPal account e-mail
sv_SE: Ditt PayPal-kontos e-postadress

en: Your booking is completed
sv_SE: Din bokning är klar

en: Your booking is pending
sv_SE: Din bokning väntar på vår bekräftelse

en: Your booking is pending, please await our confirmation.
sv_SE: Din bokning väntar på vår bekräftelse

en: Your free version is expired - upgrade to PRO
sv_SE: Din fria version av systemet har löpt ut - uppgradera till PRO

en: Your payment has not been completed
sv_SE: Din betalning har inte slutförts

en: Your reservation at [SALON NAME] has been modified
sv_SE: Din reservation hos [SALON NAME] har modifierats

en: Your salon name
sv_SE: Din Salongs namn

en: Your telephone number is verified
sv_SE: Ditt telefonnummer är verifierat

en: Your verification code is not valid
sv_SE: Din verifieringskod är inte giltig

en: already paid as deposit
sv_SE: har redan betalt handpenning

en: always
sv_SE: alltid

en: at
sv_SE: vid

en: available left
sv_SE: tillgängligt kvar

en: booking request.
sv_SE: bokningsförfrågan.

en: booking settings are updated
sv_SE: Bokningsinställningar uppdaterades

en: bookings
sv_SE: bokningar

en: by Email
sv_SE: Av e-postadress

en: by SMS
sv_SE: av SMS

en: checking availability
sv_SE: Söker lediga tider

en: checkout as a guest
sv_SE: utcheckning som gäst

en: checkout settings are updated
sv_SE: Utcheckningsinställningar uppdaterads

en: customize colors of the salon shortcode.
sv_SE: Personifiera salongens shortcode färger

en: day
sv_SE: dag

en: days
sv_SE: dagar

en: digit a customer name
sv_SE: Ciffrera ett kundnamn

en: digit your verification code
sv_SE: Slå in din verifikationskod

en: don't forget your reservation at
sv_SE: glöm inte din bokning hos

en: download a csv sample file
sv_SE: Ladda ner en csv-provfil

en: drag your csv file here to import assistants
sv_SE: Dra din csv-fil här för att importera assistenter

en: drag your csv file here to import customers
sv_SE: Dra din csv-fil här för att importera kunder

en: drag your csv file here to import services
sv_SE: Dra din csv-fil här för att importera tjänster

en: e-mail
sv_SE: e-post

en: e-mail can't be empty
sv_SE: E-post kan inte lämnas tomt.

en: e-mail is not valid
sv_SE: E-post adressen verkar inte vara giltig

en: entire amount (disabled)
sv_SE: hela beloppet (inaktiverat)

en: fill the fields and update settings
sv_SE: fyll i fälten och uppdatera Inställningar

en: fill this field
sv_SE: Fyll i det här fältet

en: filter by service
sv_SE: Filtrera efter service

en: fixed
sv_SE: fast

en: free
sv_SE: gratis

en: from
sv_SE: från

en: general settings are updated
sv_SE: Allmänna Inställningar har uppdaterats

en: half hour
sv_SE: halv timme

en: has booked at
sv_SE: har bokat på

en: has submitted a new review on his last visit at
sv_SE: har lämnat ett omdöme för sitt sista besök

en: hour
sv_SE: timme

en: hours
sv_SE: timmar

en: loading
sv_SE: Laddar

en: log-in with Facebook
sv_SE: logga in med Facebook

en: month
sv_SE: månad

en: months
sv_SE: månader

en: n.a.
sv_SE: inte tillämpbar.

en: no account will be created
sv_SE: inget konto kommer skapas

en: no users found
sv_SE: Inga användare funna.

en: not avalable yet
sv_SE: inte tillgänglig ännu

en: on
sv_SE: på

en: on left side
sv_SE: på vänster sida

en: on right side
sv_SE: på höger sida

en: or
sv_SE: eller

en: password can't be empty
sv_SE: Lösenord kan inte vara tomt

en: payments settings are updated
sv_SE: Betalningsinställningar uppdaterades

en: please, drop us some lines to understand if your expirience has been  in line  with your expectrations
sv_SE: vänligen, skriv några rader om din upplevelse hos oss var som du föreställt dig.

en: remember to customize your settings
sv_SE: Kom ihåg att konfigurera dina inställningar

en: remove this image
sv_SE: Ta bort den här bilden

en: revenue
sv_SE: inkomst

en: select a day
sv_SE: välj en dag

en: select an hour
sv_SE: välj en tid

en: style settings are updated
sv_SE: Stil-inställningar uppdaterades

[ctx: taxonomy general name]
en: Service Categories
sv_SE: Servicekategorier

[ctx: taxonomy singular name]
en: Service Category
sv_SE: Servicekategori

en: test (sms code is sent by mail to the admin)
sv_SE: Test (sms kod skickas via e-post till administratören)

en: to
sv_SE: till

en: try again
sv_SE: Försök igen

en: username can't be empty
sv_SE: Kundnamn kan inte vara tomt

en: week
sv_SE: vecka

en: weeks
sv_SE: veckor

en: years
sv_SE: år

en: your customers
sv_SE: dina kunder

en: | Booking ID
sv_SE: Boknings ID
