Salon Booking Wordpress Plugin - Free Version - en to fr_FR translation catalogue (853 entries)

en:  hours
fr_FR: heures

en: %d hours and %d minutes
fr_FR: %d heures et %d minutes

en: 1 day
fr_FR: 1 jour

en: 1. Rollback your database to the %s version
fr_FR: 1. Restauration de votre base de données à la %s version

en: 2. Download Salon Booking %s
fr_FR: 2. Téléchargez Salon Booking %s

en: 3. Upload Salon Booking %s folder on your server
fr_FR: 3. Envoyez Salon Booking %s repertoire sur votre serveur

en: <p>A new <strong>"Salon"</strong> section has been created into the left sidebar<br/>Three new pages has been created: "Booking", "Booking my account" and "Thank you page"<br/>We have also added some "services" and "bookings" for demo purpose. Feel free to delete them<br/>Go to <a href="/wp-admin/admin.php?page=salon-settings"><strong>"Salon > Settings"</strong></a>section to setup your Salon Booking System</p>
fr_FR: <p>Une nouvelle section <strong>"Salon"</strong> a été créée dans la colonne latérale gauche.<br/>Trois nouvelles sections ont été créées : « Réservations », « Mon compte » et « Remerciements »<br/>Nous avons également créé des "services" et "réservations" à des fins de démonstration. N'hésitez pas à les supprimer.<br/>Allez dans la section <a href="/wp-admin/admin.php?page=salon-settings"><strong> « Salon > Réglages »</strong></a> pour définir votre propre système de réservation de salon.</p>

en: <strong>%s reservations has been canceled</strong> from your customers.
fr_FR: <strong>%s réservations ont été annulées</strong> par vos clients.

en: <strong>Congratulation!</strong> Salon Booking is now active.
fr_FR: <strong>Félicitations !</strong> Salon Booking est maintenant activé.

en: <strong>Do you want a 30% discount? <a href="http://salon.wordpresschef.it/invite-friends-get-30-discount-first-purchase/" target="blank">INVITE YOUR FRIENDS!</a></strong></p>
fr_FR: <strong>Vous voulez 30% de réduction&nbsp;? <a href="http://salon.wordpresschef.it/invite-friends-get-30-discount-first-purchase/" target="blank">INVITEZ VOS AMIS&nbsp;!</a></strong></p>

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
fr_FR: <strong>ERREUR</strong> : Cet e-mail existe déjà dans notre base. Veuillez en choisir un autre.

en: <strong>The BASIC</strong> one sets a fixed duration for each booking and it doesn't care about the number and the duration of the booked services. <br />You are able to set a fixed duration using the "Session average duration" option.<br /><br /><strong>The ADVANCED</strong> mode is more complex and complete as it takes in count the duration of each services booked for every single reservation. <br />We suggest to use this one.<br /><br /> <strong>THE HIGH END</strong> allows you to control the availability of a single assistance assigned to a specific service at a specific time. <br /><br />But you need to set first for each services the "execution order". <br /><br /> Once done the system is able to know what time an assistant has been booked and how long he will be busy with a specific service. <br /><br />This method is very precise but could be a little bit strict in some cases. <br /><br />We suggest you to test it first on a development website.
fr_FR: Le mode <Strong>BASIQUE</ strong> définit une durée fixe pour chaque réservation et il ne se soucie pas du le nombre et de la durée des services réservés. <br /> Vous êtes en mesure de définir une durée déterminée en utilisant l'option "durée moyenne de Session". <br /> <br /> Le mode <strong>AVANCÉ</ strong> est plus complexe et complet car il prend en compte la durée de chaque service réservé pour chaque réservation. <br /> Nous vous suggérons d'utiliser celui-ci. <br /> <br /> Le mode <strong>HAUTE PRÉCISION</ strong> vous permet de contrôler la disponibilité d'un seul assistant affecté à un service spécifique à un moment précis. <br /> <br /> Mais vous devez d'abord définir pour chaque service un "ordre d'exécution". <br /> <br /> Une fois fait le système est en mesure de savoir à quelle heure un assistant a été réservé et combien de temps il sera occupé par un service spécifique. <br /> <br /> Cette méthode est très précise, mais pourrait être un peu stricte dans certains cas. <br /> <br /> Nous vous suggérons de tester d'abord sur un site de développement.

en: A database update is required for this version. Please make a back-up of your database before proceed.
fr_FR: Une mise à jour de base de données est exigée pour cette version. Veuillez faire une sauvegarde de votre base de données avant deprocéder.

en: A very short description of this assistant. It is optional
fr_FR: Une courte description de l’assistant. C'est facultatif

en: A very short description of this service. It is optional
fr_FR: Une courte description du service. C'est facultatif

en: Accept
fr_FR: Accepter

en: Account ID
fr_FR: ID du compte

en: Active
fr_FR: Activé

en: Add Assistant
fr_FR: Ajouter un assistant

en: Add Booking
fr_FR: Ajouter une réservation

en: Add Customer
fr_FR: Ajouter un Client

en: Add Discount
fr_FR: Ajouter une remise

en: Add New Assistant
fr_FR: Ajouter un nouvel assistant

en: Add New Booking
fr_FR: Ajouter une nouvelle réservation

en: Add New Discount
fr_FR: Ajouter une nouvelle remise

en: Add New Service
fr_FR: Ajouter un nouveau service

en: Add New Service Category
fr_FR: Nouvelle catégorie de service

en: Add Service
fr_FR: Ajouter un service

en: Add booking
fr_FR: Ajouter la réservation

en: Add new
fr_FR: Ajouter

en: Add new rule
fr_FR: Ajouter une nouvelle règle

en: Add service
fr_FR: Ajouter un service

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address can't be empty
fr_FR: L'adresse ne peut pas être vide

en: Administration notes
fr_FR: Notes administratives

en: Administration rule
fr_FR: Règle d'administration

en: Advanced (evaluates also booking duration)
fr_FR: Avancé (calcule aussi la durée de la réservation)

en: Advanced Discount System
fr_FR: Système de remise avancé

en: After the last appointment
fr_FR: Après le dernier rendez-vous

en: Ajax steps <span>This allows loading steps via ajax</span>
fr_FR: Étapes Ajax <span>Cela permet de charger les étapes via ajax</span>

en: All
fr_FR: Tous

en: All Service Categories
fr_FR: Toutes les catégories de service

en: All attendants
fr_FR: Tous les préposés

en: All days
fr_FR: Tous les jours

en: All statuses
fr_FR: Tous les états

en: All users name
fr_FR: Tous les utilisateurs

en: Allow users to pay in advance using PayPal.
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à payer d'avance en utilisant PayPal.

en: Allow users to pay in advance.
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à payer d’avance.

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Amount
fr_FR: Montant

en: Amount of reservations
fr_FR: Montant des réservations

en: An account will be automatically created
fr_FR: Un compte sera automatiquement créé

en: An assistant for selected services can't perform this service
fr_FR: Un assistant pour les services sélectionnés ne peut pas exécuter ce service

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply from
fr_FR: Appliquer de

en: Are you satisfied by our <strong>Salon Booking plugin</strong>? <br />Consider to leave a 5 stars rating on wordpress.org
fr_FR: Vous appréciez l’extension <strong>Salon Booking</strong> ? <br />N’oubliez pas de lui attribuer 5 étoiles sur wordpress.org

en: Assistant Description
fr_FR: Description de l’assistant

en: Assistant Details
fr_FR: Détails de l’assistant

en: Assistant Google Calendar
fr_FR: Google Calendar de l’assistant

en: Assistant description
fr_FR: Description de l’assistant

en: Assistant draft updated.
fr_FR: Brouillon de l’assistant mis à jour.

en: Assistant published.
fr_FR: Assistant publié.

en: Assistant restored to revision from %s
fr_FR: Assistant rétabli à partir de la révision du %s

en: Assistant saved.
fr_FR: Assistant enregistré.

en: Assistant scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
fr_FR: Assistant programmé pour le&nbsp;: <strong>%1$s</strong>.

en: Assistant selection
fr_FR: Sélection d’assistant

en: Assistant submitted.
fr_FR: Assistant soumis.

en: Assistant updated.
fr_FR: Assistant mis à jour.

en: Assistants Archive
fr_FR: Archive des assistants

en: Assistants view
fr_FR: Voir les assistants

en: Assistants will receive an e-mail when selected for a new booking.
fr_FR: Les assistants recevront un e-mail lorsqu'ils auront été sélectionnés pour un nouveau rendez-vous.

