Salon Booking Wordpress Plugin - Free Version - en to ro_RO translation catalogue (343 entries)

en: -
ro_RO: Nu aveti acces

en: Amount
ro_RO: Suma

en: You don't have access
ro_RO: Nu aveti acces

en: Cancellation disabled
ro_RO: Anulare dezactivata

en: Out of time
ro_RO: In afara programului

en: The date is too near, the minimum allowed is:
ro_RO: Data este prea apropiata, data minima permisa este:

en: The date is too far, the maximum allowed is:
ro_RO: Data este prea indepartata, maximul permis este:

en: We are unavailable at:
ro_RO: Nu suntem disponibila la:

en: There are no time slots available today - Please select a different day
ro_RO: Numai există locuri vacante pentru azi - Te rugam să alegi o alta zi.

en: There are no time slots available for this period - Please select a  different hour
ro_RO: Nu există locuri libere pentru această perioadă - Te rugăm să alegi altă oră.

en: Multiple attendants selection is disabled. You must select one attendant for all services.
ro_RO: Selectarea mai multor asistenti este dezactivata. Trebuie sa alegeti un singur asistent pentru toate serviciile

en: You can select up to %d items
ro_RO: Poti alege pana la %d itemi

en: E-mail sent
ro_RO: Email trimis

en: Please specify an email
ro_RO: Te rog specifica un email

en: User not found
ro_RO: Userul nu a fost gasit

en: User updated
ro_RO: User actualizat

en: Set rating and comment
ro_RO: Voteaza si comenteaza

en: You don't have permissions
ro_RO: Nu aveti acces

en: Rating
ro_RO: Evaluare

en: checking availability
ro_RO: verific disponibilitatea

en: Do you really want to cancel?
ro_RO: Chiar vrei sa anulezi?

en: Salon staff
ro_RO: Personal salon

en: Salon customer
ro_RO: Client salon

en: Salon Calendar
ro_RO: Calendar Salon

en: Customers
ro_RO: Clienți

en: Booking ID
ro_RO: Numarul rezervarii

en: Booking Date
ro_RO: Dara Rezervarii

en: Status
ro_RO: Stare

en: Attendant
ro_RO: Participant

en: Booking Price
ro_RO: Pret Booking

en: First Name
ro_RO: Prenume

en: Last Name
ro_RO: Nume

en: E-mail
ro_RO: Email

en: Edit
ro_RO: Editează

en: Reports
ro_RO: Rapoarte

en: Today
ro_RO: Astăzi

en: Yesterday
ro_RO: Ieri

en: This Week
ro_RO: Săptămâna aceasta

en: Last Week
ro_RO: Săptămâna trecută

en: This Month
ro_RO: Luna aceasta

en: Last Month
ro_RO: Luna trecută

en: This Quarter
ro_RO: Trimestrul acesta

en: Last Quarter
ro_RO: Trimestrul trecut

en: This Year
ro_RO: Anul acesta

en: Last Year
ro_RO: Anul trecut

en: Custom
ro_RO: Personalizat

en: From
ro_RO: De la

en: To
ro_RO: Până la

en: Filter
ro_RO: Filtrează

en: Bookings
ro_RO: Rezervări

en: Earnings
ro_RO: Încasări

en: Salon Settings
ro_RO: Setări Salon

en: Settings
ro_RO: Setări

en: remember to customize your settings
ro_RO: Nu uitati să customizati setările

en: Reset completed with success
ro_RO: Resetate cu success.

en: general settings are updated
ro_RO: Setările generale sunt updatate.

en: Update completed with success
ro_RO: Update-ul a fost efectuat cu success

en: booking settings are updated
ro_RO: Setările pentru booking sunt updatate.

en: payments settings are updated
ro_RO: Setările de plată sunt updatate.

en: try again
ro_RO: Va rugam să incercati din nou.

en: Page verification failed
ro_RO: Verificarea paginii a eșuat.