en: Attendant
fr_FR: Préposé

en: Attendant %s isn't available for %s service
fr_FR: L’assistant %s n’est pas disponible pour le service %s

en: Attendant %s isn't available for %s service at %s
fr_FR: Les assistants %s ne sont pas disponibles pour le service %s à %s

en: Auth Token
fr_FR: Jeton d’accès

en: Automatic discount
fr_FR: Remise automatique

en: Automatic discount settings
fr_FR: Réglages de la remise automatique

en: Automatic feedback reminder
fr_FR: Rappel d'avis automatique

en: Automatic follow-up
fr_FR: Suivi automatique

en: Automatically apply when the rules are met
fr_FR: Appliquer automatiquement quand les règles sont vérifiées

en: Availability
fr_FR: Disponibilité

en: Availability mode
fr_FR: Mode de disponibilité

en: Availability:
fr_FR: Disponibilité&nbsp;:

en: Available days checked and green.
fr_FR: Les jours indisponibles sont cochés et verts

en: Avoid spam asking your users to verify their identity with an SMS verification code during the first registration.
fr_FR: Eviter les spams en demandant à vos utilisateurs de vérifier leur identité avec un code SMS durant le premier enregistrement

en: BOOKING ID
fr_FR: ID RESERVATION

en: Back
fr_FR: Retour

en: Background color
fr_FR: Couleur de fond

en: Basic (checks only the booking date)
fr_FR: Basique (vérifie seulement la date de réservation)

en: Before the appointment
fr_FR: Avant le rendez-vous

en: Before to contact us for support please consider to look at these resources:
fr_FR: Avant de nous contacter pour le support veuillez regarder ces ressources:

en: Book an appointment
fr_FR: Réservez un rendez-vous

en: Book now
fr_FR: Réserver maintenant

en: Booked services
fr_FR: Services réservés

en: Booking
fr_FR: Réservation

en: Booking Actions
fr_FR: Actions de réservation

en: Booking Archive
fr_FR: Archive de réservation

en: Booking Canceled
fr_FR: Réservation annulée

en: Booking Confirmation
fr_FR: Confirmation de la réservation

en: Booking Date
fr_FR: Date de la réservation

en: Booking ID
fr_FR: ID de la réservation

en: Booking My Account
fr_FR: Mon compte

en: Booking Price
fr_FR: Prix de réservation

en: Booking Review
fr_FR: Relecture de la réservation

en: Booking Rule
fr_FR: Règle de réservation

en: Booking Services
fr_FR: Services de réservation

en: Booking URL
fr_FR: URL de la réservation

en: Booking amount
fr_FR: Montant de la réservation

en: Booking cancellation
fr_FR: Annulation de réservation

en: Booking confirmation
fr_FR: Confirmation de réservation

en: Booking confirmed
fr_FR: Réservation confirmée

en: Booking date
fr_FR: Date de réservation

en: Booking details
fr_FR: Détails de la réservation

en: Booking discount
fr_FR: Remise de la réservation

en: Booking draft updated.
fr_FR: Brouillon de réservation mis à jour.

en: Booking history
fr_FR: Historique des réservations

en: Booking is not available at the moment, please contact us at
fr_FR: Le système de réservation n'est pas disponible actuellement, veuillez nous contacter à

en: Booking manual confirmation
fr_FR: Confirmation de réservation manuelle

en: Booking notes
fr_FR: Notes de réservation

en: Booking number
fr_FR: Numéro de réservation

en: Booking page
fr_FR: Page des réservations

en: Booking published.
fr_FR: Réservation publiée.

en: Booking restored to revision from %s
fr_FR: Réservation restaurée à la révision à partir de %s

en: Booking saved.
fr_FR: Réservation sauvegardée.

en: Booking scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
fr_FR: Réservation programmée pour le: <strong>%1$s</strong>.

en: Booking statistics
fr_FR: Statistiques de réservation

en: Booking status
fr_FR: Statut de la réservation

en: Booking submitted.
fr_FR: Réservation soumise.

en: Booking summary
fr_FR: Résumé de la réservation

en: Booking time range <span>Define the time range in wich customers may book an appointment</span><
fr_FR: Définition des temps de réservation <span>Défini les périodes dans lesquelles les clients peuvent réserver une séance</span><

en: Booking updated.
fr_FR: Réservation mise à jour

en: Booking was rated
fr_FR: La réservation a été notée

en: Bookings
fr_FR: Réservations

en: Bookings status legend
fr_FR: Légende du statut de la réservation

en: CREATED
fr_FR: CRÉÉ

en: CSS on front-end
fr_FR: CSS sur l'interface publique

en: CUSTOMER EMAIL
fr_FR: E-MAIL DU CLIENT

en: CUSTOMER NAME
fr_FR: NOM DU CLIENT

en: CUSTOMER PHONE
fr_FR: TÉL DU CLIENT

en: Calculate total
fr_FR: Calculer le total

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Calendar is not configured
fr_FR: Le calendrier n’est pas configuré.

en: Calendars
fr_FR: Calendriers

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel booking
fr_FR: Annuler la réservation

en: Canceled
fr_FR: Annulé

en: Cancellation disabled
fr_FR: Annulation désactivée

en: Cannot create tmp file
fr_FR: Impossible de créer un fichier tmp

en: Cannot write to tmp file
fr_FR: Impossible d'écrire dans le fichier tmp

en: Change booking form steps order
fr_FR: Changer l’ordre des étapes du formulaire de réservation

en: Change order
fr_FR: Modifier la commande

en: Check this box if you want to enable the Discount section
fr_FR: Cocher cette case si vous voulez activer la section Remise

en: Check this option to test PayPal payments
    using your PayPal Sandbox account.
fr_FR: Cochez cette option pour tester les paiements PayPal
    utilisant votre compte PayPal Sandbox.

en: Check this option to test PayPal payments using your PayPal Sandbox account.
fr_FR: Cochez cette option pour tester les paiements PayPal en utilisant votre compte sur l'environnement de test PayPal.

en: Checkout
fr_FR: Commander

en: Checkout as a guest
fr_FR: Commander en tant qu'invité

en: Checkout form fields
fr_FR: Champs du formulaire de commande

en: Checkout options
fr_FR: Options de commande

en: Choose among your Calendars
fr_FR: Choisir parmi vos calendriers

en: Choose an assistant for me
fr_FR: Sélectionnez un assistant pour moi

en: Choose the one that best fits your page
fr_FR: Choisissez celui qui correspond le plus au besoin de votre page

en: Click here to approve
fr_FR: Cliquez ici pour accepter

en: Click on this button to send us your feedback
fr_FR: Cliquez sur ce bouton pour nous envoyer vos commentaires

en: Close
fr_FR: Fermé

en: Code to be used
fr_FR: Code à utiliser

en: Complete
fr_FR: Terminé

en: Confirm your password
fr_FR: Confirmez votre mot de passe.

en: Confirmed
fr_FR: Confirmé

en: Consider that this option will affect the availability of your staff members that you have associated with this service.
fr_FR: N’oubliez pas que cette option affectera les disponibilités des membres de votre équipe que vous avez associé à ce service.

en: Copy and paste into a text file the informations of this field and provide them to Salon Booking support.
fr_FR: Copiez et collez dans un fichier texte les informations de ce champ et fournissez-le au support de Salon Booking.

en: Copy and paste into this field settings of the plugin to import settings into the current wordpress install.
fr_FR: Copiez et collez dans ce champ des paramètres de l'extension pour importer les paramètres dans l'installation courante de Wordpress.

en: Copy this code and give it to your customers
fr_FR: Copiez ce code et communiquez le à vos clients

en: Country code
fr_FR: Code pays

en: Coupon code
fr_FR: Code promo

en: Coupon expired
fr_FR: Code promo expiré

en: Coupon is not valid
fr_FR: Code promo non valide

en: Coupon was applied
fr_FR: Code promo appliqué

en: Create a new user
fr_FR: Créer un nouvel utilisateur

en: Create one or more rules to limit online reservation to specific days and time range. <br />Leave blank if you want bookings available everydays at every hour
fr_FR: Créer une ou plusieurs règles pour limiter la réservation en ligne à des jours spécifiques et des heures spécifiques. <br /> Laissez vide si vous souhaitez que les réservations soient disponibles tous les jours à toutes les heures

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom colors
fr_FR: Couleurs personnalisées

en: Custom message (max 150 characters)
fr_FR: Message personnalisé (150 caractères max.)

en: Customer
fr_FR: Client

en: Customer ID
fr_FR: ID du client

en: Customer Value
fr_FR: Valeur client

en: Customer address
fr_FR: Adresse du client

en: Customer contacts
fr_FR: Informations de contact du client

en: Customer details
fr_FR: Détails du client

en: Customer habit
fr_FR: Habitude du client

en: Customer message:
fr_FR: Message du client&nbsp;:

en: Customer name
fr_FR: Nom du client

en: Customer's bookings
fr_FR: Réservations client

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Customers per session
fr_FR: Clients par session

en: Customize the booking reminder message
fr_FR: Personnaliser le message de rappel de réservation

en: DATE/TIME
fr_FR: DATE/HEURE

en: Data not found
fr_FR: Données non trouvées.

en: Date Format
fr_FR: Format de date

en: Date and Time settings
fr_FR: Réglage de la date et de l’heure

en: Date and time booked
fr_FR: Date et heure réservées

en: Day
fr_FR: Jour

en: Dear
fr_FR: Cher

en: Dear %s,
    these is a summary of what happened on your salon last week:
fr_FR: Cher %s,
    Voici un résumé de ce qui s'est passé dans votre salon la semaine dernière&nbsp;:

en: Dear Administrator,
fr_FR: Cher Administrateur,

en: Decimal separator
fr_FR: Séparateur décimal

en: Define your time-session average duration
fr_FR: Définir la durée de votre durée moyenne de session

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete all Google Calendar Events
fr_FR: Supprimer tous les événements de l'agenda Google

en: Delete unpaid reservations after
fr_FR: Supprimer les réservations non réglées après

en: Deposit
fr_FR: Acompte

en: Direct link
fr_FR: Lien direct

en: Disable bootstrap assets
fr_FR: Désactiver les assets bootstrap

en: Discount
fr_FR: Remise

en: Discount applied
fr_FR: Remise appliquée

en: Discount details
fr_FR: Détails de la remise

en: Discount draft updated.
fr_FR: Brouillon de la remise mis à jour.

en: Discount published.
fr_FR: Remise publiée.

en: Discount restored to revision from %s
fr_FR: Remise rétablie à %s

en: Discount saved.
fr_FR: Remise enregistrée.

en: Discount submitted.
fr_FR: Remise envoyée.

en: Discount updated.
fr_FR: Remise mise à jour.

en: Discount usage history
fr_FR: Historique d’utilisation des remises

en: Discount usages
fr_FR: Utilisation des remises

en: Discounted price
fr_FR: Prix remisé

en: Discounts
fr_FR: Remises

en: Discounts Archive
fr_FR: Archive des remises

en: Dismiss this notice
fr_FR: Rejeter cette notification

en: Display if
fr_FR: Afficher si

en: Do you have any discount code?
fr_FR: Avez vous un code de remise ?

en: Do you have any message for us?
fr_FR: Avez-vous un message pour nous ?

en: Do you really want to cancel?
fr_FR: Voulez-vous vraiment annuler ?