en: Tools
ro_RO: Unelte

en: to
ro_RO: până la

en: Basic (checks only the booking date)
ro_RO: Basic (verifică doar data programării)

en: Advanced (evaluates also booking duration)
ro_RO: Avansat (evalueaza deasemeni durata booking-ului)

en: Pending payment
ro_RO: Plată în așteptare

en: Pending
ro_RO: În așteptare

en: Paid
ro_RO: Plătit

en: Pay later
ro_RO: Plătește mai tărziu

en: Canceled
ro_RO: Anulat

en: Confirmed
ro_RO: Confirmat

en: ERROR
ro_RO: EROARE

en: Password
ro_RO: Parolă

en: Confirm your password
ro_RO: Confirmați parola

en: First name
ro_RO: Prenume

en: Last name
ro_RO: Nume

en: e-mail
ro_RO: E-mail

en: Mobile phone
ro_RO: Telefon Mobil

en: Address
ro_RO: Adresă

en: Sunday
ro_RO: duminică

en: Monday
ro_RO: luni

en: Tuesday
ro_RO: marți

en: Wednesday
ro_RO: miercuri

en: Thursday
ro_RO: joi

en: Friday
ro_RO: vineri

en: Saturday
ro_RO: sâmbătă

en: Medium
ro_RO: Mediu

en: Large
ro_RO: Mare

en: test (sms code is sent by mail to the admin)
ro_RO: test (codul sms va fi trimis via email catre admin)

en: free
ro_RO: Gratuit

en: hour
ro_RO: ora

en: hours
ro_RO: ore

en: half hour
ro_RO: Jumate de ora

en: day
ro_RO: zi

en: days
ro_RO: zile

en: week
ro_RO: săptămână

en: weeks
ro_RO: săptămâni

en: month
ro_RO: lună

en: months
ro_RO: luni

en: This service is unavailable
ro_RO: Acest serviciu nu este disponibil.

en: Always
ro_RO: Intotdeauna

en: Assistant Details
ro_RO: Detalii Asistent.

en: Assistant description
ro_RO: Descriere Asistent

en: Booking details
ro_RO: Detalii booking

en: First name can't be empty
ro_RO: Prenumele nu poate fii gol

en: Last name can't be empty
ro_RO: Numele de familie nu poate fii gol

en: e-mail can't be empty
ro_RO: E-mail-ul nu poate fii gol

en: Mobile phone can't be empty
ro_RO: Numărul de mobil nu poate fii gol

en: e-mail is not valid
ro_RO: e-mail-ul nu este valid

en: Service details
ro_RO: Delatii serviciu

en: Service description
ro_RO: Descriere serviciu

en: Service Description
ro_RO: Descriere serviciu

en: A very short description of this service. It is optional
ro_RO: O descriere scurtă a serviciului. Acesta informatie este optională

en: Thumbnail
ro_RO: Miniatură

en: All
ro_RO: Toate

en: Enter the assistant name
ro_RO: Introduceti numele asistentului

en: Assistant updated.
ro_RO: Asistentul a fost updatat

en: Assistant restored to revision from %s
ro_RO: Asistentul a fost restaurat la revizia din %s

en: Assistant published.
ro_RO: Asistentul a fost publicat

en: Assistant saved.
ro_RO: Asistentul a fost salvat

en: Assistant submitted.
ro_RO: Asistentul a fost introdus

en: Assistant scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ro_RO: Asistentul este programat pentru : <strong>%1$s</strong>.

en: Assistant draft updated.
ro_RO: Draft-ul asistentului a fost updatat

en: Assistants
ro_RO: Asistenti

en: Assistant
ro_RO: Asistent

en: Salon Assistant
ro_RO: Asistent Salon

en: Add Assistant
ro_RO: Adaugă Asistent

en: Add New Assistant
ro_RO: Adaugă un nou Asistent

en: Edit Assistant
ro_RO: Editează Asistent

en: New Assistant
ro_RO: Asistent nou

en: View Assistant
ro_RO: Vizualizează Asistent

en: Search Assistants
ro_RO: Caută Asistent

en: No assistants found
ro_RO: Nu au fost găsit nici un asistent.

en: No assistants found in trash
ro_RO: Nu au fost gasiti asistenti in trash

en: Assistants Archive
ro_RO: Arhiva asistent.

en: User name
ro_RO: Utilizator

en: Enter booking name
ro_RO: Introduceţi numele pentru rezervare

en: Booking updated.
ro_RO: Rezervare Updatată

en: Booking restored to revision from %s
ro_RO: Pagina a fost restaurată la revizia din %s

en: Booking published.
ro_RO: Rezervare publicată

en: Booking saved.
ro_RO: Rezervare salvată

en: Booking submitted.
ro_RO: Rezervare trimisă

en: Booking scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ro_RO: Rezervarea programată pentru : <strong>%1$s</strong>.

en: Booking draft updated.
ro_RO: Ciornă rezervări actualizată

en: This is where bookings are stored.
ro_RO: Aici sunt salvate rezervarile

en: Booking
ro_RO: Rezervare

en: Salon Booking
ro_RO: Rezervare Salon

en: Add Booking
ro_RO: Adaugă rezervare

en: Add New Booking
ro_RO: Adaugă rezervare nouă

en: Edit Booking
ro_RO: Editează rezervare

en: New Booking
ro_RO: Rezervare nouă

en: View Booking
ro_RO: Vizualizează rezervări

en: Search Bookings
ro_RO: Caută rezervari

en: No bookings found
ro_RO: Nu au fost gasite rezervări

en: No bookings found in trash
ro_RO: Nu au fost gasite rezervări in cosul de gunoi

en: Booking Archive
ro_RO: Arhivă rezervare

en: Duration
ro_RO: Durată

en: Price
ro_RO: Preț

en: Secondary
ro_RO: Secundar

en: Enter service name
ro_RO: Intrdu denumire serviciu

en: Service updated.
ro_RO: Serviciu actualizat

en: Service restored to revision from %s
ro_RO: Pagina a fost restaurată la revizia din %s

en: Service published.
ro_RO: Serviciu publicat

en: Service saved.
ro_RO: Serviciu salvat

en: Service submitted.
ro_RO: Serviciu trimis

en: Service scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ro_RO: Serviciul este programat pentru : <strong>%1$s</strong>.

en: Service draft updated.
ro_RO: Director ciorna actualizat

en: Services
ro_RO: Servicii

en: Service
ro_RO: Serviciu

en: Salon Service
ro_RO: Servicii salon

en: Add Service
ro_RO: Adaugă serviciu

en: Add New Service
ro_RO: Adaugă serviciu nou

en: Edit Service
ro_RO: Editează serviciu

en: New Service
ro_RO: Serviciu nou

en: View Service
ro_RO: Vizualizeaza serviciu

en: Search Services
ro_RO: Caută servicii

en: No services found
ro_RO: Nu au fost gasite servicii

en: No services found in trash
ro_RO: Nu au fost gasite servicii in cosul de gunoi

en: Services Archive
ro_RO: Arhiva servicii

en: username can't be empty
ro_RO: utilizatorul nu poate fi gol

en: password can't be empty
ro_RO: parola nu poate fi goala

en: E-mail exists
ro_RO: E-mail-ul exista deja

en: Passwords are different
ro_RO: Parolele nu coincid

en: Address can't be empty
ro_RO: Adresa nu poate fii goală

en: You must choose at least one service
ro_RO: Trebuie sa alegeti minim un serviciu

en: Your verification code is not valid
ro_RO: Codul de verificare nu este valid

en: None
ro_RO: Nespecificat

en: Booking status
ro_RO: Starea Rezervarii

en: New Customer
ro_RO: Client nou

en: Publish
ro_RO: Publică

en: Phone
ro_RO: Telefon

en: Preview
ro_RO: Previzualizare

en: Download
ro_RO: Descărcare

en: Day
ro_RO: Zi

en: Week
ro_RO: săptămână

en: Month
ro_RO: Lună

en: Year
ro_RO: An

en: Previous
ro_RO: Precedent

en: Next
ro_RO: Pasul următor

en: or
ro_RO: sau

en: Dismiss this notice
ro_RO: Închide notificarea

en: Manage your reservations accessing your personal page
ro_RO: Gestionați-vă rezervările accesând pagina dvs. personală