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Duration
fr_FR: Durée

en: E-mail exists
fr_FR: L’e-mail existe déjà

en: E-mail sent
fr_FR: E-mail envoyé

en: ERROR
fr_FR: ERREUR

en: Earnings
fr_FR: Revenus

en: Earnings (%s)
fr_FR: Revenus (%s)

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Assistant
fr_FR: Modifier l’assistant

en: Edit Booking
fr_FR: Modifier la réservation

en: Edit Discount
fr_FR: Modifier la remise

en: Edit Service
fr_FR: Modifier le service

en: Edit Service Category
fr_FR: Modifier la catégorie de service

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email Notifications service
fr_FR: Service de notifications d'emails

en: Email Subject
fr_FR: Sujet de l&rsquo;e-mail

en: Email Timing
fr_FR: Timing de l’e-mail

en: Email address (not editable)
fr_FR: Adresse e-mail (non modifiable)

en: Email services
fr_FR: Services d'emails

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable "Pay later" option
fr_FR: Activer l'option "Payer plus tard"

en: Enable Editors as administrator
fr_FR: Activer les éditeurs comme administrateur

en: Enable Facebook login
fr_FR: Activer la connexion Facebook

en: Enable PayPal sandbox
fr_FR: Activer PayPal sandbox

en: Enable SMS verification
fr_FR: Activer la vérification par SMS

en: Enable ajax steps
fr_FR: Activer les étapes ajax

en: Enable assistant email on new bookings
fr_FR: Activer l'e-mail à l'assistant pour les nouvelles réservations

en: Enable assistant selection
fr_FR: Activer la sélection d'assistant

en: Enable cancellation
fr_FR: Activer l'annulation

en: Enable feedback submission request
fr_FR: Activer la demande d'avis

en: Enable force guest checkout
fr_FR: Forcer l'activation des commandes invités

en: Enable guest checkout
fr_FR: Activer les commandes invités

en: Enable multiple assistants selection
fr_FR: Activer la sélection de plusieurs assistants

en: Enable offset
fr_FR: Activer le décalage

en: Enable online payments
fr_FR: Activer les paiements en ligne

en: Enable reservation follow-up
fr_FR: Activer le suivi de réservation

en: End at
fr_FR: Se termine à

en: End on
fr_FR: Fini à

en: Enter booking name
fr_FR: Saisissez le nom de la réservation

en: Enter discount name
fr_FR: Entrer le nom de la remise

en: Enter service name
fr_FR: Saisissez le nom du service

en: Enter the assistant name
fr_FR: Saisissez le nom de l’assistant

en: Enter your PayPal e-mail address
fr_FR: Saisissez votre adresse e-mail PayPal

en: Enter your Stripe publishable api key
fr_FR: Saisissez votre clé publique de Stripe

en: Error! Something is gone wrong.
fr_FR: Erreur&nbsp;! Quelque chose s'est mal passé.

en: Exclusive service
fr_FR: Prestation exclusive

en: Execution Order
fr_FR: Ordre d’exécution

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export reservations into a CSV file
fr_FR: Exporter dans un fichier CSV

en: Facebook application ID
fr_FR: Identifiant de l'application Facebook

en: Facebook login
fr_FR: Connexion Facebook

en: Favourite time
fr_FR: Horaire préféré

en: Favourite week days
fr_FR: Jours de la semaine préférés

en: File not found
fr_FR: Fichier non trouvé

en: Filename not found
fr_FR: Nom de fichier non trouvé

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Finalise
fr_FR: Finaliser

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: First name
fr_FR: Prénom

en: First name (not editable)
fr_FR: Prénom (non modifiable)

en: First name can't be empty
fr_FR: Le prénom ne pas peut être vide

en: First shift
fr_FR: Première période de travail

en: Firstname
fr_FR: Prénom

en: Fixed amount
fr_FR: Montant fixe

en: Follow these instructions to set-up your Google Calendar feature <br /><br />Whatch this video tutorial: https://screencast.com/t/X5UqZLUb<br /><br />1) Go to Google Developer Console<br />https://console.developers.google.com<br /><br />2 ) Click on Use Google APIs<br /><br />3 ) Click on Credentials link on left sidebar<br /><br />4 ) click on New Credential > OAuth ID<br /><br />5 ) Select Web application and click "Create"<br /><br />6 ) Set a name for your App ( your website name )<br /><br />7 ) Paste the URL of your website<br /><br />8 ) Copy the Redirect URI from Salon Booking settings > Google Calendar field and paste inside the Authorized redirect URIs field and click "Create". <br /><br />9 ) Copy and paste your Client ID inside Salon Booking settings > Google Calendar > Google Client Secret field and do the same thing with the Client Secret field. Then click on "Update settings". <br /><br />10) Enable Google Calendar and click Update settings - you will be redirected to a Google authorisation page where you need to click on "Allow" button. Then you'll be automatically redirected to the Salon Booking > Google Calendar page. <br /><br />11) Select which  Google Calendar you want to use to publish all the new bookings.<br /><br />Use the "Synchronise booking" button to populate your selected Google Calendar with all current reservations. <br /><br />In case of need you can reset your Google Calendar from all the reservations using the "Delete all Google Calendar Events" button.
fr_FR: Suivez ces instructions pour configurer votre fonctionnalité Google Agenda <br /><br />Regardez ce tutoriel vidéo&nbsp;: https://screencast.com/t/X5UqZLUb <br /><br /> 1) Allez sur Google Developer Console <br /> https://console.developers.google.com <br /><br /> 2) Cliquez sur Utiliser les API Google <br /><br /> 3) Cliquez sur le lien Credentials dans la barre latérale gauche <br / ><br /> 4) Cliquez sur New Credential> OAuth ID <br /><br /> 5) Sélectionnez l'application Web et cliquez sur "Créer" <br /><br /> 6) Définissez un nom pour votre application (le nom de votre site web)<br /><br /> 7) Collez l'URL de votre site web <br /><br /> 8) Copiez l'URI de redirection des paramètres de Salon Booking> Champ Google Agenda et collez-le dans le champ URI de redirection autorisée puis cliquez sur "Créer". <br /><br /> 9) Copiez et collez votre identifiant de client dans les paramètres de Salon Booking> Google Agenda> Google champ secret du client et faites la même chose avec le champ secret du client. Cliquez ensuite sur "Mettre à jour les paramètres". <br /><br /> 10) Activez Google Agenda et cliquez sur Paramètres de mise à jour - vous serez redirigé vers une page d'autorisation Google où vous devez cliquer sur "Autoriser". Ensuite, vous serez automatiquement redirigé vers la page Salon Booking> Calendrier Google. <br /><br /> 11) Sélectionnez le calendrier Google que vous souhaitez utiliser pour publier toutes les nouvelles réservations. <br /><br /> Utilisez le bouton "Synchroniser la réservation" pour remplir votre Google Agenda sélectionné avec toutes les réservations en cours . <br /><br /> En cas de besoin, vous pouvez réinitialiser votre Google Agenda de toutes les réservations à l'aide du bouton "Supprimer tous les événements Google Agenda".

en: Forgot password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: Friday
fr_FR: vendredi

en: From
fr_FR: De

en: Get authorization
fr_FR: Obtenir l’autorisation

en: Give users the option to pay once they are at your salon.
fr_FR: Donner aux utilisateurs l'option de payer une fois qu'ils sont dans votre salon.

en: Go to daily view
fr_FR: Aller à la vue journalière

en: Google API Error:
fr_FR: Erreur de l’API Google :

en: Google Calendar settings are updated
fr_FR: Les réglages de Google Calendar ont été mis à jour

en: Google Client ID
fr_FR: ID du client Google

en: Google Client is not connected!
fr_FR: Le client Google n’est pas connecté&nbsp;!

en: Here are the details of your booking:
fr_FR: Les détails de votre réservation sont ici&nbsp;

en: Here you have your next reservations with us, pay attention to the 'pending' reservations
fr_FR: Ici vous avez vos prochaines réservations avec nous, faites attention aux réservations «&nbsp;en attente&nbsp;»

en: Here you have your past reservations, you can submit a review or re-schedule an appointment
fr_FR: Ici vous avez vos anciennes réservations, vous pouvez re-planifier un rendez-vous

en: Hi
fr_FR: Bonjour,

en: Hi %s,<br /><br /><strong>Salon Booking</strong> plugin is about to expire, are you satisfied by its features?<br /><br />If so, are you planning to <strong><a href="http://salon.wordpresschef.it/salon-booking-plugin-pricing/">buy a PRO license</a></strong> to keep on using it?<br /><br /><br />If so <strong><a href="http://salon.wordpresschef.it/invite-friends-get-30-discount-first-purchase/">click here</a></strong> to get a special <strong>30%% discount</strong> on your first purchase.<br /><br />In case of any doubts don't hesitate sending us an email to <strong>support@wpchef.it</strong><br /><br />Have a nice day!<br /><br />The Salon Booking staff<br /><br />salon.wordpresschef.it
fr_FR: Bonjour %s, <br />l'extension <br /><strong>Salon Booking</strong> est sur le point d'expirer, êtes-vous satisfait par ses fonctionnalités&nbsp;?<br /><br />Si c'est le cas, envisagez-vous <strong><a href="http://salon.wordpresschef.it/salon-booking-plugin-pricing/">d'acheter une licence PRO</a></strong> pour continuer de l'utiliser&nbsp;?<br /><br /><br /> Dans ce cas <strong><a href="http://salon.wordpresschef.it/invite-friends-get-30-discount-first-purchase/">cliquez ici</a></strong> pour obtenir une <strong> remise spéciale de 30%%</strong> sur votre premier achat.<br /><br />Au moindre doute, n'hésitez pas à nous envoyer un e-mail à <strong>support@wpchef.it</strong><br /><br />Bonne journée&nbsp;!<br /><br />L'équipe de Salon Booking<br /><br />salon.wordpresschef.it

en: Hi, 
    this is you verification code on {salon}: 
    {code} 
    Thank you very much. 
    {salon} 
    {address} 
    {phone} 
    {email}
fr_FR: Bonjour, 
    Voici votre code de vérification pour {salon}: 
    {code} 
    Merci beaucoup. 
    {salon} 
    {address} 
    {phone} 
    {email}