en: Manage Bookings
ro_RO: Gestionează rezervări

en: Dear
ro_RO: Dragă

en: Our address
ro_RO: Adresa noastră

en: Contacts
ro_RO: Contacte

en: Important notes
ro_RO: Mentiuni importante

en: Click here to approve
ro_RO: Click aici pentru aprobare

en: booking request.
ro_RO: Cerere rezervare

en: Your booking is pending, please await our confirmation.
ro_RO: Rezervarea este in asteptare, vă rugăm asteptati confirmarea rezervarii

en: This is an e-mail notification of a new booking
ro_RO: Aceasta este e-mail-ul de notificare a unei noi rezervări

en: Please take note of the following booking details.
ro_RO: Va rugăm sa luati in considerare urmatoarele detalii referitor la rezervare.

en: Remind your booking at
ro_RO: Aveti rezervare la

en: This is an e-mail confirmation of your booking at
ro_RO: Acesta este e-mail-ul de confirmare pentru rezervarea dvs la

en: Customer message:
ro_RO: Mesaj Client

en: Please confirm or reject this booking from administration
ro_RO: Confirma sau refuză aceasta rezervare din administrare

en: View this booking into administration.
ro_RO: Vizualizează această rezervare in administrare

en: Date
ro_RO: Dată

en: Time
ro_RO: Timp

en: Total amount
ro_RO: Sumă totală

en: To confirm your booking click on the button and complete the payment
ro_RO: Pentru a confirma rezervarea trebuie sa finalizați plata

en: We received the payment for your booking.
ro_RO: Am primit plata pentru rezervarea dvs.

en: Booking Canceled
ro_RO: Rezervarea a fost anulată

en: Booking confirmed
ro_RO: Rezervarea dvs a fost confirmată

en: New booking
ro_RO: Rezervare nouă

en: New booking for
ro_RO: Rezervare nouă pentru

en: Remove
ro_RO: Înlătură

en: Assistant Description
ro_RO: Descriere Asistent

en: A very short description of this assistant. It is optional
ro_RO: O scurta descriere despre asistent. Acesta informatie este optională

en: This booking waits for confirmation!
ro_RO: Rezervarea este in curs de confirmare

en: Accept
ro_RO: Acceptă

en: Refuse
ro_RO: Refuză

en: Firstname
ro_RO: Prenume

en: Lastname
ro_RO: Nume De familie

en: n.a.
ro_RO: n.a

en: Personal message
ro_RO: Mesaj personal

en: Re-send email notification to
ro_RO: Re-trimite notificarea pe

en: Send
ro_RO: Trmite

en: Unit per hour
ro_RO: Unitate pe ora

en: Select this if you want this service considered as secondary level service
ro_RO: Selectati aceasta functie daca doriti ca acest serviciu sa fie considerat secundar

en: Run the updater
ro_RO: Pornește actualizarea.

en: Enter your PayPal e-mail address
ro_RO: Introduceți adresa de email asociată contului de PayPal

en: Enable PayPal sandbox
ro_RO: Porniti functia izolată PayPay

en: Booking confirmation
ro_RO: Confirmare rezervare

en: Select this option to manually confirm each booking.
ro_RO: Selectati aceasta optiune pentru a confirma manual rezervarile

en: Thank you page
ro_RO: Pagina de multumire

en: Select a page where to redirect your users after booking completition.
ro_RO: Selectati o pagina unde utilizatorii vor fi redirectionati dupa rezervare.

en: Add new
ro_RO: Adaugă

en: On-line booking available days
ro_RO: Zilele disponibile pentru rezervare

en: Message on disabled booking
ro_RO: Mesaj afisat cand rezervarea este dezactivata

en: Enable SMS verification
ro_RO: Activează verificarea prin SMS

en: Avoid spam asking your users to verify their identity with an SMS verification code during the first registration.
ro_RO: Evitati spam-ul intreband utilizatorul daca doreste să isi verifice identitatea printr-un cod SMS in momentul inregistrarii

en: Select your service provider
ro_RO: Selectati providerul de servicii

en: Sender's number
ro_RO: Numarul expediantului

en: Number
ro_RO: Număr

en: Message
ro_RO: Mesaj

en: How many people you can attend during a single time/session?
ro_RO: Căte persone pot fii servite in acelasi timp/sesiune?

en: Set these options carefully because it will affect the number of bookings you can accept for the same <strong>time/session</strong>.
ro_RO: Setati acestă functie cu grijă deoarece va afecta numarul de rezervari ce pot fii acceptate pentru aceiasi <strong>oră/sesiune</strong>.

en: Define your time-session average duration
ro_RO: Definiti durata estimativa a serviciului

en: Hide
ro_RO: Ascunde

en: Required
ro_RO: Necesar

en: Support
ro_RO: Suport

en: Your salon name
ro_RO: Numele salon-ului

en: Leaving this field empty will cause the default site name <strong>(%s)</strong> to be used
ro_RO: Lăsănd acest cămp gol, Numele  standard al site-ului <strong>(%s)</strong>  va fi folosit

en: Salon contact e-mail
ro_RO: E-mail Salon

en: Leaving this field empty will cause the default site email  <strong>(%s)</strong> to be used
ro_RO: Lăsănd acest cămp gol, email-ul standard <strong>(%s)</strong>  va fi folosit

en: Salon telephone number
ro_RO: Numărul de telefon al salon-ului

en: Salon address
ro_RO: Adresa salonului

en: Enable assistant selection
ro_RO: Activează selectarea personalului

en: Let your customers choose their favourite staff member.
ro_RO: Permiteti clientilor de a isi alege personalul preferat.

en: Enable assistant email on new bookings
ro_RO: Activeaza functia de notificare asistent prin email pentru noile rezervari.

en: Assistants will receive an e-mail when selected for a new booking.
ro_RO: Asistentii vor primii un email cand au fost selectati pentru o programare

en: Date Format
ro_RO: Format dată

en: Time Format
ro_RO: Format timp

en: Enable ajax steps
ro_RO: Activeaza pasii prin ajax

en: Reset settings
ro_RO: Resetare setări

en: Use this option to restore all the original settings. All your actual settings will be lost. <br />This operation can't be undone.
ro_RO: Foloseste acestă optiune pentru a restaura setările standard. Toate modificările anterioare vor fi pierdute <br /> Aceasta operatie este ireversibilă.

en: Allow users to pay in advance using PayPal.
ro_RO: Permite utilizatorilor de a face plata in avans folosind PayPal.

en: Give users the option to pay once they are at your salon.
ro_RO: Acordati utilizatorilor posibilitatea de a plăti la salon

en: Hide Prices
ro_RO: Ascunde preturile

en: Select this Option if you want to hide all prices from the front end.<br/>Note: Online Payment will be disabled.
ro_RO: Selectează această optiune daca doresti ca preturile sa nu fie afisate. <br/> Notă: Plata online va fii dezactivată

en: Currency
ro_RO: Monedă

en: Set your currency
ro_RO: Selectati moneda de tranzactie.

en: Set your currency position
ro_RO: Selectati moneda de tranzactie

en: on left side
ro_RO: In partea Stangă

en: on right side
ro_RO: În partea dreapta

en: Enable online payments
ro_RO: Activati plătile online

en: Enable "Pay later" option
ro_RO: Activeaza optiunea "Plăteste mai tărziu"

en: Background color
ro_RO: Culoare de fundal

en: Text color
ro_RO: Culoare text

en: Next step
ro_RO: Pasul următor

en: Back
ro_RO: Înapoi

en: select a day
ro_RO: Selectati ziua

en: select an hour
ro_RO: Selectati ora

en: Date and time booked
ro_RO: Data si ora rezervării

en: Services booked
ro_RO: Serviciu rezervat

en: Do you have any message for us?
ro_RO: Aveti alte mentiuni pentru noi?