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Hide Prices
fr_FR: Cacher les prix

en: High end (evaluates also service duration and priority)
fr_FR: Haut de gamme (évalue également la durée et la priorité du service)

en: Holiday Rule
fr_FR: Règle de vacances

en: Holidays days
fr_FR: Jours de vacances

en: How many hours before the appointment the cancellation is still allowed
fr_FR: Délais minimum d’annulation de réservation

en: How many minutes lasts this Offset?
fr_FR: Combien de minutes a duré cet écart ?

en: How many people you can attend during a single time/session?
fr_FR: Combien de personnes vous pouvez accepter au cours d'une seule fois/séance?

en: How was your expirience with us this time? (required)
fr_FR: Comment s’est passé votre rendez-vous ? (obligatoire)

en: I didn't received the code, please send it again
fr_FR: Je n’ai pas reçu de code, merci de l’envoyer à nouveau

en: I'll pay later
fr_FR: Je paierai plus tard

en: If after the install of the %s version of Salon Booking you realize that something goes wrong you can use this tool to restore the %s version. The rollack process consist into three steps:
fr_FR: Si, après l'installation de la version du %s de Salon Booking vous réalisez que cela génère des erreurs, vous pouvez utiliser cet outil pour restaurer la version %s. Le processus de restauration se fait en trois étapes:

en: If enabled all users will checkout as a guest and no account will be created for them.
fr_FR: Si activé, tous les utilisateurs vont commander en tant qu'invité et aucun compte ne sera créé pour eux.

en: If enabled an email will be sent automatically to the customer one day after the last visit to the salon.
fr_FR: Si activé, un email sera envoyé automatiquement au client, un jour après sa dernière visite au salon.

en: If enabled users can checkout as a guest and no account will be created for them.
fr_FR: Si activé, les utilisateurs pourront commander en tant qu'invité et aucun compte ne sera créé pour eux.

en: If enabled you need to setup one of the available payments methods.
fr_FR: Si activé, vous devez configurer une des méthodes de paiement disponible.

en: If enabled, when a customer choose this service no other services can be booked during the same reservation
fr_FR: Si activé, quand un client choisi cette prestation, aucune autre prestation peut être réservée en même temps

en: If you don't receive any news from us or you need to change your reservation please call the %s or send an e-mail to %s
fr_FR: Si vous ne recevez pas de nouvelles de nous ou si vous avez besoin de modifier votre réservation merci d'appeler le %s ou d'envoyer un e-mail à %s

en: If you need more assistance o report a bug follow these instructions:<br /><br /> - PRO users please send and email to <strong>support@wpchef.it</strong>, <br /><br /> - FREE users please post the problem on <a href="https://wordpress.org/support/plugin/salon-booking-system" target="blank">worpdress.org</a> official forum.
fr_FR: Si vous avez besoin d’assistance ou voulez rapporter un bug suivez les instructions suivantes :<br /><br /> - Les utilisateurs PRO envoyez un e-mail à <strong>support@wpchef.it</strong>, <br /><br /> - Les utilisateurs FREE veuillez utiliser le forum officiel sur <a href="https://wordpress.org/support/plugin/salon-booking-system" target="blank">worpdress.org</a>.

en: If you need to add or manage your staff members.
fr_FR: Si vous devez ajouter ou modifier les membres de votre équipe.

en: If you need to change your reservation please call <strong>%s</strong> or send an e-mail to <strong>%s</strong>
fr_FR: Si vous avez besoin de modifier votre réservation, veuillez appeler <strong>%s</strong> ou envoyer un e-mail à <strong>%s</strong>

en: If you set a break this service duration will be splitted up into two equals parts. That means that the during its break other reservations will be available.
fr_FR: Si vous activez la pause, la durée de ce service sera coupée en deux parts égales. Cela veut dire que pendant la pause d'autres réservations seront disponibles

en: If you want a new currency to be added please send us an email to support@wpchef.it
fr_FR: Si vous avez besoin d’autres devises envoyez-moi un e-mail à support@wpchef.it

en: If you want for example that your customer can make a reservation up to two days before the appointment date and from a maximum of one month before the appointment date use this range options to set your desired rule.
fr_FR: Utilisez cette option si vous voulez par exemple que votre client puisse faire une réservation jusqu’à deux jours avant une date et pour un maximum d’un mois avant le rendez-vous.

en: If you want to integrate a new custom payment gateway please refere to <strong>custom_payment_gateway.txt</strong> file inside our plugin folder.
fr_FR: Si vous désirez intégrer une nouvelle passerelle de commande, merci de consulter le fichier <strong>custom_payment_gateway.txt</strong> dans le dossier du plugin.

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import assistants
fr_FR: Importer des assistants

en: Import assistants from other platforms using a csv file that respect our csv sample file structure
fr_FR: Importer des assisanrs depuis d'autres plates-formes en utilisant un fichier csv respectant la structure de notre fichier d'exemple

en: Import customers
fr_FR: Importer des clients

en: Import customers from other platforms using a csv file that respect our csv sample file structure
fr_FR: Importer des clients depuis d'autres plates-formes en utilisant un fichier csv respectant la structure de notre fichier d'exemple

en: Import data not found
fr_FR: Données d'import non trouvées

en: Import services
fr_FR: Importer des services

en: Import services from other platforms using a csv file that respect our csv sample file structure
fr_FR: Importer des services depuis d'autres plates-formes en utilisant un fichier csv respectant la structure de notre fichier d'exemple

en: Important notes
fr_FR: Notes importantes

en: Important notes,
fr_FR: Notes importantes,

en: In the future we'll provide more detailed information about this specific option.
fr_FR: À l'avenir nous fournirons plus de détails concernant cette option spécifique.

en: Invalid Email in Salon contact e-mail field
fr_FR: E-mail non valide dans le champ de contact par e-mail

en: JS on front-end
fr_FR: JS sur l'interface publique

en: Just click inside the textarea and copy (Ctrl+C)
fr_FR: Cliquez dans la zone de texte et copiez (Ctrl + C)

en: Large
fr_FR: Grande

en: Last Month
fr_FR: Le mois dernier

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Last Quarter
fr_FR: Le dernier trimestre

en: Last Week
fr_FR: La semaine dernière

en: Last Year
fr_FR: L’année dernière

en: Last name
fr_FR: Nom

en: Last name can't be empty
fr_FR: Le nom ne peut pas  être vide

en: Lastname
fr_FR: Nom

en: Leave a feedback
fr_FR: Déposer une remarque

en: Leave a message
fr_FR: Tapez votre message ici

en: Leave it blank for an unlimited times of usage
fr_FR: Laisser vide pour un nombre illimité d'utilisation

en: Leave it blank if you want to be applied to all services
fr_FR: Laisser vide si vous voulez appliquer à toutes les prestations

en: Leaving this field empty will cause the default site email  <strong>(%s)</strong> to be used
fr_FR: Laisser ce champ vide provoquera l’utilisation de l'e-mail par défaut du site <strong>(%s)</strong>

en: Leaving this field empty will cause the default site name <strong>(%s)</strong> to be used
fr_FR: Laisser ce champ vide provoquera l’utilisation du nom par défaut du site <strong>(%s)</strong>

en: Let your customers book you services through your website. Perfect for hairdressing salons, barber shops and beauty centers.
fr_FR: Laisser vos clients prendre RDV via votre site Web. Parfait pour les salons de coiffure, barbiers, et centres de beauté.

en: Let your customers choose their favourite staff member.
fr_FR: Laisse vos clients choisir leur membre de l'équipe préféré.

en: Limit of parallels bookings at
fr_FR: Limite de réservations parallèles à

en: Limit this discount to the following services
fr_FR: Limiter cette remise aux prestations suivantes

en: Login
fr_FR: Connexion

en: M j, Y @ G:i
fr_FR: j F Y \à G \h i \m

en: MAKE A NEW RESERVATION
fr_FR: FAIRE UNE NOUVELLE RÉSERVATION

en: Main color
fr_FR: Couleur principale

en: Make more bookings to be able to use this coupon
fr_FR: Faites plus de réservations pour pouvoir utiliser ce code promo

en: Manage Bookings
fr_FR: Gérer les réservations

en: Manage service categories
fr_FR: Gérer les catégories de service

en: Manage staff
fr_FR: Gérer l’équipe

en: Manage your reservations accessing your personal page
fr_FR: Gérer vos réservations en accédant à votre page personnelle

en: Maximum uses limit
fr_FR: Nombre maximum d'utilisation

en: Medium
fr_FR: Moyenne

en: Message on disabled booking
fr_FR: Message sur l’annulation de réservation

en: Method not found
fr_FR: Méthode non trouvée

en: Minutes per session
fr_FR: Minutes par session

en: Mobile phone
fr_FR: Téléphone portable

en: Mobile phone can't be empty
fr_FR: Le numéro de téléphone mobile ne peut pas être vide

en: Monday
fr_FR: lundi

en: Month
fr_FR: Mois

en: Multiple attendants selection is disabled. You must select one attendant for all services.
fr_FR: La sélection multiple d’assistants est désactivée. Vous devez sélectionner un assistant pour tous les services.

en: New Assistant
fr_FR: Nouvel assistant

en: New Booking
fr_FR: Nouvelle réservation

en: New Customer
fr_FR: Nouveau client

en: New Discount
fr_FR: Nouvelle remise

en: New Service
fr_FR: Nouveau service

en: New Service Category Name
fr_FR: Nom de la nouvelle catégorie de service

en: New booking
fr_FR: Nouvelle réservation

en: New booking for
fr_FR: Nouvelle réservation pour

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next appointments
fr_FR: Prochains rendez-vous

en: Next step
fr_FR: Étape suivante

en: No
fr_FR: Non

en: No assistant required
fr_FR: Aucun assistant requis

en: No assistants available for the selected time/slot - please choose another one
fr_FR: Pas d'assistant disponible dans ce créneau horaire - Merci de choisir un autre horaire

en: No assistants available for this service at
fr_FR: Aucun assistant disponible pour ce service

en: No assistants found
fr_FR: Aucun assistant trouvé

en: No assistants found in trash
fr_FR: Aucun assistant trouvé dans la corbeille

en: No bookings
fr_FR: Aucune réservation

en: No bookings found
fr_FR: Aucune réservation trouvée

en: No bookings found in trash
fr_FR: Aucune réservation trouvée dans la corbeille

en: No customers bookings
fr_FR: Aucune réservation client

en: No discounts found
fr_FR: Aucune remise trouvée

en: No discounts found in trash
fr_FR: Aucune remise trouvée dans la corbeille

en: No more slots available until
fr_FR: Plus aucune place disponible jusqu’au

en: No one of the attendants isn't available for %s service
fr_FR: Cet assistant n’est pas disponible pour aucun des services %s sélectionnés

en: No one of the attendants isn't available for selected services
fr_FR: Cet assistant n’est pas disponible pour aucun des services sélectionnés

en: No services found
fr_FR: Aucun service trouvé

en: No services found in trash
fr_FR: Aucun service trouvé dans la corbeille

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not defined
fr_FR: Non défini

en: Not enough time for this service
fr_FR: Pas assez de temps pour ce service

en: Note that during the Offset interval new reservations will not be available.
fr_FR: Notez que l'intervalle de l'écart entre les nouvelles réservations ne seront pas disponibles.

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Number of reservations
fr_FR: Nombre de réservations

en: OK! the date and time slot you selected is available
fr_FR: Parfait ! La date et l’heure que vous avez sélectionnées sont disponibles

en: Offset between reservations
fr_FR: Écart entre les réservations

en: Offset duration
fr_FR: Durée de l'écart

en: On these specific date period
fr_FR: dans cette intervalle de date

en: On these specific days of the week
fr_FR: uniquement ces jours de la semaine

en: On-line booking available days
fr_FR: Jours de disponibilité de la réservation en ligne

en: On-line booking is disabled
fr_FR: La réservation en ligne est désactivée

en: Online Booking status
fr_FR: Statut de la réservation en ligne

en: Online bookings timing
fr_FR: Temps de réservation en ligne

en: Online payment<span>Allow users to pay in advance using one of the available payments methods.</span>
fr_FR: Paiement en ligne<span>Autoriser l’utilisateur à payer en avance en utilisant une des méthode de paiement disponible.</span>

en: Operation completed!
fr_FR: Opération terminée&nbsp;!

en: Or
fr_FR: Ou

en: Our address
fr_FR: Notre adresse

en: Out of time
fr_FR: Temps dépassé

en: PLEASE COMPLETE PAYMENT
fr_FR: VEUILLEZ TERMINER LE PAIEMENT

en: Page verification failed
fr_FR: La vérification de la page a échouée.

en: Paid
fr_FR: Payant

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Passwords are different
fr_FR: Les mots de passe sont différents

en: Pause online booking service <span class="block">If ON the online booking form will be disabled and your users will see a message.</span>
fr_FR: Met en pause le service de réservation en line. <span class="block">Si coché, le formulaire de réservation en ligne sera désactivé et vos utilisateurs verront un message.</span>

en: Pay %s as a deposit with %s
fr_FR: Payer %s en tant qu'acompte avec %s

en: Pay Now
fr_FR: Payer maintenant

en: Pay a deposit
fr_FR: Payer un acompte

en: Pay a deposit of
fr_FR: Payer un acompte de

en: Pay later
fr_FR: Payer plus tard

en: Pay with %s
fr_FR: Payer avec %s

en: Payment failed, please try again
fr_FR: Le paiement a échoué, veuillez réessayer.

en: Payment for booking #%s has been confirmed
fr_FR: Le paiement de la réservation #%s a été confirmé

en: Payment method
fr_FR: Méthode de paiement

en: Payment methods
fr_FR: Méthodes de paiement

en: Paypal account informations
fr_FR: Informations du compte PayPal

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Pending payment
fr_FR: Paiement en attente

en: Pending payment on booking
fr_FR: Paiement en attente sur la réservation

en: Per single user limit
fr_FR: Par utilisateur unique

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Personal message
fr_FR: Message personnel

en: Personal note
fr_FR: Note personnelle

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Phone number wrong or not defined, you need to define a valid phone number
fr_FR: Le numéro de téléphone n&rsquo;est pas bon ou non défini, vous devez-en définir un correct.

en: Please confirm or reject this booking from administration
fr_FR: Veuillez confirmer ou rejeter cette réservation depuis l'administration.

en: Please fill out the form to checkout
fr_FR: Merci de remplir le formulaire pour commander

en: Please provide all requested columns
fr_FR: Veuillez remplir toutes les colonnes demandées

en: Please specify an email
fr_FR: Veuillez spécifier un e-mail

en: Please start over your reservation
fr_FR: Merci de recommencer votre réservation

en: Please take note of the following booking details.
fr_FR: Veuillez prendre note des détails suivants de la réservation.

en: Please, log-in.
fr_FR: Veuillez vous reconnecter.

en: Plivo: Please check your settings
fr_FR: Plivo : veuillez vérifier vos réglages

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Price
fr_FR: Prix

en: Prices visibility
fr_FR: Visibilité des prix

en: Provide the full address of your Salon
fr_FR: Fournissez l’adresse complète de votre salon

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Publishable key
fr_FR: Clé publique

en: READ THE FULL REVIEW
fr_FR: LIRE LE COMMENTAIRE EN ENTIER

en: Range ends
fr_FR: Fin du Rang

en: Range starts
fr_FR: Début du rang

en: Rate our service (required)
fr_FR: Notez votre service (obligatoire)

en: Rate us!
fr_FR: Evaluez-nous !

en: Rating
fr_FR: Note

en: Re-send email notification to
fr_FR: Renvoyer l'e-mail de notification à

en: Re-send payment link
fr_FR: Envoyer à nouveau le lien du paiement

en: Redirect URI
fr_FR: Url de redirection

en: Refuse
fr_FR: Refuser

en: Remember to set the mobile number of your staff members
fr_FR: N'oubliez pas de configurer le numéro de portable du membre de votre équipe.

en: Remind the appointment to the client with an Email
fr_FR: Rappeler son rendez-vous à votre client par e-mail

en: Remind the appointment to the client with an SMS
fr_FR: Rappeler son rendez-vous à votre client par SMS

en: Remind your booking at
fr_FR: Se rappeler de votre réservation à

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove rule
fr_FR: Supprimer la règle

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Required
fr_FR: Nécessaire

en: Reservation at [SALON NAME] has been modified
fr_FR: La réservation au salon [SALON NAME] a été modifiée

en: Reservation has been modified
fr_FR: La réservation a été modifiée.

en: Reservations
fr_FR: Réservations

en: Reservations amount collected by a single customer
fr_FR: Montant cumulé de réservations faite par un client unique

en: Reservations and revenues
fr_FR: Réservations et revenus

en: Reservations and revenues by assistants
fr_FR: Réservations et revenus par assistants

en: Reservations and revenues by services
fr_FR: Réservations et revenus par services

en: Reservations collected by a single customer
fr_FR: Réservations faites par un client unique

en: Reservations history
fr_FR: Historique des réservations

en: Reservations in the selected time range
fr_FR: Réservations dans la fourchette de temps sélectionnée

en: Reservations made and value
fr_FR: Réservations effectuées et valeur

en: Reservations per month
fr_FR: Réservations par mois

en: Reservations per week
fr_FR: Réservations par semaine

en: Reset completed with success
fr_FR: La réinitialisation a bien été effectuée

en: Reset settings
fr_FR: Réinitialiser les réglages

en: Returning customer?
fr_FR: Déjà client ?

en: Rollback database
fr_FR: Restauration de la base de données

en: Rollback to %s version
fr_FR: Revenir à la version %s

en: Rule
fr_FR: Règle

en: Run the updater
fr_FR: Lancer la mise à jour

en: SMS Notifications service
fr_FR: Service de notifications par SMS

en: SMS Test console
fr_FR: Console SMS de test

en: SMS Timing
fr_FR: Timing du SMS

en: SMS Verification
fr_FR: Vérification de SMS

en: SMS Verification service <span>Ask users to verify their identity with an SMS verification code</span>
fr_FR: Le service de vérification par SMS <span>demande à l’utilisateur de vérifier son identité avec un code SMS</span>

en: SMS sent successfully.
fr_FR: Envoi de SMS réussi

en: SMS services
fr_FR: Services SMS

en: SMS will be sent to your customer and a staff member
fr_FR: Le SMS sera envoyé à votre client et à un membre de votre équipe

en: SORRY! This slot is no more available
fr_FR: Désolé, ce créneau n'est plus disponible

en: STATUS
fr_FR: ÉTAT

en: Salon Assistant
fr_FR: Employé

en: Salon Booking
fr_FR: Réservation d’une séance

en: Salon Booking plugin is about to expire buy now a license
fr_FR: L'extension Salon Booking est sur le point d'expirer, achetez une licence maintenant.

en: Salon Booking weekly report
fr_FR: Rapport hebdomadaire de Salon Booking

en: Salon Calendar
fr_FR: Calendrier du salon

en: Salon Customers
fr_FR: Clients du salon

en: Salon Data Update Required
fr_FR: Mise à jour des données du salon requise

en: Salon Discount
fr_FR: Remise du salon

en: Salon Reports
fr_FR: Rapports du salon

en: Salon Service
fr_FR: Service du Salon

en: Salon Settings
fr_FR: Réglages de Salon

en: Salon Tools
fr_FR: Outils du salon

en: Salon address
fr_FR: Adresse du salon

en: Salon contact e-mail
fr_FR: E-mail de contact

en: Salon customer
fr_FR: Client du salon

en: Salon information
fr_FR: Informations du salon

en: Salon staff
fr_FR: Équipe du salon

en: Salon telephone number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Saturday
fr_FR: samedi

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Search Assistants
fr_FR: Chercher un assistant

en: Search Bookings
fr_FR: Rechercher des réservations

en: Search Discounts
fr_FR: Rechercher des remises

en: Search Service Category
fr_FR: Rechercher une catégorie de service

en: Search Services
fr_FR: Rechercher des services

en: Search customers
fr_FR: Rechercher des clients

en: Search for existing users
fr_FR: Rechercher un utilisateur existant

en: Second shift
fr_FR: Seconde période de travail

en: Secondary
fr_FR: Secondaire

en: Secret key
fr_FR: Clé secrète

en: Select a column
fr_FR: Sélectionner une colonne

en: Select a day
fr_FR: Sélectionnez un jour

en: Select a page where to redirect your users after booking completition.
fr_FR: Sélectionnez une page où rediriger les utilisateurs après avoir terminé la réservation.

en: Select a page where your users view their bookings.
fr_FR: Sélectionnez une page où rediriger les utilisateurs après avoir terminé la réservation.

en: Select a page with the booking form.
fr_FR: Sélectionnez la page avec le formulaire de réservation.

en: Select a service
fr_FR: Sélectionnez un service

en: Select an assistant
fr_FR: Sélectionnez un assistant

en: Select an hour
fr_FR: Sélectionnez une heure

en: Select for each column the corresponding one inside your file.
fr_FR: Sélectionnez pour chaque colonne celle correspondant à votre fichier.

en: Select one or more days of the week where the discount is valid
fr_FR: Sélectionnez un ou plusieurs jours où la remise est valide

en: Select or search one or more services
fr_FR: Sélectionner ou rechercher un ou plusieurs services

en: Select parent services
fr_FR: Sélectionnez les services

en: Select this Option if you want to hide all prices from the front end.<br/>Note: Online Payment will be disabled.
fr_FR: Sélectionnez cette option si vous souhaitez cacher les prix depuis l'interface publique.<br/>Remarque&nbsp;: Le paiement en ligne sera désactivé.

en: Select this if you want this service considered as secondary level service
fr_FR: Sélectionner si vous désirez considérer votre service comme secondaire

en: Select this option if you want to automatically cancel unpaid reservations.
fr_FR: Sélectionnez cette option si vous voulez annuler automatiquement les réservations non réglées.

en: Select this option if you want your users able to cancel a booking from the front-end.
fr_FR: Sélectionnez cette option si vous voulez que vos utilisateurs puissent annuler une réservation depuis l'interface publique.

en: Select this option to add an OFF interval between two sequencial reservations
fr_FR: Sélectionnez cette option pour ajouter un intervalle entre deux réservations à la suite

en: Select this option to manually confirm each booking.
fr_FR: Sélectionnez cette option pour confirmer manuellement chaque réservation.

en: Select your assistant
fr_FR: Selectionnez votre assistant

en: Select your assistants
fr_FR: Sélectionnez vos assistants

en: Select your favorite booking form layout
fr_FR: Sélectionnez votre formulaire de réservation favori.

en: Select your favourite booking system mode.
fr_FR: Sélectionner votre mode de réservation préférée

en: Select your favourite date and time format. Do you need another format? Send an email to support@wpchef.it
fr_FR: Sélectionnez votre format horaire préféré. Si vous avez besoin d'autres formats envoyez-moi un e-mail à support@wpchef.it

en: Select your service provider
fr_FR: Sélectionnez votre fournisseur d’accès

en: Selecting this option the booking process will follow this order: A - Services B - Assistants C - Date/Time
fr_FR: En sélectionnant cette option, le processus de réservation suivra cette ordre : A - Services B - Assistants C - Date/Heure

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send SMS notification on new bookings
fr_FR: Envoyer un SMS pour les nouvelles réservations

en: Send an SMS to selected attendant on new bookings
fr_FR: Envoyer un SMS au préposé sélectionné pour les nouvelles réservations

en: Send your review
fr_FR: Envoyez votre avis

en: Sender's number
fr_FR: Le numéro de l'expéditeur

en: Service Category
fr_FR: Catégorie de service

en: Service Description
fr_FR: Description du service

en: Service break
fr_FR: Pause du service

en: Service description
fr_FR: Description du service

en: Service details
fr_FR: Détails du service

en: Service draft updated.
fr_FR: Brouillon du service mis à jour.

en: Service published.
fr_FR: Service publié.

en: Service restored to revision from %s
fr_FR: Service restauré depuis la révision du %s

en: Service saved.
fr_FR: Service enregistré.

en: Service scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
fr_FR: Service programmé pour le : <strong>%1$s</strong>.

en: Service submitted.
fr_FR: Service soumis.

en: Service updated.
fr_FR: Service mis à jour.

en: Services & Attendants
fr_FR: Services & Assistants

en: Services Archive
fr_FR: Archive des services

en: Services booked
fr_FR: Services réservés

en: Services booked per single reservation
fr_FR: Services réservés par réservation unique

en: Services selection limit
fr_FR: Limiter la sélection de services

en: Services to be booked simultaneously
fr_FR: Services à réserver simultanément

en: Session average duration
fr_FR: Durée moyenne de session

en: Set one or more rules for your holidays.<br /> Users will not be able to make reservation during these periods
fr_FR: Appliquez une ou plusieurs règles pour vos vacances.<br /> Les utilisateurs ne pourront pas faire de réservation durant ces périodes.

en: Set rating and comment
fr_FR: Définir la note et commenter

en: Set the time range to complete the online payment.
fr_FR: Paramétrer l'intervalle de temps pour terminer le paiement en ligne.

en: Set these options carefully because it will affect the number of bookings you can accept for the same <strong>time/session</strong>.
fr_FR: Définissez ces options avec précaution car il aura une incidence sur le nombre de réservations que vous pouvez accepter pour la même <strong> Heure/séance </strong>.

en: Set this option if you want to limit the number of services bookable during a single reservation.
fr_FR: Sélectionnez cette option si vous voulez llimiter le nombre de services disponibles à la réservation lors d’une réservion unique .

en: Set your currency
fr_FR: Définir votre devise

en: Set your currency position
fr_FR: Définir la position de votre devise

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings debug
fr_FR: Paramètres de débogage

en: Settings import
fr_FR: Importer des paramètres

en: Settings updated successfully!
fr_FR: Les réglages ont bien été mis à jour&nbsp;!

en: Skills
fr_FR: Compétences

en: Small
fr_FR: Petite

en: Something more?
fr_FR: Quelque chose à ajouter ?

en: Sorry, you cannot cancel this booking online. Please call %s
fr_FR: Désolé, vous ne pouvez pas annuler cette réservation en ligne. Veuillez contacter %s.

en: Staff member notification number
fr_FR: Numéro du membre de l’équipe

en: Start at
fr_FR: Commence à

en: Start on
fr_FR: Démarre à

en: Start typing the name or email
fr_FR: Commencez à saisir le nom ou l’e-mail

en: Start week on
fr_FR: Commencer la semaine le

en: Status
fr_FR: État

en: Stripe account informations
fr_FR: Information du compte Stripe

en: Submit a review
fr_FR: Envoyer un avis

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en: Sunday
fr_FR: dimanche

en: Synchronize Bookings
fr_FR: Synchroniser les réseervations

en: TOTAL PRICE
fr_FR: PRIX TOTAL

en: Telephone
fr_FR: Téléphone

en: Terms & conditions
fr_FR: Termes et conditions

en: Test sms sent with success
fr_FR: Le sms de test a bien été envoyé.

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: Thank you for your review. It will help us improving our services.
fr_FR: Merci pour votre avis. Il nous aidera à améliorer nos services.

en: Thank you page
fr_FR: Page de remerciements

en: The <strong>most booked assistants</strong> have been:
fr_FR: Les <strong>assistants les plus réservés</strong> ont été&nbsp;:

en: The <strong>most booked services</strong> have been:
fr_FR: Les <strong>services les plus réservés</strong> ont été&nbsp;:

en: The booking has been cancelled
fr_FR: La réservation a été annulée

en: The choice of assistant is not provided for this service
fr_FR: Le choix de l’assistant n’est pas disponible avec ce service.

en: The date is too far, the maximum allowed is:
fr_FR: La date est trop éloignée, le maximum autorisé est :

en: The date is too near, the minimum allowed is:
fr_FR: La date est trop rapprochée, le minimum autorisé est :

en: The most booked day of the week has been <strong>%s</strong> when you received <strong>%s reservations</strong>.
fr_FR: Le jour de la semaine le plus réservé a été <strong>%s</strong> lorsque vous avez reçu <strong>%s réservations</strong>.

en: The payment is failed, please try again.
fr_FR: Le paiement a échoué, veuillez réessayer.

en: The service for %s is currently full
fr_FR: Le service pour %s est actuellement complet

en: There are no time slots available for this period - Please select a  different hour
fr_FR: Il n’y a aucun créneau horaire disponible pour cette période - Veuillez sélectionner une heure différente.

en: There are no time slots available today - Please select a different day
fr_FR: Il n’y a aucun créneau horaire disponible aujourd'hui - Veuillez sélectionner un autre jour.

en: This Month
fr_FR: Ce mois-ci

en: This Quarter
fr_FR: Ce trimestre

en: This Week
fr_FR: Cette semaine

en: This Year
fr_FR: Cette année

en: This allows Wordpress users with Editor role to manage the Salon Booking section.
fr_FR: Ceci autorise les utilisateurs WordPress avec un rôle éditeur à administrer la section Salon Booking.

en: This allows loading steps via ajax for a more smooth booking form transition.
fr_FR: Cela permet le chargement des étapes via ajax pour des transitions des réservations plus douces.

en: This assistant is full at %s
fr_FR: Cet assistant est complet à %s

en: This assistant is not available for the selected service
fr_FR: Cet assistant n’est pas disponible pour le service sélectionné

en: This attendant is unavailable
fr_FR: Ce préposé est indisponible

en: This booking waits for confirmation!
fr_FR: Cette réservation est en attente confirmation !

en: This coupon is not valid for selected services
fr_FR: Ce code promo n’est pas valable pour les prestations sélectionnées

en: This coupon is not valid on %s
fr_FR: Ce code promo n’est pas valable sur %s

en: This coupon was applied maximum number of times
fr_FR: Ce code promo a atteint le nombre d’utilisation maximum

en: This is a
fr_FR: C'est

en: This is an e-mail confirmation of your booking at
fr_FR: Ceci est un e-mail de confirmation de votre réservation pour le

en: This is an e-mail notification of a new booking
fr_FR: Ceci est un e-mail de notification de nouvelle réservation

en: This is where bookings are stored.
fr_FR: C'est là où les réservations sont stockées.

en: This rule represents your open and close days, your open and close shift. Set carefully as it will affect your reservation system.
fr_FR: Cette règle représente vos jours d’ouverture et de fermeture, vos périodes. A définir attentivement car ceci affecte le système de réservation.

en: This service is exclusive. Please remove other services.
fr_FR: Ce service doit être réservé seul. Veuillez enlever les autres afin de pouvoir le sélectionner.

en: This service is not available with exclusive service.
fr_FR: Cette prestation n'est pas disponible en service exclusif.

en: This service is unavailable
fr_FR: Ce service n’est pas disponible

en: This service is unavailable w/o parent service
fr_FR: Ce service n’est pas disponible sans le service parent

en: This service is unavailable w/o primary service in the same category
fr_FR: Ce service n’est pas disponible sans le service primaire dans la même catégorie.

en: This week you've got <strong>%s new online customers</strong>.
fr_FR: Cette semaine, vous avez gagné <strong>%s nouveaux clients en ligne</strong>.

en: Thousand separator
fr_FR: Séparateur de millier

en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

en: Thursday
fr_FR: jeudi

en: Time
fr_FR: Heure

en: Time Format
fr_FR: Format de l’heure

en: Time in advance
fr_FR: Temps à l’avance

en: Timing
fr_FR: Minutage

en: To
fr_FR: À

en: To confirm your booking click on the button and complete the payment
fr_FR: Pour confirmer votre réservation, cliquez sur le bouton et terminez le paiement.

en: To get the list of your Google Calendar you need to log-in with Google OAuth. At the moment you are not logged-in.
fr_FR: Pour récupérer la liste de votre agenda Google vous devez vous connecter avec Google Oauth. Vous n'êtes pas connecté en ce moment.

en: To use all the SMS features you need an active account with Plivo o Twilio providers. <br /><br />Please read carefully their documentation about how to properly set the options.
fr_FR: Pour utiliser toutes les fonctionnalités de SMS, vous avez besoin d’un compte Pilvo ou Twilio. <br /><br /> Lisez attentivement leurs documentations pour activer les options correctement.

en: To use this feature you need to generate an OAuth Client ID on Google Developers Console. Click on "i" icon to get more information on this feature.
fr_FR: Générez depuis la console Google developers le Client ID OAuth pour utiliser cette fonction. Cliquez sur “i” pour obtenir plus d’informations sur cette fonctionnalité.

en: To use this payment method you need an account with Stripe.
fr_FR: Pour utiliser cette méthode de paiement vous devez disposer d’un compte Stripe

en: Today
fr_FR: Aujourd’hui

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Top customers
fr_FR: Meilleurs clients

en: Total Reservations
fr_FR: Total des réservations

en: Total amount
fr_FR: Montant total

en: Total usage ( %d )
fr_FR: Total des utilisations (%d)

en: Trunk trailing 0 prefix
fr_FR: Ignorez le prefix 0

en: Tuesday
fr_FR: mardi

en: Type a message for your customer
fr_FR: Saisissez un message pour votre client

en: Type the amount of this discount
fr_FR: Indiquer le montant de la remise

en: Unit per hour
fr_FR: Unité par heure

en: Unpaid reservations
fr_FR: Réservations non réglées

en: Until
fr_FR: Jusqu'à

en: Update Service Category
fr_FR: Mettre à jour la catégorie de service

en: Update Settings
fr_FR: Mettre à jour les réglages

en: Update completed with success
fr_FR: La mise à jour a bien été réalisée.

en: Upload your logo
fr_FR: Mettre en ligne votre logo

en: Use a number to give this service an order of execution compared to the other services.
fr_FR: Utilisez un nombre pour donner un ordre d’exécution à ce service en fonction des autres.

en: Use a transparent png file
fr_FR: Utiliser un fichier png transparent

en: Use it in case of conflicts with your theme
fr_FR: Utilisez-le en cas de conflit avec votre thème

en: Use this console just to test your SMS services. Fill the destination number without the country code, write a text message and click "Update settings" to send an SMS.
fr_FR: Utiliser cette console seulement pour tester le service SMS. Entrez le numéro de téléphone sans le code pays, tapez un message et cliquez sur “Mettre à jour les paramètres” pour envoyer un SMS.

en: Use this field to provide your customers important infos about terms and conditions of their reservation.
fr_FR: Utilisez ce champ pour fournir à vos client des informations importantes concernant les termes et conditions de leurs réservations

en: Use this if your column is at least 400px width
fr_FR: Utilisez cela si votre colonne fait au moins 400px de large

en: Use this if your column is at least 600px width
fr_FR: Utilisez cela si votre colonne fait au moins 600px de large

en: Use this if your column is at least 900px width
fr_FR: Utilisez cela si votre colonne fait au moins 900px de large

en: Use this link to move the user directly to the booking page with the service already selected.
fr_FR: Utilisez ce lien pour déplacer l'utilisateur directement vers la page de réservation avec le service déjà sélectionné.

en: Use this option to control the form fields to checkout
fr_FR: Utilisez cette option pour contrôler les champs du formulaire de commande

en: Use this option to restore all the original settings. All your actual settings will be lost. <br />This operation can't be undone.
fr_FR: Utilisez cette option pour restaurer tous les paramètres d'origine. Tous vos paramètres actuels seront perdus. <br /> Cette opération ne peut être annulée.

en: User booking cancellation
fr_FR: Annulation de réservation de l’utilisateur

en: User name
fr_FR: Nom d’utilisateur

en: User not found
fr_FR: Utilisateur non trouvé

en: User updated
fr_FR: Utilisateur mis à jour

en: Users can select more than one assistants for their booked services. Please set with care the "execution order" inside your services section.
fr_FR: Les utilisateurs peuvent sélectionner plus d’un assistant dans leurs réservations. Veuillez configurer avec soin « l’ordre d’exécution » dans votre section de services.

en: Users once logged in inside the MY ACCOUNT BOOKING page will be able to see the list of their upcoming reservations and eventually Cancel them. An email notification will be sent to you and to the customers.
fr_FR: L’utilisateur connecté pourra consulter sa réservation et l’annuler. Une notification vous sera envoyé par email, ainsi qu’a l’utilisateur.

en: Valid from
fr_FR: Valide du

en: View Assistant
fr_FR: Voir l’assistant

en: View Booking
fr_FR: Voir la réservation

en: View Discount
fr_FR: Voir la remise

en: View Service
fr_FR: Voir le service

en: View this booking into administration.
fr_FR: Voir cette réservation depuis l'administration.

en: We are unavailable at:
fr_FR: Nous sommes indisponibles à :

en: We have sent an SMS text on your mobile phone.
fr_FR: Nous avons envoyé un texte SMS sur votre téléphone portable.

en: We hope to see you again at
fr_FR: Nous espérons vous revoir

en: We received the payment for your booking.
fr_FR: Nous avons bien reçu le paiement pour votre réservation.

en: We'll send a message two days before the <strong>next estimated booking</strong>
fr_FR: Nous enverrons un message deux jours avant la <strong>prochaine réservation prévue</strong>

en: Wednesday
fr_FR: mercredi

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Welcome back %s!
fr_FR: Heureux de vous revoir %s&nbsp;!

en: Well done! Your import has been successfully completed.
fr_FR: Parfait&nbsp;! Votre import s'est bien effectué.

en: What do you need?
fr_FR: De quoi avez-vous besoin ?

en: When
fr_FR: Quand

en: When do you want to come?
fr_FR: Quand souhaitez-vous venir ?

en: YES
fr_FR: OUI

en: Year
fr_FR: Année

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: You already selected service at
fr_FR: Vous avez déjà sélectionné ce service à

en: You applied this coupon maximum number of times
fr_FR: Vous avez atteint le nombre d’utilisation maximum de ce code promo

en: You are going to reach the bookings limit for the Salon Booking free version. <a href="http://salon.wordpresschef.it/salon-booking-plugin-pricing/" target="blank">Please upgrade Salon Booking to a PRO version</a>.
fr_FR: Vous êtes sur le point d'atteindre la limite de la version gratuite de Salon Booking. <a href="http://salon.wordpresschef.it/salon-booking-plugin-pricing/" target="blank">Veuillez mettre à niveau Salon Booking to vers une version PRO</a>.

en: You can select up to %d items
fr_FR: Vous pouvez sélectionner jusqu’à %d éléments

en: You can use [DATE], [TIME], [SALON NAME]
fr_FR: Vous pouvez utiliser [DATE], [TIME], [SALON NAME]

en: You can use [NAME], [SALON NAME]
fr_FR: Vous pouvez utiliser [NAME], [SALON NAME]

en: You can use this dynamic tags: [NAME], [SALON NAME]
fr_FR: Vous pouvez utiliser ces étiquettes dynamiques&nbsp;: [NAME], [SALON NAME]

en: You cannot modify this taxonomy.
fr_FR: Vous ne pouvez pas modifier cette taxinomie.

en: You don't have access
fr_FR: Vous n’avez pas les droits d’accès

en: You don't have permissions
fr_FR: Vous n’avez pas les permissions

en: You don't have upcoming reservations, do you want to re-schedule your last appointment with us?
fr_FR: Vous n'avez pas de réservations à venir, voulez-vous re-planifier votre dernier rendez-vous avec nous&nbsp;?

en: You have <strong>%s</strong> to complete your payment before this reservation being canceled
fr_FR: Vous avez <strong>%s</strong> pour terminer votre paiement avant que cette l'annulation de cette réservation soit annulée

en: You have <strong>%s</strong> to complete your payment before this reservation is canceled
fr_FR: Vous avez <strong>%s</strong> pour terminer votre paiement avant l'annulation de cette réservation

en: You have entered the wrong data
fr_FR: Vous avez renseigné la mauvaise donnée

en: You must choose at least one service
fr_FR: Vous devez choisir au moins un service

en: You need to choose which kind of booking algorithm want to use for your salon. Click over "i" icon to get more information about this option.
fr_FR: You devez choisir quel algorithme de réservation vous souhaitez utiliser. Cliquer sur l’icon “i” pour obtenir plus d’information sur cette option.

en: You need to match your CSV file data with Salon Booking database
fr_FR: Vous devez faire correspondre le données de votre fichier CSV avec la base de données Salon Booking

en: You received a total of <strong>%s online reservations ( %s )</strong>, <strong>%s of them have been paid online ( %s )</strong> and <strong>%s have been paid later ( %s )</strong>.
fr_FR: Vous avez reçu un total de <strong>%s réservations en ligne ( %s )</strong>, <strong>%s d'entre elles ont été payées en ligne ( %s )</strong> et <strong>%s ont été payées plus tard ( %s )</strong>.

en: You will receive a confirmation of your booking by email.
fr_FR: Vous allez recevoir une confirmation de votre réservation par e-mail.

en: Your Google calendars
fr_FR: Vos calendriers Google

en: Your PayPal account e-mail
fr_FR: L'e-mail de votre compte PayPal

en: Your booking is completed
fr_FR: Votre réservation est terminée

en: Your booking is pending
fr_FR: Votre réservation est en attente

en: Your booking is pending, please await our confirmation.
fr_FR: Votre réservation est en attente, veuillez attendre notre confirmation.

en: Your customer <strong>%s</strong> has been the most valuable one <strong>spending %s</strong> of your services.
fr_FR: Votre client <strong>%s</strong> ayant été le plus important <strong>a dépensé %s</strong> de vos services.

en: Your free version is expired - upgrade to PRO
fr_FR: Votre version gratuite a expiré - passez à la version PRO

en: Your free version is expired. <a href="http://salon.wordpresschef.it/salon-booking-plugin-pricing/" target="blank">Please upgrade Salon Booking to a PRO version</a>.
fr_FR: Votre version gratuite a expiré. <a href="http://salon.wordpresschef.it/salon-booking-plugin-pricing/" target="blank">Veuillez mettre à niveau Salon Booking vers la version PRO</a>.

en: Your payment has not been completed
fr_FR: Votre paiement n’est pas terminé

en: Your reservation at [SALON NAME] has been modified
fr_FR: La réservation au salon [SALON NAME] a été modifiée

en: Your salon name
fr_FR: Nom du Salon

en: Your telephone number is verified
fr_FR: Votre numéro de téléphone est vérifié

en: Your verification code is not valid
fr_FR: Votre code de vérification n'est pas valide

en: already paid as deposit
fr_FR: déjà payé en acompte

en: always
fr_FR: toujours

en: at
fr_FR: à

en: available left
fr_FR: disponibilité

en: belong to the same category
fr_FR: appartient à la même catégorie

en: booking request.
fr_FR: demande de réservation.

en: booking settings are updated
fr_FR: Les réglages de réservation ont été mis à jour

en: bookings
fr_FR: réservations

en: by Email
fr_FR: par e-mal

en: by SMS
fr_FR: par SMS

en: checking availability
fr_FR: vérification de la disponibilité

en: checkout as a guest
fr_FR: Commander en tant qu'invité

en: checkout settings are updated
fr_FR: Les réglages de paiement ont été mis à jour

en: customize colors of the salon shortcode.
fr_FR: Personnalisez les couleurs du shortcode du salon

en: day
fr_FR: jour

en: days
fr_FR: jours

en: digit a customer name
fr_FR: saisir un nom de client

en: digit your verification code
fr_FR: saisissez votre code de vérification

en: don't forget your reservation at
fr_FR: n’oubliez pas votre réservation à

en: download a csv sample file
fr_FR: télécharger un fichier csv d'exemple

en: drag your csv file here to import assistants
fr_FR: déposez votre fichier csv ici pour importer des assistants

en: drag your csv file here to import customers
fr_FR: déposez votre fichier csv ici pour importer des clients

en: drag your csv file here to import services
fr_FR: déposez votre fichier csv ici pour importer des services

en: e-mail can't be empty
fr_FR: L’e-mail ne peut pas être vide

en: e-mail is not valid
fr_FR: Attention, votre adresse e-mail n'est pas valide

en: entire amount (disabled)
fr_FR: montant total (désativé)

en: fill the fields and update settings
fr_FR: remplissez les champs et mettez à jour les réglages

en: fill this field
fr_FR: remplissez ce champ

en: filter by service
fr_FR: filtrer par service

en: fixed
fr_FR: fixe

en: free
fr_FR: Gratuit

en: from
fr_FR: de

en: general settings are updated
fr_FR: Les réglages généraux ont été mis à jour

en: half hour
fr_FR: demi-heure

en: has booked at
fr_FR: a réservé à

en: has submitted a new review on his last visit at
fr_FR: a déposé un nouveau commentaire lors de sa dernière visite à

en: hour
fr_FR: heure

en: hours
fr_FR: heures

en: hrs
fr_FR: H

en: is child of selected service
fr_FR: est enfant du service sélectionné

en: key in your coupon code
fr_FR: clé dans votre code promo

en: loading
fr_FR: chargement en cours

en: log-in with Facebook
fr_FR: Se connecter avec Facebook

en: mns
fr_FR: min

en: month
fr_FR: mois

en: months
fr_FR: mois

en: n.a.
fr_FR: n.d.

en: no account will be created
fr_FR: Aucun compte utilisateur ne sera créé

en: no users found
fr_FR: Aucun utilisateur trouvé

en: not avalable yet
fr_FR: pas encore disponible

en: on
fr_FR: le

en: on left side
fr_FR: du côté gauche

en: on right side
fr_FR: du côté droit

en: or
fr_FR: ou

en: password can't be empty
fr_FR:  le mot de passe ne peut pas être vide

en: payments settings are updated
fr_FR: Les réglages de paiement ont été mis à jour

en: please, drop us some lines to understand if your expirience has been  in line  with your expectrations
fr_FR: Merci de nous dire en quelques lignes si votre expérience à été à la hauteur de vos attentes.

en: remember to customize your settings
fr_FR: pensez à personnaliser vos réglages

en: remove this image
fr_FR: enlever cette image

en: revenue
fr_FR: recettes

en: select a day
fr_FR: sélectionnez un jour

en: select an hour
fr_FR: sélectionnez une heure

en: select one or more services
fr_FR: sélectionnez un ou plusieurs services

en: specify the amount without currency symbol
fr_FR: spécifier le montant sans symbole monétaire

en: style settings are updated
fr_FR: Les réglages de style ont été mis à jour

[ctx: taxonomy general name]
en: Service Categories
fr_FR: Catégories de prestation

[ctx: taxonomy singular name]
en: Service Category
fr_FR: Catégorie de prestation

en: test (sms code is sent by mail to the admin)
fr_FR: test (un code sms est envoyé par e-mail à l’administrateur)

en: the following booking at %s has been canceled
fr_FR: La réservation suivante le %s à été annulée

en: to
fr_FR: à

en: try again
fr_FR: Veuillez réessayer.

en: username can't be empty
fr_FR: le nom d’utilisateur ne peut pas être vide

en: week
fr_FR: semaine

en: weeks
fr_FR: semaines

en: years
fr_FR: années

en: your customers
fr_FR: Vos clients

en: | Booking ID
fr_FR: | Identifiant de réservation