en: Leave a message
ro_RO: Lasă un mesaj

en: Terms & conditions
ro_RO: Termeni & Conditii

en: Finalise
ro_RO: Finalizează

en: Booking Confirmation
ro_RO: Confirmarea Rezervării

en: Your booking is pending
ro_RO: Rezervarea dvs este in asteptare

en: Booking number
ro_RO: Numarul rezervării

en: I'll pay later
ro_RO: Plătesc mai tărziu

en: Or
ro_RO: Sau

en: Complete
ro_RO: Complet

en: You will receive a confirmation of your booking by email.
ro_RO: Veti primii confirmarea rezervarii pe adresa dvs de email.

en: If you don't receive any news from us or you need to change your reservation please call the %s or send an e-mail to %s
ro_RO: Dacă nu ati primit vesti de la noi sau vrei sa modifici rezervarea te rugam sa suni la %s sau sa trimiteti un email la %s

en: If you need to change your reservation please call <strong>%s</strong> or send an e-mail to <strong>%s</strong>
ro_RO: Dacă doriți să modificați programarea vă rugăm să sunați la <strong>%s</strong> sau să trimiteți un e-mail la <strong>%s</strong>

en: Subtotal
ro_RO: Sub-total

en: Book an appointment
ro_RO: Faceti o programare

en: Select your assistant
ro_RO: Selectati asistentul

en: On-line booking is disabled
ro_RO: Rezervarea on-line este dezactivata

en: When do you want to come?
ro_RO: Cand doriti sa veniti?

en: Forgot password?
ro_RO: Ati uitat parola?

en: Returning customer?
ro_RO: Client existent

en: Please, log-in.
ro_RO: Vă rugăm să vă autentificaţi.

en: Login
ro_RO: Autentificare

en: Checkout as a guest
ro_RO: Finalizați comanda ca vizitator.

en: An account will be automatically created
ro_RO: Un cont va fi creat automat

en: Checkout
ro_RO: Plătește

en: When
ro_RO: Cand

en: Action
ro_RO: Acționează

en: Leave a feedback
ro_RO: Apreciați experiența

en: Book now
ro_RO: Rezervă Acum

en: Pay Now
ro_RO: Plătește Acum

en: Welcome back %s!
ro_RO: Bine ai venit %s!

en: Next appointments
ro_RO: Următoarele programări

en: Reservations history
ro_RO: Istoric rezervări

en: You don't have upcoming reservations, do you want to re-schedule your last appointment with us?
ro_RO: Nu aveți rezervări viitoare, doriți să vă re-programați ultima întâlnire cu noi?

en: MAKE A NEW RESERVATION
ro_RO: REZERVARE NOUĂ

en: Here you have your past reservations, you can submit a review or re-schedule an appointment
ro_RO: Aveți posibilitatea să trimiteți o recenzie sau să reprogramați o întâlnire

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Something more?
ro_RO: Mai doriti sa adaugati ceva?

en: What do you need?
ro_RO: De ce aveti nevoie?

en: SMS sent successfully.
ro_RO: SMS-ul a fost trimis cu succes

en: SMS Verification
ro_RO: Verificare prin SMS

en: We have sent an SMS text on your mobile phone.
ro_RO: Un SMS text a fost trimis catre telefonul mobil.

en: Your telephone number is verified
ro_RO: Numărul de telefon este verificat

en: digit your verification code
ro_RO: codul dvs de verificare

en: I didn't received the code, please send it again
ro_RO: Nu am primit codul, va rugăm să il trimiteti din nou.

en: Booking summary
ro_RO: Sumar rezervare

en: Here are the details of your booking:
ro_RO: Acestea sunt detaliile rezervarii dvs.:
